6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda
Szőlő-Bor

A szőlőlevelek és szerepük a szőlőtermesztésben

Agrofórum Online

A szőlőtőkék növekedése, fejlődése a zöld részeinek asszimilációjától függ. A lombhullató fák és cserjék között a szőlőnek, mint kapaszkodó-kúszó cserjének egyik tulajdonsága az évenkénti rügyfakadás és lombhullás. E két jelenség között éli vegetációját, s hozza termését. Ahhoz, hogy a tőkék évről évre növekedjenek és fejlődjenek, tápanyagra (szén-dioxidra), vízre és fényre van szükségük.

Ezekből a tápelemekből a zöld levelek alakítanak szerves vegyületeket (keményítőt, cukrokat, íz- és zamatanyagokat, szerves savakat, növényi olajokat, fehérjéket). Ezért a levél a növények nagyon fontos és különleges szerve, „konyhája”, itt történik az asszimiláció, vagyis a szervetlen tápelemek átalakítása hasznos szerves anyagokká, miközben a növény vizet vesz fel és a felesleget elpárologtatja.

Mivel a levél ilyen fontos része a tőkének, nagyon vigyáznunk kell épségére az egész vegetációs periódusban azért, hogy aktívan működjön, és táplálja, gyarapítsa a tőkék egész testét. A szőlőlevél a rügyből kinövő hajtásokon bontakozik ki és fejlődik egészen addig, amíg a fajtára jellemző formáját, méretét eléri, és lombot alakít. Stoev és Ivantchev (1977) bizonyította, hogy a vegetációban a gyökerekbe betárolt asszimiláták a könnyezést megelőző 4 héten át már felszállítódnak a növény felső részeibe, a rügyekbe, azért, hogy azok kifakadásához energiát biztosítsanak.

A fajtára legjellemzőbb levelek a hajtás 9-12. nóduszon találhatóak (Hegedűs et al.1966). A rügyből kijött hajtáskezdeményen a levéldudorokból a levélkezdemény háromfelé ágazik el. A szélső kettőből lesznek a pálhalevelek, majd a középső ágból lesz a levélnyél és a levéllemez. A merisztéma sejtekből a levéllemezzel együtt szerveződik a főér, majd ezt követően alakul ki a lemez teljes felülete (Kozma, 1967). A lombozat részeként fejlődnek a levelek hónaljában a hónaljhajtások levelei, amelyek szükség esetén a főlevél funkcióit segítik (Currle et al, 1983). A levél a szőlőnek alaktanilag legváltozatosabb szerve, nagy méretű, alakja dekoratív, díszítő értékű, színeiben gazdag.

A levél lemezből és nyélből áll.

A szőlőlevél felépítése

A levélnyél kiszélesedő alappal köti a lemezt a hajtáshoz. Elég hosszú (3-20 cm) és különféle szögben állva segíti a lemez rugalmas mozgását a fényhez jutáshoz. A levélnyél dorziventrális, benne az edénynyalábok aszimmetrikusan helyezkednek el. Ez egyrészt azt jelenti, hogy az egyik oldalán (hasi oldalán) eggyel több az edénynyaláb, mint a másikon (háti oldalán). Másrészt szállító edényeiben viszi a szervetlen anyagokat a lemezben lévő parenchima sejtekbe, ahová edénynyalábjai szabadon futnak be, és onnét szívják visszafelé a szerves anyagokat.

A levéllemez felülete fajtánként változó (110-350 cm²). A szőlőlevél lemezének felépítése is dorziventrális, azaz a színén a bőrszövet alatt fejlődik az oszlopos parenchima, alatta szivacsos parenhima és az alsó epidermisz. Különleges szöveti felépítése is összetett, bonyolult. Tehát a levéllemezt mindkét oldalán bőrszövet fedi, közte található a paliszád parenchima. A parenchima sejtjei termelik a szénhidrátokat. A bőrszövetben nincs, azonban a parenchima szöveteiben igen sok a zöld színtest (kloroplasztisz). A kloroplasztiszok elektronoptikusak, vagyis fény felvételére alkalmasak, nagy felületűek és klorofillokat tartalmaznak. A levélre eső napfényt a klorofill (klorofill-a) abszorbeálja. A klorofill a zöld növények színét adja. Kémiai szerkezetében a magnézium (Mg) a klorofillnak, mint szerves vegyületnek a magja. A parenchima sejtekben tehát ezek a legfontosabb asszimilációs sejtszervecskék.

