Az ősz vége, a tél megviseli a legtöbb embert. Nemcsak a szomorkás, borús hangulat miatt, hanem maga a hideg, a hamar sötétedés, és valahogy a karácsonyra készülés is sokszor rengeteg stresszel jár. Ilyenkor a gondos kertészek előkaphatják a citromfüvet teának, az aromaterapeuták az illóolajokat. Téli depresszió ellen mindegyik megoldás kiváló lesz!
A hangulatunk javításához rengeteg lehetőség adott már szerencsére, nemcsak a házipatikában, hanem sokkal szélesebb körben is. Divatba jött az illóolajok otthoni használata, de a gyógyteákat is érdemes bevetni ilyenkor.
Mitől lesz télen az emberek hangulata lehangolt?
Mire eljön a tél, addigra majdnem egy teljes évet ledolgoztunk. Ez azt is jelenti, hogy elfáradtunk, és erre még rájön szeptemberben egy újabb iskolakezdési idő, majd a karácsonyi szaladgálás, és az ember energiatartalékai lemerülnek.
Sajnos kevesen használják azokat a segítő módszereket az év közben, melyekkel megőrizhetjük mentális egészségüket és bár kertészmérnökként írok ide, mint mentálhigiénés és meditációs tréner is van rálátásom az emberi lélek szertelen világára.
Jelenleg is egy komolyabb tudományos anyagon dolgozom – több pszichológussal karöltve – a kertészkedés lelki gyógyító hatását vizsgálva, illetve a kerti illatok és tapintás általi tapasztalások jótékony hatását vizsgáljuk.
Egy olyan kert, amelyben az embert a dísznövényeken túl körbeveszik illatos, aromás és gyógynövények is, hamar kialakíthatunk egy olyan pihenésre alkalmas kertzugot is, melyről leszüretelhetjük a télen is fontos gyógynövényeket.
A citromfű az egyik legismertebb gyógynövényünk
Kedvelt dísznövény, ismert aromanövény és gyógynövény egyszerre. Manapság a legtöbb kertben megtalálható és már-már gyomosít is, ha megtalálja a helyét a kertben (ideális talaj és mikroklíma). A homoktalajokat is kedveli, ezért nemcsak díszként izgalmas, hanem a homok megfogására is alkalmas növényről beszélünk.
A növényben található flavonoidok, aminosavak, szteroidok, triterpének, és cseranyagok is hozzájárulnak az egészségügyi előnyökhöz.
Viszonylag tág tűréshatára van, egy betegség jellemző rá igazából csak: a citromfű rozsdabetegsége, bár ritkán peronoszpóra is megtámadhatja.
Nagyritkán a levéltetvek is megtalálják, de nem jellemző annyira, hogy a növényvédelmével foglalkozni kellene.
A citromfű teája és illóolaja
A legegyszerűbb a leveleket levágni, megszárítani és légmentesen lezárt üvegbe eltárolni télire. A száraz leveleket utána felhasználhatjuk teaként, forrázatként. A citromfű (Melissa officinalis) a konyhában és a gyógyászatban is használatos:
- A citromfű levelei ízesítőanyagként használhatók, főzéshez és ízesítéshez. Jól illik a halételekhez, salátákhoz, főzelékekhez és desszertekhez is. Citromfű tea is készíthető belőle, amelynek jótékony hatása van az emésztőrendszerre és az idegrendszerre.
- Gyógyhatásúként megemlíthető a citromfű illóolaja és a növény egyéb összetevői, melyek segíthetnek a stressz és a feszültség oldásában, javíthatják az alvás minőségét, és enyhíthetik az emésztőrendszeri panaszokat. A citromfű tea fogyasztása is javasolt, mert segít enyhíteni a fejfájást és a migrént.