2025 májusában az Európai Parlament megszavazta, hogy a farkas az eddigi „igen védett” (FFH IV. melléklet) kategóból az egyszerű „védett” (FFH V. melléklet) kategóriába kerüljön át. A változás már csak formai megerősítésre vár a Tanács részéről, majd 20 nappal az EU Hivatalos Lapjában való megjelenés után lép hatályba. Ettől számítva 18 hónap áll a tagállamok rendelkezésére, hogy nemzeti jogukba átültessék.
Ez a döntés véget vet egy hosszan tartó politikai patthelyzetnek, és lehetőséget ad a rugalmasabb farkasmenedzsmentre.
Németországnak is lépnie kell
Németországban jelenleg több mint 1600 farkas él, 209 regisztrált falka és 800 kölyök jellemzi a 2023/24-es monitorozási évet. A leginkább érintett tartományok: Brandenburg, Alsó-Szászország és Szászország. A farkasok jelenléte számos konfliktust szült a juhtenyésztőkkel, akiket egyre gyakoribb állattámadások érnek.
A CDU-SPD kormányprogram már tartalmazza, hogy a farkast be kell emelni a szövetségi vadgazdálkodási törvénybe, ezzel megnyílik az út a szabályozott kilőhetőség felé. Ehhez a szövetségi természetvédelmi törvény módosítása is szükséges.
Az új irány: állományszabályozás jogi alapokon
A tartományi környezetvédelmi miniszterek 2025 májusában egyhangúlag megszavazták, hogy a farkas kerüljön be a szövetségi vadgazdálkodási törvénybe. Ez a jogi keret alapfeltétele annak, hogy a tagállamok jogszerűen szabályozhassák a farkaspopulációt.

Emellett a tartományok kérik a szövetségi kormánytól, hogy bővítse a megelőző intézkedések (pl. villanypásztor, őrzőkutyák) és a kárpótlás finanszírozását. A tartományok egyben rugalmasabb időbeosztást is szorgalmaznak az ökoszisztémák helyreállítását célzó EU-elvárások tekintetében.
Komoly állattartói veszteségek
2023-ban Euróban több mint 65.000 haszonállat pusztult el farkastámadás következtében, főként juhok és kecskék. A védekezés ellenére egyre gyakoribbak a rövid idő alatt bekövetkező sorozatos esetek: egyetlen tartományban 5 nap alatt 25 juh és egy borjú esett áldozatul.
A gazdák érthető módon rugalmasabb és gyorsabb beavatkozási lehetőségeket követelnek.
Megosztottság a politikában
Míg a kormánypártok és az állattartók üdvözlik a védelmi szint csökkentését, addig a zöld pártok és természetvédők élesen bírálják a döntést. Thomas Waitz zöldpárti európai parlamenti képviselő szerint ez nem jelent valódi előrelépést a gazdálkodók számára, csupán politikai látszatintézkedés.
Véleménye szerint a problémát nem a vadászat megkönnyítése, hanem az érdemi megelőzés oldhatná meg: több támogatásra lenne szükség a pásztorok, őrzőkutyák és kerítések rendszerének fejlesztéséhez, illetve a gazdák valós védelméhez.
Merre tovább?
Az EU lépése lehetővé teszi a tagállamoknak, hogy a farkaspopulációt ne csak védelmi, hanem gazdálkodási szemlélettel kezeljék. A közeljövő kulcskérdése: sikerül-e a fajmegőrzést és az állattartási érdekeket összehangolni? A szigorú védelem fellazítása komoly lehetőség – de csak akkor, ha vele párhuzamosan a támogatási, kompenzációs és megelőzési rendszerek is hatékonyabbá válnak.
(Forrás: Umweltminister wollen Jagd auf den Wolf eröffnen | agrarheute.com)
Képek: Pixabay