Nagyvilág

Mit keres ez a kék rovar a tűzifában?

Agrofórum Online

A kék fadongó gyakran telepszik meg a tűzifában. Ennek oka a szaporodási szokásaiban keresendő. Bár jókora rovarról van szó, amely sokakból pánikreakciót vált ki, a kék fadongó a kertben élő fákra és növényekre, sőt az emberekre nézve is veszélytelen, ellenben rendkívül hasznos.

Ha a hőmérséklet éveken át átlagon felül marad, akkor sok mediterrán térségből származó rovar nemcsak az Alpokon „ugrik át”, hanem a mi szélességi köreinken is megtelepedhet és elszaporodhat.

Fák lakója

A kék fadongó (Xylocopa violacea) egy fában élő méhfaj, amelynek előfordulási területe a Földközi-tengertől Ázsiáig terjed. Németországban eddig csak a melegebb területeken fordult elő. A 2000-es évek óta azonban úgy tűnik, hogy a faj tovább terjeszkedik. Mivel a kék fadongó nagyobb, mint az őshonos németországi dongófélék, jelenléte a laikusok körében rendkívüli félelmet kelt, és sokszor túlkapásokhoz vezet.

Nem ismeretlen, de nagyon ritka

Több mint 150 év alatt (1850-2004 között) mindössze hetvenöt jelentést dokumentáltak a kék fadongóról Bajorországban. Azóta a faj jelenlétét olyan természetvédelmi területeken is észlelték, ahol korábban soha. 2016 augusztusában egy pánikba esett helybéli lakos telefonált. Segítséget kért, mivel a gyümölcsösében egy nagyméretű, ismeretlen szárnyú rovar jelent meg, amelyről úgy vélte, rá nézve is igen veszélyes lehet. Felesleges tartani tőle!

A kék fadongó (Xylocopa violacea)

  • Megjelenése: Teste hasonlít a dongókéhoz, de az őshonos fajoknál akár 2,5 centivel is nagyobb lehet. Fekete szőrök borítják, szárnyai pedig fémesen csillogó kék-ibolya színűek.
  • Aktív időszaka: Áprilistól októberig aktív, főként nappal, napsütötte időben.
  • Viselkedése: Nem agresszív rovar (csak a mérete miatt tűnik ijesztőnek, mint általában a dongók), de ha megtámadják, le akarják csapni, védekezésképpen csíphet.
  • Élőhelye: Kedveli a napos, virágokban és holtfában gazdag területeket, például a gyümölcsösöket, a kerteket, a parkokat, az erdőszéleket és ritkábban lakott erdőket – valamint a farakásokat.
  • Fészkelése: A fák törékeny részeiben (ágak, törzsek, karók, gerendák) készíti el a fészkét, a saját maga által rágott járatokban.
  • Táplálkozása: A lárvákat a felnőttek által begyűjtött virágpor táplálja.
  • Gazdasági jelentősége: A kék fadongó nem károsítja meg az egészséges fákat. Csak sérült faanyagban alakít ki költőhelyet, ezért gazdasági szempontból ártalmatlannak számít.
  • Veszélyeztetettsége: Bajorországban a kék fadongó „veszélyeztetett” kategóriába tartozik, a vörös lista 3. helyén szerepel.

Kék fadongó a tűzifában

Egyre több helyen lehet arról olvasni, hogy a kék fadongó megtelepedik a tűzifában. Mit lehet kezdeni ilyenkor a beköltöző rovarokkal? Először is: nem szabad pánikba esni. Ez egy ártalmatlan rovar, ami általában nem agresszív. Ha nem bántják, nem támad az emberre. Fontos, hogy ne akarjuk leverni vagy elpusztítani a fészkét.

A kék fadongó túléléséhez szükséges a tűzifa, de csak egyetlen szezont tölt el ott, amíg áttelel, aztán tavasszal odébb áll. Ha nem zavar minket túlzottan, vegyünk a kupac másik feléből tűzifát, és a következő évben már nem lesz ott a kék fadongó (hiszen addigra kifejlődnek a lárvák). Ha a fából kiköltözött a rovarcsalád, már bátran felhasználhatjuk tüzelésre.

Amennyiben sok kék fadongó költözik a tűzifába, érdemes szakértőt vagy egy ezzel foglalkozó céget hívni. Ők segíthetnek meghatározni, hogy milyen mértékű a károsodás, és hogyan lehet azt kezelni.

Milyen fába költözik?

A kék fadongó a puhafákat kedveli: a fenyőt vagy más tűlevelű fákat, így ha nem ilyet választunk tűzifának, meglehet, sosem találkozunk ezekkel a rovarokkal. A jelenlétükre apró járatok utalnak, és kerek lyukak, amelyeket a kék fadongó rág a fába – ezeket érdemes mindig megvizsgálni, mielőtt a hasábokat tűzifaként felhasználnánk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Eltűnő kaszálók – velük hal egy élő örökség

2025. április 13. 16:10

Románia könnycsepp alakú szénakazlait a gépesítés térhódítása és a fiatalok elvándorlása a kihalás szélére sodorja.

Hőstressz sújtja a tejtermelést: kis gazdaságok hátrányban

2025. április 6. 16:10

Az Egyesült Államokban a meleg hatása közvetlen bevételkiesést jelent a termelők számára egy kutatás eredményei alapján.

Aszály és őszi sereghernyó: zimbabwei farmerek harca

2025. március 30. 16:10

Sok zimbabwei gazda segélyekből élt tavaly. Idén az újra elvetett kukorica az aszály miatt kiszáradt. Januárban ismét vetettek, de ekkor a sereghernyó okozott súlyos károkat.

Veszélyben a katalán termőföldek: nyúlinvázió és megoldások

2025. március 23. 16:10

Az intenzív vadászat, a tudományos módszerek bevezetése és az innovatív védekezési technikák együttes alkalmazása kulcsfontosságú.

Az öt legnagyobb hiba, amit fával fűtve el tud követni

2024. március 6. 16:10

Német kutatók vizsgálták a fűtés közben elkövethető hibákat, és hogy milyen hatásuk lehet a fűtési teljesítményre. Az eredményt most mi is megosztjuk Önökkel.

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

157 millió forint büntetést szabtak ki a NÉBIH erdészeti szakemberei

2020. február 11. 15:32

Az Európai Unió (EU) az illegális fakitermelések ellen akciótervet indított, az EUTR-szabályozás célja, hogy megakadályozza az illegális fakitermelésekből, erdőirtásokból származó faanyag értékesítését.

A Szociális Tüzelőanyag Program keretében idén is folyamatos az ellátás

2022. december 3. 09:06

A program keretében a tűzifa több mint 50 százaléka már november végéig el is jutott az önkormányzatokhoz.