Furcsa szokása az emberiségnek, hogy az új évet tűzijátékokkal köszönti. Eközben nem gondol bele, hogy a váratlan hang- és fényhatások kivétel nélkül minden állat számára félelmetesek.
Nemcsak a páni rettegésben menekülő kutyákról és macskákról van szó: a vadon és a ház körül élő szárnyasok és szárnyatlanok, négy- és többlábúak körében is szedi áldozatait a felelőtlen, gátlástalan durrogtatás.
Például a szilveszteri tűzijátékok használata masszív menekülési reakciót vált ki a madarakból. Egy Hollandiában dolgozó nemzetközi kutatócsoport időjárási radarok és madárszámlálások adatait felhasználva megállapította, hogy a tűzijátékok közelében átlagosan ezerszer annyi madár tartózkodik a levegőben, mint más éjszaka. Egyes esetekben ez a szám 100 000-szeresre nőtt. A hatás a tűzijátékok 5 kilométeres körzetében a legerősebb, de még 10 kilométeres körzetben is tízszer annyi madár repül, mint normális esetben. A kutatók szerint ez különösen aggasztó, mivel az újév megünneplésére országszerte széles körben használják a tűzijátékokat.
Egy Facebook-bejegyzésben pedig egy magyar méhész hívja fel a figyelmet arra, hogy a méhekre milyen hatással van a tűzijáték: a téli pihenésük megszakad. Mivel az addig egymást melegítő méhek megijednek, szétszélednek és halálra fagynak.
Bár cikkünk nem róluk szól, fontos tudni: a pici gyerekek és az autizmus spektrumzavarral élők számára is maga a pokol a szilveszteri hangorkán. Erről több helyen is lehet olvasni, például itt vagy itt.
A kutyák-macskák háromnegyede stresszel
Az Utrechti Egyetem által végzett felmérésben a részt vevő több mint 3000 kutya- és 600 macskatulajdonos több mint háromnegyede jelezte, hogy a tűzijátékok szorongást és/vagy stresszt okoznak. Ez azt jelenti, hogy csupán minden negyedik kutya vagy macska viseli nyugodtan a szilveszteri őrületet – és arra nincs garancia, hogy ez idővel nem változik!
A tűzijáték által kiváltott félelem legjellemzőbb tünete a jól ismert stressz-szindrómák – remegés, a fülek hátracsapása, behúzott farok, szőrborzolás, kitágult pupilla – mellett a rejtőzködés. Ilyenkor a legbizarrabb helyekre bújnak el az állatok, akár a szekrénybe vagy a fürdőkádba. Ez a viselkedés a macskáknál gyakoribb, a kutyák sokszor inkább aktívan kérik a gazdi segítségét: felveszik a szemkontaktust, hozzásimulnak a lábához. A menekülés is gyakran megfigyelhető: a kutyák öt százaléka és a macskák közel 10 százaléka veszett már el tűzijáték alatt. Sokszor ugatnak vagy sírnak, kiszámíthatatlanul viselkednek; ha menekülnek, nehéz őket megfogni; akár haraphatnak is.
Az állatok szorongása a tűzijáték után még fél óráig, körülbelül egyharmaduknál pedig több mint fél órán át tart. A macskák körülbelül egyharmada és a kutyák több mint fele inkább nem megy ki a szabadba tűzijáték alatt. Különösen az olyan kutyák esetében, amelyeket ki kell vinni a dolgukat elvégezni, a tűzijáték még a gazdik számára is komoly stresszforrás.
Bár tökéletes megoldás a fény-és hanghatások okozta stressz kezelésére nincs, léteznek olyan módszerek, amelyekkel részben megelőzhető a kialakulása, csökkenthető a mértéke vagy legalább a kockázatai.
TIPPEK KUTYATARTÓKNAK
Korai hozzászoktatás: Ha fiatal kutyája van, fontos, hogy fokozatosan szoktassa a különböző ingerekhez és helyzetekhez, beleértve a zajokat is. Meg lehet próbálni dörgést/tűzijátékok hangjait lejátszani akár Youtube-ról, fokozatosan emelve a zaj erősségét.
Séta tűzijáték idején: Ajánlatos olyan időpontokban sétálni, amikor még viszonylag nyugodt a környezet. Előzetesen ellenőriztesse az állatorvosnál, hogy a chip regisztrálva van-e, és a megadott telefonszám élő. A kutyán minden esetben legyen nyakörv, póráz, biléta, mert bármikor megtörténhet, hogy valaki váratlanul petárdát robbant a közelben, és az egyébként stabil, zajtűrő kutya is megijed és elszalad.
A házban: Alapvető tanács, hogy SOHA ne hagyja egyedül szilveszterkor a házi kedvenceket! Ha elmegy otthonról, vagy vigye magunkkal, vagy bízza rá megbízható ismerősre.
A tűzijáték alatt a kutya akkor is legyen a házban/lakásban, ha egyébként nem szokott bent tartózkodni. Ha kint marad, akár egy kertbe dobott petárdától is megijedhet, és ilyenkor nem mindig állítja meg őt a kerítés. A menekülő kutya pedig pillanatok alatt baleset áldozatává válhat. Húzza be a függönyöket, zárja ki a zajokat, amennyire lehet, és tegyen fel hangos zenét vagy filmet, hogy a külső ingerek hatása csökkenjen.
