Növénytermesztés

A robotok már a mezőgazdasági dréncsövekben járnak

Agrofórum Online

Két egyesült államokbeli egyetem olyan robot kifejlesztésén dolgozik, amely méri a nitrátszintet a távozó vízben Eközben figyelemmel kíséri a dréncső állapotát is, hogy segítsen a gazdáknak termőföldjeik termőképességének megőrzésében.

Az Egyesült Álamok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) mezőgazdasági összeírási adatai szerint Iowa betakarított termőterületeinek közel felén van már kialakítva dréncsőrendszer, amely elvezeti a talajvizet. A föld alatti vízelvezető rendszerek hozzájárulnak a termelékenység növeléséhez. Azonban a környezetvédelmi és vízügyi csoportok rámutattak, hogy túlzott mennyiségű nitrátot és más tápanyagokat is elszállítanak és a természetes vizekbe juttatnak.

Nitrátérzékelők mérik az elszivárgó veszteséget

Az újonnan kifejlesztett robot és a nitrátérzékelők segíthetnek a gazdáknak felismerni, hogy hol, hogyan és mennyi nitrátot veszítenek. Ezzel lehetővé válik a gazdálkodók számára, hogy precíziós léptékben, jobban kezeljék a földjeiket, javítsák a növénytermesztési rendszereik termelékenységét és környezetkímélőbben termeljenek. A jelenlegi technológiákkal a nitrátvizsgálatot a csövek végén tudják csak elvégezni, a robot azonban képes lenne pontosan meghatározni, hogy mikor és hol távoznak a talajból a tápanyagok.  

Az érzékelő már elkészült, és most kerül kereskedelmi forgalomba, tehát a gazdák számára is hamarosan megfizethetővé válik ez a technológia. Ha pedig az érzékelő elég kicsi lesz, és az ára elég alacsony, a gazdák elhelyezhetik a vízelvezető dréncsövekben. Így azt tudni fogják, hogy mekkora a vízáramlás és mekkora, honnan származik a nitrátveszteség a földjükről.

A robot fejlesztés alatt van

A végcél az, hogy a nitrátérzékelőt egy kamerával és egy vízáramlás-érzékelővel együtt egy olyan robotra helyezzék rá, amely képes végighaladni egy teljes dréncsőrendszeren és tárolni az információkat a gazdálkodók számára. A jelenleg 60 centi hosszú robot egyelőre prototípus formájában létezik, és úgy tervezték, hogy az elülső és hátsó részén elhelyezett, több uszonyszerű tüske segítségével mozogjon a csöveken keresztül.

A projekt során a kutatók, akik hangsúlyozták, hogy ők nem gyakorló gazdálkodók, hanem mérnökök, rájöttek, hogy nem minden dréncső egyforma. Gyakran változik az átmérője a szántóföldön, ami további kihívásokat jelent a robot létrehozásában. A robotnak ráadásul gyorsan kell mozognia a csöveken, legalább néhány órás akkumulátoros üzemidővel kell rendelkeznie, és vízállónak kell lennie, hogy a kutatócsoport megkezdhesse a gyakorlati teszteket a valódi dréncsövekben.

Ha elkészül a robot, amely valóban képes közlekedni a dréncsövekben, azzal a vízminőségi problémákat is orvosolni lehetne, ráadásul a gazdálkodók is tisztában lennének, hol és milyen körülmények között veszítenek nitrogént a talajvízzel.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kendertermesztők, figyelem: az EU most igazán zöld utat ad

2025. július 26. 08:10

Az EU 2028-tól a haszonnövény-kender teljes növényi részét agrártermékké minősítené, és ezzel egyidejűleg támogathatóvá tenné a virágzatot is.

Miért nem jó ötlet újravetni a lucernát ugyanarra a földre?

2025. július 25. 08:10

A lucerna képes gátolni saját magvainak csírázását és fejlődését. Az önmérgezés komoly kockázatot jelent az újravetés során.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Megjelent Kína első mesterséges intelligenciával rendelkező 5G mezőgazdasági robotja

2022. november 4. 09:27

Kína első mesterséges intelligenciával rendelkező mezőgazdasági robotja hivatalosan is megkezdte az éjjel-nappal tartó felügyeletet a Kínai-Izraeli Bemutatófarm intelligens zöldség- és gyümölcsházában.

Magyar fejlesztésű MI-alapú robot kerülhet a földekre

2024. június 6. 08:40

Egyetemi kutatási eredmény az a szántóföldi adatgyűjtő robot, amely mesterséges intelligencia segítségével képes sokféle feladat ellátására.

AMAZONE - AGRITECHNICA Innovations 2022 - II. rész

2021. október 24. 05:36

Az Amazone Group közelmúltban tartott igen gazdag virtuális bemutatójának második fejezetében folytatjuk az újdonságok ismertetését.

Mezőgazdasági drónok és robotok a koronavírus elleni küzdelemben

2020. március 14. 09:33

Azokon a helyeken ahol járművek nem használhatók, korábban 4-5 dolgozó órákon át végezte a fertőtlenítést. Most a drónok és robotok együttes alkalmazásával a 7836 m2 terület csupán 5 perc alatt lepermetezhető.