Talajélet

Tudjon meg többet a humuszról, amely nélkül nincs termés!

Agrofórum Online

A humusz a talaj egyik fontos alkotóeleme: olyan szerves anyag, amely átesett a humifikáció folyamatán. Jelentős szerepe van a talaj termőképességének fenntartásában: hatással van a talaj szerkezetére, víz-, levegő- és hőgazdálkodására. Öt érdekes tényt mutatunk a humusztól.

1. Nem minden humusz egyforma

A talaj szén-dioxid-tároló képessége miatt a humusz egyre fontosabbá válik az éghajlatváltozás mérséklésében. Megkülönböztetünk tartós humuszt és táphumuszt. Ezt a két frakciót nem lehet pontosan elkülöníteni egymástól, mert észrevétlenül egymásba alakulnak.  A tartós humusz nagyon lassan bomlik le, mivel ásványi talajrészecskékhez kötődik. Ez a frakció nagyrészt stabil. A talajképződés kezdeti szubsztrátja és a termőhelyi körülmények (talajtípus, víz és éghajlat) alakítják ki a humusz tulajdonságait. 

A táphumusz könnyen lebomló szerves anyagokból, például növényi és gyökérmaradványokból, műtrágyákból és mikrobiális biomasszából áll. A humusznak ez a frakciója közvetlenül alakítható a növénytermesztési gyakorlatokkal, mint a szervestrágyázás, műtrágyázás, termesztett növényfaj és a talajművelés.

2. Miért eltérő a szántóföldi talajok humusztartalma?

A szántóföldi talajok humusztartalma nagymértékben eltérő. Számos termőhelyi és művelési tényezőtől függ, például a talajképződés alapanyagától (alapkőzet), a talajszerkezettől, az éghajlattól, a talajvíz elhelyezkedésétől, a vetésforgótól, a művelés módjától és intenzitásától.

3. A humusztartalom a talajtípustól is függ

A humusztartalmat laboratóriumban lehet meghatározni. A talajtípustól függően különböző módszerek léteznek. A meszes talajokban a szerves szén mellett a szervetlen szén is jelen van karbonát formájában. A karbonáttartalmat a laboratóriumi vizsgálat után le kell vonni, hogy megkapjuk a szerves szén mennyiségét. Mészszegény talajokban viszont az összes széntartalom megegyezik a szerves szén mennyiségével. Homokos talajokban és alacsony agyagtartalmú tőzeges talajokban a talaj szervesanyag-tartalma az égési veszteség segítségével határozható meg.

4. A humusz serkenti a talajéletet

A talaj humusztartalma nemcsak a talaj termékenységét és ezáltal a talaj termőképességét, hanem fizikai, kémiai és biológiai tulajdonságait is befolyásolja. A talajban lévő szerves anyag magasabb aránya pozitív hatással van a tárolóképességre, a pórustérfogatra és az aggregátum stabilitására. Növeli a talaj teherbíró képességét, csökkenti az erózióra való hajlamot, javítja a víz beszivárgását és több növény termeszthető a területen.

A különböző forrásokból származó szervesanyag-utánpótlás serkenti a talajéletet is. A mikrobiális biomassza és a földigiliszta-aktivitás megnő, ami növelheti a humusz-, tápanyag- és nyomelemtartalmat. A mineralizáció fokozódik, a növények számára pedig előnyös, hogy több tápanyag szabadul fel. Ezek a hatások különösen a laza talajokon és a biogazdálkodásban érvényesülnek. A humusz megköti a szenet a talajban, és így lassíthatja az éghajlatváltozást.

5. Mi befolyásolja a humusztartalmat?

A talaj humusztartalmára 50 százalékban az éghajlat, 20-30 százalékban a talaj tulajdonságai és 5-30 százalékban a talajművelés van hatással.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Felpezsdítik a talajéletet a virágos növényekkel teli földsávok

2025. január 22. 14:40

Az évelő virágokkal teli sávokban háromszor annyi földigiliszta él, mint a szomszédos gabona- és repceföldeken. Miért hasznos a gazdag talajélet?

Termőföldjeink minőségromlásának főbb tényezői

2025. január 20. 16:10

A talajvédelem lényegében a vízzel kapcsolatos széleskörű tevékenységre és a termőföldek talajidegen, szennyező anyagoktól való megóvására irányul.

A salak mint talajjavító

2024. december 31. 09:10

Bár sokféle salak van, nem mindegyik alkalmas mezőgazdasági felhasználásra. A vas- és acélipari salakok megfelelők lehetnek.

A talaj világnapja alkalmából

2024. december 5. 14:15

A talaj, mint az élet feltétele egyre nagyobb figyelmet kap hazai és nemzetközi szinten egyaránt. Egyre több a tudatosan gondolkodó gazdálkodó, akik képesek felfogni a földi élet léte és a talaj egészségének kapcsolatát.

Palántanevelésben használatos takaróföldek: perlit, zeolit, vermikulit

2020. február 8. 06:36

A takaróföld kiváló víztartó képességénél fogva óvja a magot, majd a csíranövényt a kiszáradástól, amíg a csíragyök nem fejleszt vízfelvételre alkalmas gyökereket.

Mikrobiológiai önvédelem a repcében

2018. augusztus 15. 08:03

Egészséges növényállomány csak egészséges talajban nevelhető, illetve a talajhigiénia javításával a termelés biztonsága is növekszik. Napjainkban ebben nyújt segítséget a mikrobiológia technológiája.

Növényvédő szerek hatása a talajban élő, nem célzott mikroorganizmusokra és férgekre

2023. július 1. 06:38

Általánosan elfogadott vélemény, hogy a növényvédő szerek talajmikroorganizmusokra gyakorolt hatását nem az egyes szervezetekre gyakorolt hatás, hanem a talajfunkciók változása révén célszerű tanulmányozni.

Az öntözés és hatása a talajra

2018. december 1. 05:36

A fejlett növénytermesztési termesztéstechnológiának ma már része a víz pótlása is. Az öntözést és tápoldatozást tervszerűen be kell építeni a technológiába, melynek kivitelezése során figyelembe kell venni az öntözés talajra gyakorolt hasznos és káros hatásait egyaránt.