32℃ 20℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár
Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

Az aszályos, meleg időjárás a kertészeti kultúrákat is megviselte. A gyakran 30 °C feletti hőmérsékletek és a száraz időszak egyetlen előnye, hogy a betegségek terjedése mérséklődött. Másrészről az érési folyamatok felgyorsulása vagy éppen a fejlődő gyümölcsök (pl.: alma) tömeges hullása is mutatja az átlagtól jelentősen eltérő időjárás negatív következményeit.

Az elmúlt héten csupán helyenként, góc-szerűen kapott hazánk területe kisebb-nagyobb öntözést (10-20 mm), de ennek hasznosulása a jelenlegi helyzetben nehezen lenne mérhető. Az előrejelzések a továbbiakban is fennmaradó meleggel és szárazsággal fenyegetnek, így, ha még nem tettük, még inkább fel kell készülnünk a növényvédelem mellett az abiotikus stresszfaktorok kivédésére (mint pl. a vízhiány, napégés) is.

Alma és körte: takácsatkák és gyengülő kórokozók

Almában az almafa lisztharmat terjedése minimálisra lassult, csupán néhány fiatalabb levélen jelentek meg újabb tünetek, azok is az érzékeny fajtákban. Habár a lisztharmat fertőzés akár 30-35 °C-on is bekövetkezhet, a hajtásnövekedés intenzitása a kánikulai napokkal csökken, így mérséklődik a fertőzésveszély is. A varasodás fertőzöttség nem változott az ültevényekben, a helyi esők és a néhány órás levélnedvességi állapot segíthetik a kórokozót a túlélésében, de ha marad a jelenlegi időjárás, a betegség nem terjed tovább.

Az almamoly rajzása folyamatos, de szinte mindenütt csökkenő tendenciájú. Az almalevél-aknázómoly 2. nemzedékének egyedei folyamatosan csapdázhatók, az előző héthez képest jelentős változás nem tapasztalható.

A gazdacserés levéltetvek elvándorlása folyamatos a nyári tápnövényekre, a besodródott, károsodott levelek, hajtásvégek a legtöbbször már nem rejtegetnek kártevőt.

Almában a piros gyümölcsfa takácsatka és a közönséges kétfoltos takácsatka felszaporodása intenzív! Folyamatos a tojásrakás, mozgó alakok is nagyszámban vannak ezért a védekezést ennek megfelelően tervezzük ellenük.

Csonthéjasok: cseresznyelégy, molyok és bakteriális fertőzések

A cseresznyeszüret a végéhez közeledik, a meggy szedése folyamatos. E kultúrákban az idei év legjelentősebb problémája a cseresznyelégy és a kártétele nyomán fellépő moníliás rothadás. A cseresznyelégy kártétele mostanra vált látványossá, mivel a kis lárvákat (L1) nemigen észleljük a gyümölcsben, nem úgy, mint a jelenleg többségben megfigyelhető L3-as lárvákat, melyek kártétele és jelenléte is szembetűnő.

A cseresznyelégy rajzása még csökkenő egyedszámmal tart, a kései fajták fertőződése továbbra is lehetséges. A gyümölcsökből kifurakodó lárvák a talajba igyekeznek már bábozódni, kérdés, hogy az eső nélküli, száraz talajú (felső 2-5 cm) területeken milyen sikerrel történik mindez. Bízzunk a jövő évi populáció csökkenésében! A megszúrt vagy most már érésben előrehaladott terméseken a moniliás fertőzés emelkedett, így a fent lévő fajták mielőbbi betakarítása javasolt a lehetőségekhez mérten.

A fekete meggy- és cseresznye levéltetű kolóniái mostanra elnéptelenedtek, a tetvek nyári tápnövényeikre (galaj, veronika-fajok) vándoroltak. Jelenlétükre majd szeptember folyamán számíthatunk újra.

A sztigminás levéllyukacsosodás fertőzés a száraz időjárási viszonyok miatt nem változott jelentősen. Enyhe növekedés legfeljebb őszibarackban tapasztalható, de külön beavatkozást a betegség jelenleg nem igényel.

Keleti gyümölcsmoly lárvája a hajtás tövében a kártételre utaló ürülékszemcsékkel
Keleti gyümölcsmoly lárvája a hajtás tövében a kártételre utaló ürülékszemcsékkel

Kajszi- és őszibarackban a keleti gyümölcsmoly és a barackmoly rajzása folyamatos, mostanra szinte mindenütt csökkenő. Míg a barackmoly népessége többnyire alacsony szintű, addig a keleti gyümölcsmoly helyenkénti góc-szerű kártétele felerősödött a hajtásokon és a gyümölcsökön is. Jelenleg az imágók mellett a lárvák is megfigyelhetők. A korábban károsított, elszáradt hajtásvégek alatt, a hajtástengely zsenge, új hajtásain érdemes keresni a lárvákat, melyek jelenlétére az ürülék szemcséik utalhatnak. A gyümölcsök védelme érdekében a kémiai beavatkozás indokolt!   

