13℃ 10℃
május 7. Gizella, Gusztáv, Bendegúz
Növényvédelem

Kalászos gabonáink a szezon kezdetén

Agrofórum Online

A tavasz eljövetele és a március elején uralkodó, szokatlanul meleg és napsütéses időjárás hatására az őszi vetésű kalászosok állományai a lehetőségekhez mérten megújultak, kizöldültek és megkezdték növekedésüket.

Élettani szempontból az őszi árpa még mindig fennálló nitrogén hiánya és ebből fakadó sárgasága lóg csak ki a sorból, de ez döntően annak köszönhető, hogy a kultúra nem tudta felvenni kellő csapadék híján a már kijuttatott fejtrágyát.

Viszont nem csak a növények növekedése indult meg, hanem a különféle kórokozók felszaporodása is.

Átalakult a kórokozó összetétel a búzában

Az őszi búza esetében az idei év tavaszán tapasztalt növénykórtani állapotok kísértetiesen hasonlítanak a szélsőségesen aszályos 2022. évi helyzetre. Gyakorlatilag eltűntek a nedvesség mennyisége iránt igényes gombák, mint pl. az általában igen gyakori búza szeptóriás levélfoltossága (Septoria tritici).

Mivel a tél és a tavasz eddigi időszaka teljesen száraz volt, a kórokozó számára nem voltak meg a feltételek a terjedéshez és a levelek elfertőzéséhez.

Ez nyilvánvalóan nem jelenti azt, hogy ennek a kórokozónak már búcsút is mondhatunk erre az évre, hiszen nekrotróf parazita lévén az elhalt növényi szövetekben jelen levő szaporító képleteiből bármikor újabb fertőzési folyamatot indíthat, ha a környezeti feltételek számára kedvezőek lesznek.

Szintén nem, vagy csak szélsőségesen ritkán lehet találkozni a búza levélrozsdájával (Puccinia recondita), illetve a sárga rozsdával (Puccinia striiformis). E biotróf életvitelű kórokozók esetében az elmúlt év száraz és forró nyara okozott kellemetlen élethelyzetet.

Az árvakelések megritkulásával, kiszáradásával megszűnt a lehetőség számukra, hogy élő növények fertőzési láncolatán (2024. évi fővetések – árvakelések – őszi fővetések) keresztül fertőzni tudják az ősz folyamán a búza állományokat. Ezek nagy része ráadásul eléggé későn is lett elvetve, a rendelkezésre álló, megfertőzhető levélfelület mennyisége az ősz folyamán az átlagosnál jóval kevesebb volt. A rozsdák hiánya az őszi búza állományokban döntően ennek tulajdonítható.

Az egyetlen kórokozó, amely jelenleg kellőképp jól érzi magát a búzák lombozatán, az a búza lisztharmata (Blumeria graminis f. sp. tritici). Bár a micélium telepek döntően levél fonáki elhelyezkedése és a legalsó levelek szintjére történő korlátozódása azt mutatja, hogy e kórokozó esetében is a nedvesség, a pára hiánya fékezte eddig a terjedést.

Erős búza lisztharmat fertőzés vegyes korú micélium telepekkel
Erős búza lisztharmat fertőzés vegyes korú micélium telepekkel

Ez az állapot a március második hetében érkezett csapadéknak köszönhetően megváltozott. A kórokozó képes a gyorsuló terjedésre, mivel a biológiai állapota döntően jó, azaz sok a friss, sporulációra képes micélium telep.

Az árpában is a lisztharmat áll nyerésre

Az őszi árpa esetében a tél és a kora tavasz száraz időjárása miatt szintén jelentősen visszaszorultak a kultúrára jellemző, nekrotróf életmódú, levélfoltosságokat előidéző kórokozók.

Alig lehet találkozni az ilyenkor általában nagyon gyakori barna levélfoltossággal (Bipolaris sorokiniana), de a veszélyesebb hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres), amely az ősz folyamán még eléggé gyakori volt, az is szinte eltűnt. Ez a két kórokozó hírhedten nedvesség kedvelő és már huzamosabb ideje nem volt számukra kielégítő az időjárás.

