Szőlő-Bor

Az új szőlőfajták jelenthetnek megoldást

Agrofórum Online

A változó környezeti tényezők hosszú távú hatásaira számos módon készül az agrárium. Vannak olyan kultúrák azonban, amelyek telepítése hosszú távú tervezést, előrelátást igényel. Mit tehetünk az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás során? Néhány lehetséges választ találhat videónkban, már ami a szőlőfajtákat illeti.

Cserszegtomaj a hazai szőlőnemesítés élvonalában

Cserszegtomaj mindig is a hazai szőlőnemesítés kiemelkedő bázisa volt hazánkban. Az itt nemesített csemege- és borszőlőfajták kóstolására is lehetőséget kínált az itt megrendezett szőlőfajta-bemutató, szőlészeti, és borászati szakmai rendezvény.

Dr. Szabó Péter a MATE Georgikon Campus általános campus főigazgató-helyettese szerint az esemény célja többek között az volt, hogy a szőlészeknek, borászoknak bemutathassák a legperspektivikusabb szőlőfajtákat, melyeket a Szőlészeti és Borászati Intézet keretein belül nemesítettek.

Érő szőlőfürtök az őszi tájban
Érő szőlőfürtök az őszi tájban (Fotó: Dabis Balázs Silvius)

Dr. Varga Zsuzsanna intézetigazgató-helyettes (MATE Szőlészeti és Borászati Intézet) a kóstolható fajták kapcsán a fogyasztói oldalt emelte ki: ezekkel az átlagos fogyasztó (még) nem találkozhat sem ehető, sem palackozott formában, így a szakmai nap jó lehetőséget kínált arra, hogy ezeket az új szőlőfajtákat, különlegességeket megízlelhesse az érdeklődő.

A büszkeségek között szereplő szőlőfajták

Bár az intézetnek megemlíthető számos büszkesége, talán kiemelendő az újdonságok közül a frissen nemesített Georgikon 10EE alanyfajta, melynek számos, napjainkban egyre előnyösebb tulajdonságáról számolhatnak be a nemesítők: rendkívül szárazságtűrő, emiatt kiválóan adaptálható hazánk legtöbb borvidékére. Az egyik szülőfajta, a Georgikon 28 mésztűrőképességét is megörökölte, így a meszes talajokkal jellemezhető borvidékeken is nagyon jól adaptálható. A szőlőoltvány-készítők számára is jó választás lehet, hiszen nagyon jól oltható, nagyon jó a kompatibilitása, a ráoltott fajtákkal igen jól adaptálódik, továbbá jó gyökeresedési képességgel rendelkezik.

(Lisztharmat-rezisztenciával kapcsolatos videónkat itt tekintheti meg.)

A cserszegtomaji tájba tökéletesen illeszkedik a szőlőnemesítői munka
A cserszegtomaji tájba tökéletesen illeszkedik a szőlőnemesítői munka (Fotó: Dabis Balázs Silvius)

Kínálat a termő szőlőfajták terén

A fajták vírusmentesítése, patogénmentesítése is folyamatban van, így egészséges szaporítóanyag beszerzésére is lehetőség nyílik majd. Talán a Messiás nevű vörösborszőlő-fajta izgalmas lehetőséget rejthet, jóllehet napjainkban nem kifejezetten divatos vörösbort készíteni és fogyasztani, de alapvetően a fajta alkalmazkodó képességével, megbízhatóságával nagyon meggyőző képet fest.

Remélni lehet, hogy sikerül közelebb hozni a fogyasztók szívéhez.

Továbbiak a videónkban!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A szőlőlisztharmat előrejelzésének fejlesztése a Szekszárdi borvidéken

2024. november 12. 12:10

A szőlőlisztharmat előrejelzése napjainkra sokat fejlődött, s mára a legjobban prognosztizálható szőlőbetegségként számolunk vele.

Borászkodás egy fiatal magyar vulkánon

2024. november 9. 16:10

A turisták közül, akik ellátogatnak Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyébe, igen kevesen folytatják útjukat a szatmári látványosságokon túl ide, a Beregbe.

A fiatalok egyértelműen a „szörpi” rozé felé fordultak, de ez nem kihívás Villánynak

2024. augusztus 21. 16:10

A borvidék borai, az oltalom alatt álló eredetmegjelölés termékleírása szerint super premium, premium, classicus és táj/asztalibor kategóriában elérhetőek.

Nyári teendők a szőlőben

2024. július 10. 07:40

A gyors növekedés időszakában a szőlő érzékenyebb a különböző betegségekre, mint például a lisztharmatra és a peronoszpórára.

Ne feledjék a szőlőszüret utáni lemosó permetezéseket! – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. szeptember 20. 15:10

Tart még a szőlőszüret, de a lisztharmat áttelelését biztosító kazmotéciumok képződése felgyorsult, így a fürtök leszedése után el kell végezni a lemosó permetezéseket, főként az érzékeny fajtákban.

Itt a Furmint Február! De milyen is egy jó furmint? - interjú Szabó Zoltánnal

2019. február 20. 04:36

Tokaj egymaga a furmint termőterületeink 95 százalékát bírja, így sajnos a maradék csak kuriózumszámba megy. Egyszerre több Tokaj létezik, műanyag hordóban árult félédes folyóborok ugyanúgy piaci szereplők, mint a jó nevű termelő mádi csúcsdűlős tétele. Nehéz így kommunikálni, egységes arculatot, közös marketinget kialakítani a furmintnak.

Miért ültet rózsát a szőlősgazda a szőlősorok elé?

2019. május 23. 05:36

H. László kérdése: Többször láttam már, hogy a szőlősorok elé rózsát ültettek. Miért teszik ezt a gazdák?

Továbbra is erőteljesen fertőz a szőlőperonoszpóra

2019. augusztus 28. 08:33

A barackmoly és a keleti gyümölcsmoly folyamatosan rajzik, ugyanez mondható el a nyugati dióburoklégy előfordulásáról is.