A levéllemez fonákán, az alsó epidermiszben fejlődnek ki a gázcserenyílások, a sztómák. A levelek fonákán különböző méretű és számú (150-400 sztóma/mm²), gázcserét és párologtatást szolgáló sztóma van. A sztómák rései 15-18 µ hosszúak és 1-2 µ szélesek. Ezek a sztómák utat nyitnak a gombabetegségeknek azzal, hogy rajtuk keresztül könnyedén tud behatolni a gomba spóráiból fejlődő hifa, befertőzve és felélve a növényi szöveteket, leveleket. Az érhálózat hozza a vizet és a nagy sejtközötti járatok szolgáltatják a levegőt (oxigént) az asszimilációhoz (Winkler, 1965).

A levél fonákán, főként a levél erein, szőrzet (serte, fonalas) fejlődik (Terpo, 1974). Némely fajtánál nemcsak a fonáki rész, hanem a lemez színe is szőrös. Az érmezők szőrmentesek. A szőrzet mikroklímát alakít, amely nagy hőségben szabályozza a sztómákon keresztül a levelek párolgását, nagy melegben a levéllemez hűtését. A sztómák szabályozzák és segítik a vízhiány túlélését, a szárazságtűrést.

Az anyagcsere-folyamatok miatt nagy az anyagmozgás a tőkékben. A szállítóedények közül a xylém viszi fel a levelekhez az ásványi anyagokat, a phloem pedig vissza a szerves asszimilátákat. Tehát a szervetlen anyagok áramlanak a levélbe, s az ott készült asszimiláták visszaáramlanak a különböző növényi részekbe. Ez a folyamat szabályszerűen történik. Az anyagmozgások nagy energiát igényelnek, mert a szőlő viszonylag magas növény és a tőke szállítási pályái is hosszúak és eltérő szintben működnek. A levelek sejtjeiben sokféle anyag halmozódik fel, pl. tanninok, fenolok, savak, cukrok, viniferin stb.

Fotoszintetikus aktivitás

A lomblevelek fotoszintetikus aktivitását stimulálják a hajtások és a fürtök. Minél nagyobb a hajtások és rajtuk a fürtök száma, annál intenzívebb a levelek fotoszintézise. Kísérletekkel megállapították, hogy a vitorla térségében lévő levelek fotoszintetikus aktivitása nagyobb, mint a hajtás alján fejlődött és már öregedő leveleké (Rühl, 1981). Éréskor a fürt alatti öregedő levelek már kevésbé asszimilálnak. (Ilyenkor a fiatal levelek veszik át a szerepüket.) Erre alapozzuk a szőlőfürtök érésénél a lelevelezést. De ha a leveleket eltávolítjuk, akkor az éredő fürtök a szénhidrátokat a vesszőkből mobilizálják, azaz visszaszívják (Koblet és Perret, 1982). A szőlő számára az optimális fényintenzitás max. 66000 lux. A felmelegedő levél fokozza a légzést. A fényen és az árnyékban lévő levelek nettó fotoszintetikus rátája kiegyenlítődik.

A 40000 lux feletti fényellátottságnál a vízforgalomnak döntő szerepe van a sok egyéb tényező, fajta, kor stb. mellett. Az erős felmelegedésnél a növényi légzés megemelkedése döntően csökkenő nettó fotoszintézist eredményez. A léghőmérséklet emelkedésével, esetleg a levegő páratartalmának csökkenésével megnő a sztómák működése, azaz a vízleadása (transzspirációja) és így indirekt módon negatívan befolyásolja a fotoszintézist. Így függnek össze a növényélettani folyamatok a szőlőtőkék leveleiben.

