Életmód, gasztronómia

Így készítsünk kovászt egy hét alatt!

Agrofórum Online

A kovász mindig is központi szerepet játszott a kelesztett pékáruk előállításában. A kenyérsütés iparosodása azt eredményezte, hogy a 20. század közepére a kovászt mint élesztőt a sütőélesztő váltotta fel. Az utóbbi időben a kovász ismét előtérbe került, számos előnyös tulajdonsága révén.

Alternatív lisztek és előnyeik

A kovászt jellemzően hagyományos búzalisztből készítik. Ennek ellenére, népszerű alternatívának számítanak a rozsból, árpából, quinoa-ból, tritikáléból, cirokból, zabból, kukoricából és az ősi búzaként számon tartott tönkölyből készült lisztek is a kovász készítésére (ősgabonákkal, kovásszal kapcsolatos videónkat megtekintheti itt).

Ezek az alternatívák egyaránt javítják a kenyér minőségét és felelnek meg a fogyasztói elvárásoknak. Ennek oka, hogy növelik a kovászos pékáruk egészségügyi előnyeit.

Érdekesség gyanánt említhető, hogy a csicseriborsó-, amaránt-, hajdina- és quinoa-liszt keverékéből készült kovász tízszer több gamma-aminovajsavat (GABA) termel, mint a búzalisztből készült kovász.

A GABA egy nem fehérje aminosav, gátló neurotranszmitterként működik a központi idegrendszerben, és olyan egészségügyi előnyöket kínál, mint a magas vérnyomás, a hiperglikémia és a gyulladások kezelése.

Helyes arányok

Számos recepttel találkozhatunk az interneten. A legfontosabb kiemelni, hogy a helyes arányok biztosítása elengedhetetlen. 7-8 nap szükséges, hogy elkészítsük a megfelelő minőségű kovászt.

1. nap

Vegyünk elő egy befőttesüveget és egy konyhai mérleget! BL80-as lisztből mérjünk ki 50 gramm lisztet és 50 gramm vizet az üvegbe! Keverjük össze! „Galuskaszerű” állagú keveréket kapunk.

Ezt követően az üvegre tegyük rá a tetejét, de ne zárjuk le teljesen a fedelet! Majd helyezzük a befőttesüveget a konyhapultra, illetve olyan helyre, ahol szobahőmérséklet van! 24 óra múlva nyúlunk hozzá először.

2. nap

A 24 óra letelte után átkeverjük a tésztát. Ami alul van az felülre, ami felül van az alulra kerül. Majd visszahelyezzük a kupakot és állni hagyjuk újabb 24 órára.

3. nap

Ezen a napon a meglévő keverékhez kimérünk 50 gramm lisztet és 50 gramm vizet, majd összekeverjük. „Galuskaszerű” állagot kapunk. Ráhelyezzük a befőttesüveg tetejét és állni hagyjuk újabb 24 órára.

4. nap

Ezen a napon veszünk ki először a kovászból. Ekkor már apró, pici buborékok jelenhetnek meg a kovászunkban. A befőttesüvegben ekkor 200 gramm kovász található. Ehhez, az arányok betartása révén, 200 gramm lisztet és 200 gramm vizet kellene adni.

Így a kovászban lévő baktériumok „jól” érzik magukat ebben a környezetben. Azonban a további napokban még több mennyiségű liszttel kellene etetni a kovászt. Mivel nem növelhetjük a végtelen mennyiségig ilyen arányban, ezért mindig a meglévő mennyiségből 50 grammot hagyunk meg.

Vegyünk elő egy tiszta befőttesüveget! Ehhez a mostani kovászból tehát mérjünk ki 50 grammot, tegyük bele az üvegbe! Ehhez adjunk hozzá 50 gramm lisztet és 50 gramm vizet! Keverjük össze! Helyezzük rá a fedelet és tegyük a konyhapultra! 12 óra múlva etetjük újra.

5. nap

Reggel: Ettől a naptól kezdve naponta kétszer etetjük. Ez azért szükséges, mert az élesztőgombák szénhidráttal táplálkoznak. Ezt biztosítja a friss liszt, ugyanis az élesztőgombák egyre gyorsabban szaporodnak.

Vegyünk elő egy tiszta befőttesüveget! A kovászból mérjünk ki 50 grammot! Adjunk hozzá 50 gramm lisztet és 50 gramm vizet! Keverjük össze! Helyezzük rá az üvegre a tetejét és hagyjuk állni 12 órára!