Nyugicsomók: Az úgynevezett „nyugicsomók” egyes esetekben nyugtató hatással lehetnek az állatokra, bár az eredmény egyáltalán nem garantált. Működésük alapja, hogy folyamatosan és gyengéden nyomást gyakorolva a kutya bordáira csökken a szorongás.
Stressz esetén: Ha kutya minden óvintézkedés ellenére stresszes lesz, fél, fontos, hogy találjon magának egy biztonságos helyet, ahová behúzódhat, például az ágy alá, a kanapé mögé vagy bárhová, ahol viszonylagos biztonságban érzi magát. Ha az eb szorong, fontos, hogy a gazdája ne hagyja magára. Régi, de rossz tanács, hogy ilyenkor hagyjuk őt teljesen figyelmen kívül; igenis, jelezni kell neki, hogy mellette vagyunk, de mi magunk maradjunk nyugodtak, ne reagáljuk túl a helyzetet.
Nyugtató gyógyszerek: Ha tudja, hogy a kutya kezelhetetlenül retteg, keresse fel még szilveszter előtt, akár még ma az állatorvost! Sokféle nyugtató hatású készítmény kapható már. Ki lehet próbálni enyhébb, gyógynövényes termékeket, de a legbiztosabb hatás a hormon/nyugtató hatású állatgyógyászati készítményektől várható. Az orvos a kutya korára és egészségi állapotára tekintettel fog tudni megfelelő hatóanyagot ajánlani. Még mindig sokkal kevésbé káros egy nyugtatószer, mint a többórányi, nem csillapuló rettegés.
TIPPEK MACSKATARTÓKNAK
Megelőző intézkedések: Minden tulajdonosnak erősen ajánlott, hogy macskájába tetessen mikrochipet. Így ha a cica minden óvintézkedés ellenére eltűnik, a mikrochipnek köszönhetően nagyobb az esélye, hogy újra megtalálja a tulajdonosa.
Éjfél után is tartsa a macskát a lakásban: a tapasztalatok azt mutatják, hogy a petárdák, tűzijátékok még a kora reggeli órákra sem fogynak el. Ha van macskaajtó, azt zárva kell tartani. A biztonság kedvéért minden ablakot be kell zárni, és a függönyöket is be kell húzni.
A házban/lakásban: Ugyanazok a tanácsok érvényesek a cicákra is, mint a kutyákra. Minél több búvóhelyet kell biztosítani: ez azt jelenti, hogy olyan helyiségek ajtaját is ki kell nyitni, ahová a macskának normális esetben nem lenne hozzáférése. Ilyen lehet például a hálószoba, ahol egy nyitott szekrényben rejtekhelyet találhat. Meg lehet próbálni zenét lejátszani, illetve játékkal elterelni a figyelmét. Egyes feromonok is nyugtató hatásúak lehetnek.
Stressz esetén: A stressz jeleit mutató macskát nem szabad egyedül hagyni. Az emberi jelenlétet ő is igényli, de ne erőltesse rá magát. A cicák számára is rendelkezésre állnak olyan állatgyógyászati készítmények, amelyek hatásosan enyhítik a stressz tüneteit. Ezek közül némelyiket már napokkal a tűzijáték előtt el kell kezdeni adagolni. Mindenképpen forduljon állatorvosához, és a macska egészségi állapota alapján együtt válasszanak hatásos nyugtatószert.
TIPPEK KISEMLŐSTARTÓKNAK – NYULAK, TENGERIMALACOK, HÖRCSÖGÖK STB.
Kültéri tartás esetén: Azokat az állatokat, amelyeket általában egész évben a szabadban tartanak, szilveszterkor be kell vinni a lakásba vagy más csendes, zárt helyre, például a fészerbe. Ha ez nem lehetséges, a ketreceket úgy kell elhelyezni, hogy legalább fényhatások ne érjék az állatokat. Például egy vastag takaróval takarja le a ketrecet, ügyelve arra, hogy levegő jusson alá!
Mivel a tengerimalacok, nyulak stb. nagyon érzékenyek a stresszre, még fontosabb, hogy őket a tűzijáték alatt a legcsendesebb helyiségben tartsa. A zajszigetelést a ketrecekre helyezett takarókkal kell biztosítani. A függönyök behúzása megvédi őket a riasztó villanásoktól. Tegyen alájuk egy plusz réteg almot, hogy könnyebben el tudjanak rejtőzni.
TIPPEK MADÁRTARTÓKNAK
Óvintézkedések: A madarak is pánikba esnek a csattanásoktól és a fényvillanásoktól. Mivel menekülni próbálnak, csapkodnak a kalitkában, ami súlyos sérüléssel járhat. Tollas barátaink számára a legnyugtatóbb környezet egy csendes szoba, behúzott függönyökkel, lehúzott redőnnyel. Minél jobban elsötétíti az ablakokat, annál kevésbé zavarják a madarakat a tűzijáték villanásai.
Kedves háziállatot tartó sorstársak: boldog új évet kívánunk minden szerető gazdinak, és csendes, petárdázástól és félelemtől mentes szilvesztert a tollas, szőrös, pikkelyes, kitines stb. kedvenceknek!
Fotó: Pixabay