A fotoszintézis min. hőmérséklete 0 ˚C és +5 ˚C közötti érték. Tehát ha kevés a fény, akkor lecsökken a levelek fotoszintézise, s az alacsony és a magas hőmérsékletnél (+28-30 ˚C) a biokémiai reakciólánc zavart lesz. Kedvező fényellátottságnál a levelek asszimilálnak és a szervetlen anyagokból szerves vegyületeket készítenek, és a termésbe, ill. a vesszőkbe, idős fás részekbe, valamint a gyökerekhez betárolásra szállítják (1. kép). Mindezeket egyre inkább szükséges ismernünk ahhoz, hogy a szőlő lombsátrát szakszerűen neveljük ki és ápoljuk.

1. kép: Intenzíven asszimiláló szőlőlevelek

A levelek károsodásai

A szőlőtőkék asszimiláló levelei nagyon szükségesek a tőkék fejlődéséhez, szerves produktumaihoz. Védeni és vigyázni kell rájuk. Általuk készített asszimilátákkal táplálják a tőkén fejlődött vesszőket, a szőlőfürtöket, a raktározó részeket (gyökereket, vesszőket és az idősebb fás részeket), így éltetve és erősítve a szőlőtőkéket. Napjainkban sajnálatos módon, ha egy fotós kimegy egy szőlőültetvénybe, gyakran keresnie kell olyan tőkéket, amelyeken ép levelek és ép fürtök fejlődnek. Az utóbbi évtizedek tapasztalatai szerint egyre több károsodás éri a leveleket természeti csapásoktól, környezeti szennyezettségtől, betegségektől, állati és rovarkártevőktől, növényvédő szerek perzselő hatásától és még ki tudja, hogy mi mindentől. A sérült levelek asszimilációs felülete kisebb lesz, a fotoszintézis részben gátlódik, amitől a vegetációs időtartam produktuma lecsökken.

Környezeti és időjárási csapások

A szőlőtőkék a szabadban az időjárás viszontagságai között élnek. Éppen ezért leveleiket – fajtájuk és fejlettségük függvényében – sokféle stresszhatás éri. A hajtások intenzív növekedési szakaszában leveleik tele vannak vízzel és ekkor különösen érzékenyek a nagy hő- és fagyhatásokra. A levegő magas hőmérsékleténél a hősokkra kanalasodnak (2. kép).

2. kép: Hősokk szőlőlevélen (fajta: Guzal kara)

Ha a levegő fagyos, akkor a levelek könnyen megfáznak, vagy megfagynak, s elbarnulva beszáradnak. Az idei tavaszi fagykároknál tapasztaltuk már ezt a tünetet. Többször előfordul hazánkban a kora őszi lehűlés, olykor hóeséssel érkezve. A hó véd is, de ha nagyon hideggel érkezik, akkor károsítja, tönkre teszi a még asszimiláló leveleket. Télen a fagyok hatására ún. panasírozottság alakul a levél lemezén, ami egy klorofill defekt, amelynek következtében a zöld színtestek sérülnek és a levelek zöldje kifehéredik (3. kép). A hideghatás a leveleket még a fakadó rügyben éri.

3. kép: Panasírozott szőlőlevél

A globális felmelegedés sokszor hosszú időtartamú szárazsággal jár, különösen a szőlő vegetációjában. Ha nincs csapadék, vagy kevés eső esik, vízhiány lép fel. Amennyiben a levelek nem jutnak elegendő vízhez, a vízhiányt a levelek lemezei lankadással, sárgulással, majd elszáradással jelzik. Ez a tőke védekezési mechanizmusa, mert leveleinek lehullatásával csökkenti a vízleadását, amelyek kipárologtatják a tőke testének vízkészletét. A tőkék vízháztartása nagyon fajtafüggő és a kálium (K) befolyásolja.

Szárazság idején a reggeli harmat sokat segít a tőkéknek. Ilyenkor van elegendő pára a levegőben, ami az éjszakában lehűlt leveleken hajnalban harmat formájában kicsapódik. A harmat hűti a tőke testét és vízzel látja el a leveleket. Ellenkező esetben, sok eső esetén, a talajok vízzel telítődnek. A víz kiszorítja a levegőt a talajszemcsék közül és ezért a gyökérzónában oxigénhiányt okoz. Ennek egyik következménye lehet a klorózis (4. kép). A klímaváltozással egyre nagyobb viharok alakulnak ki, gyakran jégesőkkel. A jég ütésével rojtosra széttépi a levéllemezeket és megzavarja annak élettani folyamatait.

