24℃ 20℃
július 27. Olga, Liliána, Natália, Pantaleon
Környezetvédelem

Veszélyben a Balaton élővilága? A gőték már jelzik

Agrofórum Online

A kétéltűek világszerte a biodiverzitás-csökkenés egyik legveszélyeztetettebb csoportját képviselik. A magyarországi gőtefajok, köztük a tarajos gőte (Triturus dobrogicus) és a pettyes gőte (Lissotriton vulgaris), szintén érzékenyen reagálnak az élőhelyeikben bekövetkező változásokra.

Ezek az állatok egyaránt kötődnek a szárazföldi és vízi élőhelyekhez, így hiányuk vagy visszaszorulásuk összetett ökológiai problémákra utalhat.

A Balaton-felvidék mint kutatási terület

Egy nemrég megjelent tanulmányban (Mészáros et al., 2025, Scientific Reports) magyar kutatók több mint 170 balatoni és környékbeli tó és vízállás gőteállományait vizsgálták. Az eredmények szerint az állományok eloszlása és egyedszáma szoros összefüggést mutatott az élőhelyek ökológiai állapotával – különösen a vízmélységgel, a vegetáció szerkezetével és a vízminőséggel.

Indikátor fajként segítenek felismerni a veszélyeket

A gőték hiánya vagy csökkenése sok esetben jelezte a túl sekély, gyorsan kiszáradó, vagy tápanyagban túlterhelt élőhelyeket. Mivel a gőtepeték és lárvák vízhez kötöttek, az élőhelyek kiszáradása, az eutrofizáció, valamint az invazív fajok jelenléte (pl. naphal, Lepomis gibbosus) egyaránt negatív hatást gyakorol a szaporodásukra és túlélésükre. Az ilyen indikátor fajok alkalmazása segíthet a természetvédelmi és vízgazdálkodási döntéshozatalban is.

A gőték egyedszáma szoros összefüggést mutat az élőhelyek ökológiai állapotával

Mit tehetünk a megóvásukért?

A kutatók szerint a kétéltűbarát víztestek védelme és fenntartása kulcsfontosságú a gőteállományok megőrzéséhez. Ez magában foglalja a természetes partvonalak és vízmélységek fenntartását, a túlzott tápanyagterhelés (műtrágyák, szennyvíz) csökkentését, illetve a természetes vízjárás biztosítását. Az élőhelyek rehabilitációja – például kisebb tavak újramélyítése vagy part menti növényzet helyreállítása – szintén hatékony eszköz lehet a populációk támogatására.

A gőték sorsa közös ügyünk

A Balaton és környéke nemcsak idegenforgalmi, hanem ökológiai szempontból is kiemelt jelentőségű térség. A gőték jelenléte vagy hiánya arra figyelmeztet, hogy a vizes élőhelyek megóvása nem halogatható.

Képek: Pixabay.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A nanoműanyagok elárasztják az Atlanti-óceánt

2025. július 20. 16:10

Friss kutatás szerint akár 27 millió tonna nanoműanyag lehet az Atlanti-óceánban – több, mint a nagyobb műanyagok együtt.

Túl bürokratikus az EU új természet-helyreállítási rendelete

2025. június 21. 16:10

Az EU új, természet-helyreállítási rendelet erős adminisztratív terheket ró a gazdálkodókra – túlterheli a vidéki közösségeket.

Furcsa teknős bukkant fel a holtágban – ne engedje vissza a vízbe!

2025. június 21. 13:10

Egyre több idegenhonos teknősfaj jelenik meg Magyarország természetes vizeiben. Most a mississippi tarajosteknős bukkant fel a Holt-Tiszában.

A szabóméh szerepe a természetben: nem támad, csak beporoz

2025. június 14. 14:10

A szabóméh (Megachile sp.) ártalmatlan rovar: csendes beporzó, aki szó szerint „levélből varrja” a fészkét.

Szőlőbirtok a dél-balatoni borvidéken

2022. augusztus 30. 13:38

A Rádpuszta Szőlőbirtokot 1998-ban egy szőlész-borász szakmai-baráti társaság alapította.

Az árvaszúnyogok jelzik, milyen állapotban van a Balaton

2024. július 20. 10:10

Az árvaszúnyogok azokat a változásokat is érzékelik a Balatonban, amit a tudomány nem. A fajösszetételük átalakulása fontos nyom lehet.

Így járnak a balatoni orvhalászok!

2020. november 30. 16:10

Hosszas megfigyelést követően értek tetten a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. kollégái azt a férfit a balatonboglári kikötőben, aki tiltott módon kísérelt meg halat fogni, illetve a balatonkenesei kikötőben két főre lettek figyelmesek, akik a kikötőmedencébe nagy mennyiségben télre "beállt" keszegeket gereblyézték.

Inváziós kagyló szaporodik a Balatonban

2023. szeptember 22. 17:10

A tihanyi HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (HUN-REN BLKI) munkatársai növekedési és testösszetétel-vizsgálatokkal igazolták, hogy a szénhidrát helyett a zsírraktározásra való átállás képessége lehet az oka az inváziós kvagga kagyló sikeres elterjedésének a Balaton táplálékszegény keleti (Siófoki-) medencéjében.