Németországban a Szövetségi Statisztikai Hivatal (Destatis) becslése szerint az őszi búza vetésterülete – beleértve a tönkölyt és az alakor búzát is – 12,3%-kal, csaknem 2,79 millió hektárra nőtt.
Ez a növekedés azonban alacsony bázisról indult, mivel a 2024-es betakarításra szánt vetésterületet az előző év őszi időjárási nehézségei, főleg a magas csapadékmennyiség csökkentették. Németországon belül különösen Alsó-Szászország és Schleswig-Holstein tartományokban volt kisebb a bevetett föld, ahol most 71 100 hektárral (25,3%-os növekedés) és 31 400 hektárral (27,8%-os növekedés) bővült az őszi búza vetésterülete.
Téli árpa
Ezzel szemben a téli árpa vetésterülete csökkent, kivéve Schleswig-Holstein tartományt. Teljes Németországot tekintve a téli árpa vetésterülete 5,4%-kal 1,23 millió hektárra esett vissza. Ugyanakkor a rozs és a tritikálé vetésterülete növekedett; a rozsé 2,8%-kal 550 100 hektárra, míg a tritikálé 2,4%-kal 271 600 hektárra bővült.
Plusz 5,6%
A német gazdák a 2025-ös betakarításra mintegy 4,84 millió hektárt vetettek be őszi gabonával, ami 5,6%-os növekedést jelent az előző évhez képest. Az ország legfontosabb olajnövénye, az őszi káposztarepce vetésterülete is bővült; 1,11 millió hektáron vetették el, ami 2,3%-os növekedést jelent az előző évhez képest.
Fontos megjegyezni, hogy ezek az adatok előzetes becsléseken alapulnak, amelyeket korlátozott számú termelő önkéntes adatszolgáltatása alapján készítettek. A végleges betakarítási eredményeket befolyásolhatják a téli időjárás okozta károk, valamint a kártevők és betegségek megjelenése.
Keresletnövekedés
Az őszi búza vetésterületének növekedése mögött több tényező is állhat. Az egyik lehetséges ok a gabonafélék iránti kereslet növekedése, ami ösztönzi a termelőket a vetésterület bővítésére. Emellett a kedvező piaci árak és a stabil kereslet is hozzájárulhatott. Az őszi búza fontos szerepet játszik a német mezőgazdaságban, mivel magas hozamú és széles körben felhasználható gabonaféle.
Több erőforrás
A vetésterület növekedése azonban kihívásokat is jelenthet a termelők számára – hívta fel a figyelmet a német proplanta agrárhíroldal. A nagyobb területek megművelése több munkaerőt és erőforrást igényel, valamint növeli a kockázatot a kedvezőtlen időjárási körülmények és a kártevők miatt bekövetkező károkra.
Kép: Pexels