4. kép: Klorózis szőlőlevélen

A levegő szennyezettsége nagyon gyakran káros hatású a szőlő leveleire (5. kép). A levegőbe került káros anyagok lehullanak a levelek lemezeire, ott megtapadnak és égési foltokat okoznak. A kénes eső is ilyesmi hatást eredményez.

5. kép: Levegőszennyezéstől foltos szőlőlevél

Az erős napsütés, különösen az erős UV-B sugárzás, felmelegíti a tőkék testét, megégeti a leveleket (6. kép). Az égési sérülés csökkenti az asszimilációs tevékenységüket.

6. kép: Napégés tünete szőlőleveleken és fürtökön

A levelek gyakori kórokozói

Mivel sokféle tápanyag van a szőlőlevelekben, ezért sok élősködő is megél rajtuk. A levelek gyakori rongálói a betegséget kiváltó kórokozók. Az egészséges, hibátlan levelekhez viszonyítva a beteg levelekben általában több keményítő halmozódik fel, és szöveteikben a kloroplasztiszok is degenerálódnak. A leveleket pusztító legismertebb és leggyakrabban előforduló paraziták hazánk borvidékein a viroidok (7. kép), a vírusok, a fitoplazmák (8. kép) és a gombabetegségek, köztük a szőlőlisztharmat (Uncinula necator (Schw.) Burr), a szőlőperonoszpóra (Plasmopara viticola /Berk. et Curt./ Berl. et de Toni), a szőlőorbánc (Pseudopeziza tracheiphila M-Th.) (9. kép), a fekete rothadás (Black rot, Guignardia bidwellii) és az ESCA (10. kép).

7. kép: Viroid tünete szőlőlevélen

8. kép: Fitoplazma tünete szőlőlevélen (fajta: Zweigelt)

9. kép: Orbáncos levél

10. kép: ESCA tünete szőlőlevélen (fajta: Kadarka)

Ezek a mikroszervezetek a levél bőrszövetén, vagy gyakrabban a sztómákon keresztül (11. kép) behatolnak a levél szövetébe.

11. kép: A szőlőlisztharmat hifájának behatolása a levéllemezbe a sztómán keresztül (elektromikroszkópos felvétel)

A sejtek tartalmát felélve elpusztítják a leveleket, miközben felszaporodnak. Legtöbbjük fertőző betegség, lombhullás után a száraz levelekben telelnek át és tavasszal innen indítják újra a fertőzést. A viroidok, a vírusok és a fitoplazma ellen csak egészséges szaporítóanyag-használattal tudunk védekezni, a gombabetegségekkel szemben viszont sokféle hatékony növényvédő szerrel. Mivel a legtöbb gomba a levelek fonáki részén hatol be a növény testébe, a hatékony védelem feltétele a permetező szer vagy porozószer elsősorban a levél fonákára történő kiszórása.

A rezisztencianemesítésben a szőlőnemesítők már olyan hibrideket nemesítettek, amelyek levelei ellenállóak a gombabetegségekkel szemben. A rezisztens szőlőfajták leveleiben sok a polifenol mennyisége, aminek nagyban köszönhető ellenállásuk.

A levelek rovarkártevői

Az állatok (nyulak, őzek) és a rovarok is szívesen táplálkoznak a szőlő leveleivel, főként a rágó vagy a gubacsképző rovarok. Elsők között a cserebogarakat említem (zöld cserebogár, Anomala vitis) (12. kép), amelyek a levéllemezt az erek mentén ki- és lerágják.

12. kép: A zöld cserebogarak kártétele szőlőlevélen

A gubacsképző rovarok: pl. gyökértetű vagy filoxéra (Daktulosphairae vitifoliae FITCH.) levéllakó alakja, a szőlőlevél gubacsatka (Eriophyes vitis Pag.) (13. kép).

13. kép: Gubacsatka gubacsai fiatal szőlőlevélen

A levelet szivarformára sodró és azt búvóhelyül használó szivarsodró eszelény (Byctiscus betulae) (14. kép) szintén fontos szőlőkártevő.

