A cukkini érzékenyen reagál minden környezeti változásra. A rendszeres megfigyelés, a kiegyenlített tápanyag- és vízellátás, valamint a tiszta, jól szellőző növénytér biztosítása alapvető a sikeres termesztéshez. A terméscsúcs sárgulása legtöbbször nem végzetes, de idejében felismerve elkerülhetők a komolyabb veszteségek.
Sok kertész találkozik azzal a jelenséggel, hogy a cukkini termésének csúcsa – a virág felőli vége – besárgul, elvékonyodik vagy akár el is rothad. Ez nem csupán szépséghiba: a termés ilyen állapotban gyakran fejlődésképtelen, torz vagy rövid életű. A háttérben legtöbbször valamilyen növényélettani stresszhatás húzódik meg, amely a növekedés során jelentkezik, jellemzően a nyári meleg hónapokban.
Kalciumhiány – ha nincs egyensúlyban a víz
Az egyik leggyakoribb ok a kalciumhiány. A kalcium nem egyszerűen a talajban lévő mennyiségtől függ, hanem a növény vízháztartásától is. A tápanyagfelvétel zavarát gyakran a rendszertelen, ingadozó vízellátás okozza: egyszer túl sok, máskor túl kevés víz jut a növényhez. Ez a bizonytalanság csökkenti a kalcium hatékony beépülését, és a növény legérzékenyebb pontjain – például a terméscsúcson – elváltozásokat idéz elő.
Vízstressz – a leggyakoribb nyári probléma
A cukkini sekély gyökérzetű növény, így különösen érzékeny a felső talajréteg kiszáradására. A vízhiány, főként a virágzás és terméskötődés idején, a növény fejlődését visszaveti, a termések torzulnak, sárgulnak, és könnyen lehullhatnak. A túllocsolás sem megoldás, mert gyökérrothadáshoz és tápanyag-kimosódáshoz vezethet. A cél a kiegyensúlyozott, reggeli öntözés, lehetőleg esőztető nélkül, közvetlenül a gyökérzónára irányítva.
Vírusfertőzés – mozaikos levél, torz termés
Ha a leveleken mozaikszerű sárgászöld mintázat, deformáció vagy törpenövés jelenik meg, vírusfertőzésre is gyanakodhatunk. A kabakosok körében több vírus is előfordul, melyek gyakran levéltetvek vagy szívogató rovarok közvetítésével terjednek. A fertőzött növények termése sárgul, torzul, gyakran ehetetlenné válik. Ilyenkor nincs biztos kezelés – a megelőzés, az ellenálló fajták ültetése és a vektorrovarok elleni védekezés a legfontosabb.
Penészesedés – ha a virág nem válik le időben
A cukkini termésének csúcsán sokáig rajta maradhat az elhervadt virágmaradvány. Ez ideális táptalaj a penészgombáknak, különösen párás időjárásban. A termés csúcsa sárgulni, majd rothadni kezd. A megelőzés érdekében fontos a jó szellőzés biztosítása, valamint a felesleges virágmaradványok eltávolítása, ha azok nem hullanak le maguktól. Az állomány ritkítása és a lomb rendszeres átvizsgálása segíthet a kórokozók visszaszorításában.
Kiemelt kép: Pixabay.