Este: A 12 óra letelte után buborékok jelennek meg a kovászban, ha jól dolgoztunk. Újra vegyünk elő egy tiszta befőttesüveget! Mérjünk ki a kovászból 50 grammot! Adjunk hozzá 50 gramm lisztet és 50 gramm vizet! Keverjük össze! Tegyük rá a fedőt és hagyjuk állni újabb 12 órára a következő etetésig!

6. nap – Az előző nap megismétlése

Ha belenyúlunk a kovászba egy kanállal és a kanalat kifelé húzva azt látjuk, hogy a kovász „szép szálakat húz”, ez azt jelenti, hogy a sikérszálak már erőteljesen ki vannak alakulva. Így a tészta minél jobban meg tudja majd kötni a nedvességet és a magában tudja tartani a szén-dioxidot.

Reggel: Vegyünk elő egy tiszta befőttesüveget! A kovászból mérjünk ki 50 grammot! Adjunk hozzá 50 gramm lisztet és 50 gramm vizet! Keverjük össze! Helyezzük rá az üvegre a tetejét és hagyjuk állni 12 órára!

Este: Vegyünk elő egy tiszta befőttesüveget! Mérjünk ki a kovászból 50 grammot! Adjunk hozzá 50 gramm lisztet és 50 gramm vizet! Keverjük össze! Tegyük rá a fedőt és hagyjuk állni újabb 12 órára a következő etetésig!

7. nap

Ez az utolsó előtti nap. Ezen a napon is kétszer kell etetni.

Reggel: Vegyünk elő egy tiszta befőttesüveget! A kovászból mérjünk ki 50 grammot! Adjunk hozzá 50 gramm lisztet és 50 gramm vizet! Keverjük össze! Helyezzük rá az üvegre a tetejét és hagyjuk állni 12 órára!

Este: Vegyünk elő egy tiszta befőttesüveget! Mérjünk ki a kovászból 50 grammot! Adjunk hozzá 50 gramm lisztet és 50 gramm vizet! Keverjük össze! Tegyük rá a fedőt és hagyjuk állni újabb 12 órára a következő etetésig!

8. nap

Ezen a napon már a kovász alkalmas a kenyér készítésére. Két lehetőség szerint lehet eljárni.

Az egyik, hogy ráhelyezzük a befőttesüveg fedelét és a hűtőbe rakjuk a kovászt. 2-3 naponta, napi egy alkalommal, etessük meg a kovászt, a megszokott mennyiséggel.

A másik lehetőség a kenyér sütése. Ilyenkor az a fontos, hogy beállítsuk a kovász hidratáltságát. Tehát ugyanannyi lisztet és vizet adjunk hozzá!

Tiszta edénybe mérjünk bele 100 gramm kovászt! Adjunk hozzá 100 gramm lisztet és 80 gramm vizet! 2-3 órára állni hagyjuk. A kovász megemelkedik, aktívvá válik. Alkalmas a kenyér készítésére.

Javaslat: A kovász etetése során mindig leválasztunk egy részt a kovászból. Ezt nem szükséges kidobni. Felhasználhatjuk palacsinta, gofri vagy pizzatészta készítésére. Alkalmas lehet még különböző rágcsálnivalók, többek között, kovászchips, illetve kekszek készítésére is.

A kovász készítésről oktató videó:

Dihen Adrienn

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Aranyvessző: természetes gyógyír vagy túlértékelt csodaszer?

2025. május 9. 11:10

Az aranyvessző hazánkban is ismert gyógynövény, amelyet évezredek óta használnak különféle egészségügyi problémák enyhítésére.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Hagymával pótolni a húst: háborús húspástétom

2024. január 6. 09:10

Gondolta volna, hogy a régi világban a hagymát afféle húspótló ételként is használták? Mert bizony, ahogy gombából is lehet kolbászt készíteni, úgy vöröshagymából is lehet „húspástétomot” főzni.

Borkrémleves

2018. december 19. 03:47

Mi mással is indíthatnánk a karácsonyi menüt, mint egy jó levessel? Márpedig ha karácsony és leves egy mondatba kerül, akkor az egyik első dolog, ami eszembe jut, az a borkrémleves.

Ha péntek, akkor halas recept: pontyfalatka

2019. április 5. 09:53

A MA-HAL a Nagyböjtben minden pénteken megoszt egy különleges, de könnyen elkészíthető halas receptet, ami kizárólag hazai halat használ alapanyagként.

Sült csirkecomb fűszeres szilvamártással

2019. november 2. 09:05

Véget ért a vénasszonyok nyara és visszafordíthatatlanul belekanyarodtunk az őszbe. Egyre nagyobb kincs a még frissen, a kertből szedhető zöldség/gyümölcs, melyek közül egyik nagy kedvencem a szilva.