14. kép: Szivarsodró eszelény tojásának lakása

De nagy károkat okoznak a szívogató tripszek (Drepanothrips reuteri Uzel.) és a szőlőlevélatkák (Calepitrimerus vitis Nal.) is. Ezek a rovarok rágásukkal és szívogatásaikkal igen gyakran károsítják vagy teljesen megeszik az asszimiláló leveleket. Ellenük rovarölő szerekkel tudunk hatékonyan védekezni.

A növényvédő szerek használatánál ügyelni kell a megfelelő töménységre. A megadottnál töményebb szerhasználatnál a levelek perzselődnek és csökken a fotoszintetikus produktivitásuk. A gyomirtó szerekkel könnyen lehet pusztítani az ép és egészséges leveleket.

Rendellenes tápanyag-ellátás

A szőlő víz- és tápanyagigényes növény. Ezek optimális mennyiségének adagolása harmonikus életet biztosít a tőkéknek. Azonban, ha egyensúlyuk megborul, hiánybetegségek lépnek fel, amelyek felborítják a tőke élettani folyamatait és károsítják a tőkéket. A szőlőlevelek mutatják meg –bizonyságul a bennük zajló és defektet kapó fotoszintézisnek tulajdoníthatóan – hiányosságukat a tápanyag-felvételben. A tőke tápanyaghiány tünetekkel jelzi felénk az életfunkcióiból hiányzó tápelemeket. A tápanyagokat a tünetek, valamint a levélanalízis adatai alapján mielőbb pótolni kell, hogy a hiány ne legyen végzetes tőkéink, ültetvényeink életére.

Levélanalízis alapján lehet megállapítani a levelekbe beszállított ásványi anyagok (makro- és mikroelemek) mennyiségét. Az analitikai adatokból következtetni lehet a tőkék tápanyag-ellátottságára. Fontos a levéltáplálás (lombtrágyázás). A lombtrágyázással kiadagolt tápelemek aktívabb felvevői a fiatalabb levelek, mint az idősebb levelek.

Önárnyékolás

A nagy tőkeformákon a két törzs és két kar, a szálvesszők helytelen térbeli elrendezése, a csercsapos váltómetszés hozzájárulnak a zsúfolt lombsátor kialakulásához. A nagy és sűrű lombsátorban erős az önárnyékolás, ami feltétlenül káros szerepet játszik. Ilyenkor a levelek önmagukat árnyékolják, és nem jutnak elegendő fényhez. A fény erőssége a lombsátor belsejében csak 11000 lux, s a maximális fotoszintézishez legalább 21000 lux szükséges. Az árnyékba került levelek 20 %-kal kevesebb fényhez jutnak, mint a tőke külső levelei. Több kutató, köztük az ausztrál Smart, a francia Branas és Carbonneau foglalkozott ezzel a kérdéssel. Az önárnyékolás kiterjedhet a tőke összes levelének 30-40 %-ára is és ez már sok, ártalmas a vegetatív részekre.

A teljesen beárnyékolt levelek halványak, sápadtak, vékony szövetűek, esetenként – mivel nincs funkciójuk –, el is száradnak és még vegetációban lepotyognak a tőkéről. Az árnyékolt levelekből egyáltalán nincs asszimiláta-transzport. Az árnyékban rosszul termékenyült, kis méretű fürtök kevés és apró bogyóval, gyenge színanyaggal fejlődnek. A sűrű lombban a bogyók szürkerothadása is nagymérvű. Az ilyen tőkéknek a fény hiányában a termékenyülési paraméterei (rügytermékenység, termőhajtások száma, fürthozam) évről évre romlanak. Ugyanakkor a sűrű lombsátor gátolja a hatékony növényvédelmet, a gyors szüretet.

Az önárnyékolást megelőzhetjük a fajta igényeinek megfelelő műveléssel és metszéssel (rügyterheléssel), a termőelemek helyes elrendezésével (támrendszerhez kötözésével), csonkázással, hajtásválogatással, optimális adagú trágyázással stb. Zöldmunkáknál a virágzást követően arra kell törekednünk, hogy a hajtásokat, azokon lévő leveleket úgy rendezzük, hogy az asszimiláták ne a hajtásnövekedésre fogyjanak el, hanem a termésérésre és a tartaléktápanyag-képzésre. A szőlőtermesztő érdeke, hogy legyen sok és minőségi termés és a szőlővesszők jól érjenek be.

