Szőlő-Bor

A fagykárok harmadával csökkenthetik a francia bortermelést

Agrofórum Online

A francia szőlőültetvények fagykárai ebben a hónapban közel harmadával csökkenthetik a bortermelést az elmúlt évekhez képest az országban - közölte a FranceAgriMer mezőgazdasági iroda a bortermelők első becsléseire hivatkozva.

A veszteségek, amelyeket felül kell még vizsgálni, amint a fagy hatása az elkövetkező hetekben egyértelműbbé válik, körülbelül 15 millió hektolitert tehetnek ki. Ez Franciaország 2021-es bortermelését 28-32 százalékkal csökkentheti az utóbbi évek átlagmennyiségéhez képest – jelentette ki Ygor Gibelind a FranceAgriMer borágazattal foglalkozó munkatársa. Egy hektoliter 100 liternek felel meg, vagyis körülbelül 133 standard borosüvegnyi mennyiségnek.

„A közelmúltban tapasztalt fagy rendkívüli volt, mind abban, hogy olyan messze terjedt dél felé, mind az egy-egy területen végzett pusztításában” – mondta Ygor Gibelind, hozzátéve, hogy a károsodásokat a megelőző meleg időszak súlyosbította azzal, hogy korán felgyorsította a növények fejlődését.

A legsúlyosabban érintett borvidékek közé tartozott Burgundia, amelynek átlagos veszteségei akár az 50 százalékot is elérhetik, de Languedocot 40 százaléka és Aquitaine és Bordeaux mintegy 30 százaléka is számottevő.

Francia bortermelés megyénként (A sötétkékkel jelölt területeken 5 millió hektoliter feletti a bortermelés)
Forrás: Heliosmaps

A szőlőültetvények a két héttel ezelőtti súlyos fagyok által sújtott mezőgazdasági területek között voltak, a gyümölcsösök és a cukorrépa-mezők is jelentős károkat szenvedtek.

A kormány mintegy egymilliárd euró összegű támogatást ígért a mezőgazdaság számára, ideértve a bortermelőket is. A katasztrófaalapokhoz való hozzáférést biztosítják, kompenzálják a biztosítással nem fedezett veszteségek 40 százalékát.

„A bortermelők 1,5-2 milliárd euróra teszik a fagykárok okozta lehetséges gazdasági veszteségek nagyságát” – mondta Ygor Gibelind, nagyjából összhangban az iparág által korábban idézett számokkal.

A potenciális termelés a veszteség után körülbelül 32 millió hektoliterre tehető most, így valószínűleg elmarad a 2017-es időjárás által sújtott, mintegy 36 millió hektoliteres terméstől.

Kiemelt kép: Unsplash

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A francia vörösbor hanyatlása

2025. január 9. 15:10

A francia vörösbor hosszú ideje ikonikus része az ország kultúrájának, ám az iparág az utóbbi évtizedekben súlyos válsággal szembesült.

A bor a rekordszintű balkáni hőség nyertese

2024. október 8. 12:10

A balkáni bortermelők szerint ritka nyertesei lehetnek ezeknek a folyamatoknak, mert a meleg időjárás miatt nőtt a szőlő cukortartalma.

Extrém klíma: már szüretelnek a Balaton-felvidéken

2024. szeptember 9. 11:10

A száraz nyári hónapok miatt a szőlő idén a szokásosnál jóval gyorsabban érett, így a betakarítást a tervezettnél három héttel hamarabb kellett elkezdeni.

Fordított tájkép alakult ki a Balaton-felvidéken – ezt most díjazták is

2024. szeptember 5. 13:10

Talán kevesek számára ismert az, hogy földtörténeti léptékben mérve nem is olyan régen hazánkban is aktív vulkánok működtek.

Itt a Furmint Február! De milyen is egy jó furmint? - interjú Szabó Zoltánnal

2019. február 20. 04:36

Tokaj egymaga a furmint termőterületeink 95 százalékát bírja, így sajnos a maradék csak kuriózumszámba megy. Egyszerre több Tokaj létezik, műanyag hordóban árult félédes folyóborok ugyanúgy piaci szereplők, mint a jó nevű termelő mádi csúcsdűlős tétele. Nehéz így kommunikálni, egységes arculatot, közös marketinget kialakítani a furmintnak.

Megjelent az Agrofórum Szőlő Extra

2019. május 1. 08:33

Megjelent a Szőlő Extra kiadványunk, amelyben szőlészet, növényvédelem, borászat és gépesítés, gépek témakörben kínálunk olvasnivalót.

Miért fejlődik néhány szőlőhajtás nagyon erőtlenül?

2019. június 27. 10:47

K. Szabolcs kérdése: Szőlőültetvényemben több tőkén is gyengén fejlődő hajtásokat vettem észre. Mi okozhatja a problémát?

Idén is igényelhető támogatás az amerikai szőlőkabóca elleni védekezéshez

2020. március 5. 17:02

A szőlő aranyszínű sárgaságát okozó fitoplazma a szőlő egyik legveszélyesebb kórokozója, amely súlyos fenyegetést jelent a hazai szőlő- és borágazat számára.