Szilvában a szilvamoly rajzása folyamatos, enyhén csökkenő, ezért a védekezések elvégzése a kelő, de a gyümölcsbe még be nem furakodott lárvák ellen időszerű. Az Alföld egyes részein a szilva érése megkezdődött, ezért ott az élelmezés-egészségügyi várakozási időkre is figyeljünk.

Baktériumos fertőzés tünetei a lehullott dión
Baktériumos fertőzés tünetei a lehullott dión

Dióban a gnomóniás betegség a leveleken kevésbé, míg a kis növekvő terméseken enyhén fokozódó mértékben jelentkezik. A jelenlegi fertőzési helyzet erősödésére csapadékos körülmények között van esély, ezért a megelőző védelem indokolt a fertőzött kertekben. A melegigényes baktériumok fertőzéséhez ezzel szemben kedvezőek voltak a körülmények, melynek következtében a gyümölcstünetek felerősödtek.

A kocsány felől fertőzött gyümölcsök hullása megkezdődött, gyakran a betegségre utaló külső tünetek nélkül. De azokat felvágva szembesülhetünk a megbetegedéssel. Az országos csapdahálózat fogásai alapján Budapest, Debrecen, Győr, Maroslele térségében megjelentek a nyugati dióburok-fúrólégy első egyedei. A védekezésre fel kell készülni.

Szőlő: megjelent a fitoplazma, védekezni kell

Szőlőben a száraz, meleg időjárás nem kedvezett eddig a kórokozók fertőzéséhez. A korábbi (virágzáskori) peronoszpóra fertőzés jelei több ültetvényben láthatóak, de újabb fertőzések nem alakultak ki sem a lombozaton, sem a fürtökön. A lisztharmat fellépése is mérsékelt, információk szerint legfeljebb lombon váltak láthatóvá tünetei góc-szerűen egy-egy ültetvényben. A szórványosan előforduló esők a peronoszpóra, a magas páratartalom, a remélhetőleg enyhülő meleggel a lisztharmat fertőzéséhez kedvez a következő napokban, ezért a megelőző védelem indokolt!

Az amerikai szőlőkabóca lárvakelése, fejlődése folytatódott, a melegben fejlődésük felgyorsult. Többségében L2-es lárvák találhatóak, de az L3-as lárvák mellett, észlelési szinten megjelentek az L4-es lárvafokozatok is. A lárvák már terjeszthetik a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazmát, ezért a rendszeres ellenőrzés és védelem indokolt! Megjelentek és napról-napra sokasodnak a fitoplazma tünetei az ültetvényekben. A tünetes tőkék azonnali kivágása, eltávolítása döntő fontosságú a betegség elleni védekezésben.

Tüh Annamária

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Az előrejelzés a Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom és Zala vármegyei Növényorvosi Kamarák szakembereinek megfigyelései alapján készült.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: ismerje fel a jeleket időben!

2025. július 21. 14:10

Megérkezett az eső, de vele együtt a kártevők is: a szőlő és gyümölcsösök most különösen érzékenyek a fertőzésekre, figyeljünk a védekezésre!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: újabb kihívások

2025. július 19. 13:10

Az esők után fellélegeztek a szántóföldi kultúrák, ám a betegségek és kártevők terjedése új kihívások elé állítja a gazdákat.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Növényvédelmi feladatok lombhullás után

2018. október 31. 08:21

Rendkívül fontos a gyümölcs- és díszfákon ősszel előtűnő beteg részek, kár- és kórképek eltávolítása. Ezt a feladatot feltétlenül az őszi lemosó permetezés elvégzése előtt hajtsuk végre, mert csak így lesz eredményes a záró permetezés.

Mitől képződött habtömeg a kristályvirágon?

2024. április 4. 04:38

Kristályvirágomon egy érdekes habtömeg képződött. A hab kemény, teli van buborékkal, nem látok rajta, benne mozgást. Mi lehet ez? Félek, hogy átterjed a többi növényemre is.

Mi okozhat mézgafolyást a csonthéjas gyümölcsfáknál?

2019. november 27. 12:17

K. Dezső kérdése: Csonthéjas gyümölcsfáimon gyantafolyást vettem észre. Esetleg növényvédelmi probléma okozza? Mi a teendőm vele?

Érdekességek a napraforgó idei növényvédelmében

2021. október 14. 04:36

Az idei év a kabócák és poloskák egyedszámának növekedése mellett alapvetően a tavaszi, rendkívül korai és igen erős levéltetű-fertőzésről volt emlékezetes.