A sűrű lombsátor hatására jelentősen csökken a termés mennyisége és minősége is, és a tőke vegetatív túlsúlyba kerül. Ennek következtében a következő évben megnő a metszési munka éppen a sok hajtásból kifejlődött vesszők miatt. Különösen az erőteljes növekedésű szőlőfajták tőkéit terheljük megfelelő rügyszámmal, termő hajtásokkal és fürtökkel, és gondos zöldmunkával korrigáljuk a hajtások számát a megfelelő termőegyensúly fenntartására. A hajtások válogatásával és szükség szerinti csonkázással alakítjuk a levélszámot, s ezzel a levélfelületet is.

A fitotechnikai műveletek

Előadásokon, konferenciákon, szakirodalomban nagyon sokat beszélünk, olvasunk és írunk a szőlőtőkék kezelési munkáiról, de úgy tűnik, hogy nem eleget. Borvidékeinken még több helyen hiányosan, illetve szakszerűtlenül végzik a szőlőtőkék zöldmunkáit. A zöld részek ritkítása, csonkítása (kurtítása) nincs mindig összhangban a fajta igényeivel és a tőke növekedési erélyével, valamint terméshozamával.

A fitotechnikamás néven növénytechnikai – műveletek a termesztésben kiemelt jelentőségűek. Metszéssel kezdődik, ami meghatározza a további, rendes évi technológiai műveleteket. A fitotechnikától függ az, hogy a szőlőtőkék miként hasznosítják környezeti feltételeiket és befolyásolja a tőke növekedését, termésének mennyiségét és minőségét (Csepregi, 1982).

A fitotechnikán belül fontos szerep jut a zöldmunkáknak. A zöldmunkákat főként a növekedés korlátozásra terjesszük ki. Éppen ezért a tenyészidő első felében végezzük és törekszünk a művelésmódnak, támrendszernek és a termesztési célnak megfelelő optimális levélfelület kialakítására. E munkák közé tartozik a fürtök körüli levelek leszedése is. Itt a nagy kérdés, hogy mikor, miért és a tőke mely részéről érdemes a leveleket leszedni.

Levéltelenítés

Ahhoz, hogy a tőkékről indokoltan szedjük le a leveleket, több szakmai ismeretre kell szert tennünk. A szőlő nettó biológiai produktivitása (a képződött és a légzéshez felhasznált asszimiláták közötti különbség) összefügg a gazdasági produktivitással (a nettó biológiai produktivitás ember által hasznosítható része). A nettó biológiai produktivitás 4-9 g szénhidrát/m²/nap. Az asszimiláta- termelést gyakorlati szempontból a levélfelület és a termésmennyiség összefüggésében értelmezhetjük. Az ismert, hogy a napfényenergiát a zárt növényállományok (gabonafélék, rét, legelő stb.) hasznosítják a legjobban.

A Földre jutó napenergia 65 %-át nyelik el és annak 65 %-át hasznosítják. A szőlőültetvények viszont nem alkotnak zárt állományt, így kevesebb napfényt hasznosítanak. A szőlőnél a klorofill a levélre jutó napfényenergia 50 %-át abszorbeálja, de ennek csak 1-5 %-a kötődik meg kémiai energia formájában, vagyis az asszimilátákban. A tőke, az általa megtermelt szerves anyagból viszonylag sokat, 20-51 %-ot használ fel saját anyagcsere-folyamataira, melyekhez szintén sok kémiai energiára van szüksége. Számítások alapján szőlőnél a klorofillban abszorbeált napenergiának csak 1 %-a marad meg és hasznosul (Csepregi, 1982).

A levél felülete fontos tényező és függ a művelésmódtól. 1 x 1,2 m sor- és tőtávolságú tőkék levélfelülete 1-1,5 m², s ez levélfelületi indexben 0,88-1,33 értéket jelent. Pl. a Leányka levélfelülete fejművelésen 2,23 m² (a levélfelületi indexe 2,23), és a Moser-művelésen 15,79 m²; (a levélfelületi indexe 3,51) (Csepregi, 1982). A tőkekondíció és a művelés-metszésmód függvényében ugyanazon fajtánál a levélfelületi index tág értékhatárok között mozog.