A barna levélfoltosság fertőzése enyhébb a korábban megszokottnál
A barna levélfoltosság fertőzése enyhébb a korábban megszokottnál

Az őszi árpa gyakori, melegkedvelő kórokozója a törpe rozsda (Puccinia hordei), amely az elmúlt évben eléggé gyakran tűnt fel az árpák lombozatán. Most tavasszal ezzel a kórokozóval is alig lehet találkozni. Csak olyan helyeken lehet észlelni, ahol még az ősz folyamán néhány fertőzött árvakelésről a rozsda át tudott kerülni az ősszel vetett fiatal állományra.

Az őszi árpákban az árpa lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei) jelenléte és aktivitása sokkal nagyobb, mint ahogy az őszi búza állományokban észlelhető. Ennek több oka is van.

Terjedésben levő, sporuláló súlyos árpa lisztharmat fertőzés
Terjedésben levő, sporuláló súlyos árpa lisztharmat fertőzés

Az árpa nagyobb lombozata jobban meg tudja tartani a párát, nedvességet, amely tovább eredményezi a fertőzésre alkalmas helyzet fennmaradását. Ráadásul az árpa állományok tavaszi fejtrágyázása is segítette a kórokozót. A kijuttatott nitrogén hatására új levelek is képződtek és a növény biológiailag is „fiatalodott” valamennyit, amely a biotróf életmódú kórokozók számára kedveltebb táplálékká tette ezt a növényt.

Jelenleg az árpa állományok lombozatában már jelentős mértékben elterjedt ez a kórokozó, amelynek biológiai állapota rendkívül jó. Nem a helyenként 10-20%-os, ilyenkor extrémnek is mondható fertőzöttség a veszélyes, hanem az, hogy a lisztharmat telepek szinte mindegyike friss, fiatal, terjedésre kész és intenzíven sporulál.

Mindenképpen érdemes fokozott figyelemmel kísérni az őszi árpák növénykórtani állapotát és amennyiben a lisztharmat elszabadulna, akkor fungicides védelemben részesíteni a veszélyeztetett állományokat.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fukszia fontosabb betegségei: így ismerje fel időben a bajt!

2025. május 7. 11:10

A fukszia gyönyörű, de érzékeny dísznövény – ismerje fel időben a betegségeket, hogy megóvhassa a virágzást és az egészséget!

Kalászfuzáriózis: most kell megelőzni a katasztrófát!

2025. május 5. 08:10

A kalászfuzáriózis most fenyeget – csak preventív védekezéssel védhetjük meg a búzát és a termés forgalmazhatóságát!

Vetésfehérítő bogarak: komoly veszély a kalászosokra

2025. május 4. 08:10

A vetésfehérítő bogarak lárvái letarolhatják a kalászosokat – a védekezést most, a párosodó imágók ellen célszerű elkezdeni.

A gubacsokról, 7. rész – zoocecidiumok: gubacsok a gyökéren, a termésen és a rügyeken

2025. május 3. 08:10

A gyökér/gyökérnyak, a termés/mag, és a rügyek állatok által indukált gubacsainak néhány esetét ismertetjük az Olvasókkal.

Megéri-e malmi búzát termeszteni?

2024. augusztus 6. 16:10

A SAATEN-UNION-nal nem kell kompromisszumot kötnie, mert a legtöbb fajtánk a minőség és mennyiség zseniális kombinációját nyújtja.

Újdonság a Syngenta őszi búza fajtakínálatában 2023-tól – fókuszban a termésbiztonság és stabilitás

2023. július 3. 06:34

Bár az idei kalászos szezont tekintve nem lehet okunk panaszra téli feltöltőcsapadék és tavaszi indító esők okán, már már ideális feltételek között fejlődhettek eddig az állományok. Inkább az enyhe tél okozta levélbetegségek és kártevő nyomás, illetve a bedőlő terményárak okozhatnak nyugtalanságot a gazdáknak.

Gyöngyköles – a klímaváltozás alternatív gabonanövénye

2022. január 11. 10:24

Az agrár- és klímakutató szakemberek évek óta figyelmeztetnek a globális felmelegedés következtében fellépő szélsőséges időjárási események lehetőségére. A komoly, magas hőmérsékleti csúcsokkal kiegészülő aszályos periódusok negatív hatást gyakorolnak az alapvető élelmiszer-növények termeszthetőségére, beleértve a búzát is.

A hat tonnát is meghaladja az őszi búza termésátlaga Tolna megyében

2019. július 19. 08:03

Az idei termésátlag országos összehasonlításban Tolna megyében a legjobb, az aszályos ősz és tél után a májusi csapadék segítette a kalászosok fejlődését.