Több kutató publikációjában olvashatjuk, hogy méréseik szerint a szakszerűen ápolt, szellős lombozatú, 3,0-3,5 m² tenyészterületű tőkén átlagosan 500-800 levél fejlődik. Szőlőnél az 1 m² alapterületre számított 2,5 m² levélfelület az optimális. 1 kg szőlő előállításához szükséges a levélfelület ismerete, ahhoz, hogy a helyes termőegyensúlyt beállítsuk. Diófási (1967) Olasz rizling fajtánál alacsony kordonon 1,5 m² lombfelületet mért, ami egy fürtre eső 10 lomblevelet jelent.

Moser (1973) szerint 1 kg cukor előállításához 5 m² levélfelületre van szükség. A levélfelület nagysága mellett a levelek térbeli elhelyezkedése is fontos a napfény hasznosítása miatt. Ugyancsak ő javasolta, a leveleket szüret után még legalább 4 hétig a jó vesszőbeérés érdekében a tőkén kell hagyni. A fitotechnikai műveletekkel csökkentjük a lombfelületet. Mivel éréskor az asszimiláták elsősorban a fürtökbe vándorolnak, figyelni kell a megfelelő levélfelületre, s annak épségére. Bár csonkázás után megmaradt levelek asszimilációs intenzitása megnő, mégis fontos, hogy legyen megfelelő nagyságú a levélfelület.

A levelek leszedése (15. kép) sokféle szempont miatt szükséges, pl. a bogyórothadás elkerülése és a gépi szüret segítése végett.

15. kép: Túlságosan lelevelezett fürtzóna (fajta: Rajnai rizling)

Koblet megállapította, hogy a fürtök alatti levelek szeptember közepéig befejezik asszimilációjukat, de a felsőbb levelekben készült asszimiláták a fürtökbe vándorolnak, ezért meghagyásukra nagy figyelmet kell fordítanunk. Ugyanígy a hónaljhajtások leveleinek is nagy szerep jut a bogyók cukorfelhalmozásához. Van olyan feltételezés is, ha az idős leveleket fennhagyjuk a tőkén, több savat termelnek a bogyókba. A zöldmunkák (hajtásválogatás, csonkázás) után nem csak nő a megmaradt levelek asszimilációs intenzitása, de a levelek felülete is nagyobbodik. Ezt Sztoev állapította meg.

Virágzáskor és virágkötődéskor az alsó levelek a legaktívabbak, míg a felsők a 7. emelettől virágzás után. A virágzás időszaka mérföldkő a zöldmunkák végzésénél. Az asszimiláták a tenyészidő első felében felfelé, majd a virágzást követően lefelé mozognak. De a klímaváltozás miatt napjainkban ügyelnünk kell arra is, hogy az erős napsütésnek ne legyenek kitéve a fürtök, mert megégnek. A levelek árnyékolják és védik a fürtöket. Ezért a tőke napsütötte oldalairól ne szedjük le korán a leveleket. Ha szükséges, akkor a fürtzónában csak az árnyékos oldalon szedjük le a leveleket, levegős környezetet biztosítva a fürtöknek így meggátolva a bogyórothadást. A sűrű lomb belseje páradús, hűvös és jó feltétele a szürkepenész szaporodásának.

*

A jó szőlősgazda tehát megismerve termesztett fajtáját, iparkodik kialakítani a fajta igényeihez a művelés- és metszésmódot, gondoskodik a szükséges tápanyagokról, s mindezt levélanalízissel ellenőrzi. A fitotechnikával, ezen belül a zöldmunkákkal, termőegyensúlyt alakít ki a hajtások és a fürtök között. A növényvédelemmel és a lombsátor szakszerű kialakításával védi a leveleket az időjárási és a környezeti károsításoktól. A tőkék fürtjeinek a rothadással szembeni védelméről is gondoskodik a lelevelezéssel, miként azt az időjárási feltételek engedik és megkívánják. Mindezek a munkák és feladatok csak akkor teljesülhetnek jól és hatékonyan, ha a szakemberek elsajátítják az ehhez szükséges szakmai ismereteket.

Irodalom

  • Currle, O.- Bauer, O. – Hofäcker,W.- Schumann, F.- Frisch, W. (1983): Biologie der Rebe Meininger Verlag und Druckerei GmbH. Neustadt. (311) 44-48.
  • Csepregi P. (1982): A szőlő metszése, fitotechnikai műveletei. Mezőgazdasági Kiadó. Budapest. (357) 143, 155-160.
  • Hegedűs Á. – Kozma P. – Németh M. (1966): A szőlő. Akadémiai Kiadó. Budapest. (325) 33-48.
  • Koblet, W.-Perret, P. (1982): Wanderung, Einlagerung und Mobilisation von holenhydratenin Reben. Wein-Wissenschaft Heft 6. 368-382.
  • Kozma P. (1967): Szőlőtermesztés I.köt. Mezőgazdasági Kiadó. Budapest.(347) 128-135.
  • Moser, L. (1973): Die Laubarbeiten in den Hochkulturen Der Winzer. Wien. 6. 150-152.
  • Rühl, E.-H. (1981): Einfluss der Wasserversorgung  auf  Photosinthese, Transpiration und vegetatives Wachstum verschiedener Rebsorte. Doct. Disertation. Stuttgart.
  • Stoev, K. – Ivantchev,V. (1977): Données nouvelles sur le probléme de la translocati on descendante et ascendante des produits de la photosyntése de la vigne Vitis. 16 (253-262)
  • Terpo I. (1974): Comparative tests of Trichomas and Indumenta of Vitis silvestris Gmel. Publ. Univ. Hort. Budapest. 8 (303-314)
  • Winkler, A.J. (1965): General Viticulture University of California. Press Berkeley and Los Angeles.(633) 75-79.
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Negyedik generáció a kádárkodásban

2024. december 18. 17:10

A Hotyek család Erdőbényén már hosszú ideje foglalkozik a tokaji borokhoz leginkább megfelelő hordók készítésével.

Az új szőlőfajták jelenthetnek megoldást

2024. november 26. 17:10

Rendelkezésre állnak olyan szőlőfajták, amelyek alkalmasak lehetnek a klímaváltozás folytán bekövetkező környezeti átalakulások ,,lekövetésére".

A szőlőlisztharmat előrejelzésének fejlesztése a Szekszárdi borvidéken

2024. november 12. 12:10

A szőlőlisztharmat előrejelzése napjainkra sokat fejlődött, s mára a legjobban prognosztizálható szőlőbetegségként számolunk vele.

Borászkodás egy fiatal magyar vulkánon

2024. november 9. 16:10

A turisták közül, akik ellátogatnak Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyébe, igen kevesen folytatják útjukat a szatmári látványosságokon túl ide, a Beregbe.

Kalászosok télen

2021. január 19. 12:18

Az elmúlt év őszének az elmúlt éveknél hűvösebb és csapadékosabb jellege nagy mértékben befolyásolta az őszi kalászos gabonák vetését és ez által a telelőre vonult gabona állományok fejlettségét.

Peronoszpóra fajok jelentősége szántóföldi kultúrákban

2019. január 23. 04:36

A szerző célja, hogy a peronoszpóra eredetű betegségeken belül felhívja a figyelmet és ismertesse a szóján (Glycine max) károsító Peronospora manshurica, valamint az őszi káposztarepcét (Brassica napus L. convar. napus) és az olajretket (Raphanus sativus var. oleiferus) fertőző Peronospora parasitica kórokozó gombafajok jelentőségére, bemutatva tüneti megjelenésüket és a védekezési lehetőségeket.

Tippek a meztelencsigák ellen is

2024. május 7. 08:10

A jó idő beköszöntével melegebbek lettek a nappalok és az éjszakák. A jó hír mellett azonban a növényvédősöknek a növényvédelemre, a feléledő kórokozó gombákra is gondolniuk kell. A szőlősöknek a lisztharmat mellett már a peronoszpórára figyelniük kell, és a kertben károsító meztelen csigák ellen is tanácsot adunk.

Hányszor kell permetezni az almafákat?

2020. március 25. 04:36

Sz. Kálmán kérdése: Hányszor, és mikor kell permetezni az almafákat? Mik a legjelentősebb betegségei és kártevői?