Terményárak

Az exportőrök kitartása eredményt hozott

Agrofórum Online

December első hetében lényeges új fundamentális tényező nem játszott szerepet az árak alakításában, de mind a növény- mind a kőolaj árak tudták erősíteni pozíciójukat.

A búza piacán látható leginkább, hogy ha egy nagy termelő ország tudatosan értékesíti terményét, az a piaci folyamatokban előnnyel jár. Az orosz búza exportját heteken keresztül lassította, hogy a tendereken kért eladási árak magasabbak voltak, mint a versenytársaké és így „előnyhöz” juthattak más régiók is. Főként az ukrán és a román eredetű áru tudott nagyobb részesedéshez jutni, de a francia búza is lényegesen jobban szerepelt, mint tavaly és nem csak a tavalyi gyenge termés miatt.

Hasonló folyamat figyelhető meg az olajosmagvaknál – igaz itt már a kínálat sem volt olyan nagy, mint amit vártak. Elsőként a pálmaolaj ára kezdett erősödni, majd a héten már a kanadai repce (canola) termésére vonatkozóan is jelezte az ottani statisztikai hivatal, hogy a betakarítást hátráltató időjárás miatt a termés a vártnál kisebb lett, a tavalyi szinthez képest 8%-kal csökkent a betakarított mennyiség.

E két egymástól független folyamat eredményezte, hogy a jegyzések újból lassan erősödni kezdtek és már csak a harmadik fő termény, a kukorica helyzete kérdéses. Itt azonban még több függő tényező is van, és ezek közül minket most még mindig az ukrán termés piaci szerepe befolyásol leginkább. Ez a hatás együttesen jelentkezik a dél-amerikai termés megjelenésével és ez fékezi az áremelkedés lendületét. Mindezek mellett Dél-Amerikából még nem indulhatott meg az értékesítés dömpingje, így a január-februári szállításoknál Ukrajna a meghatározó. Ez is jelentkezett már a piacokon és a fekete-tengeri árak kb. 2-3 USD/to-val lettek magasabbak, de ez az európai jegyzésekben nem tudott érvényesülni.

A fentieket mutatja a barchart.com ábrája is, ahogy a búza (fekete vonal) árának erősödése mellett a repce (kék vonal) és a kukorica (zöld vonal) árának dinamikáját tüntettem fel a szeptember elejei állapothoz képest.

Korábbi elemzéseinkben is megfogalmazódott, hogy az ukránok nagyon erős búza exportja a szezon első felében nem volt véletlen, annak lassulása is segítette az európai jegyzések emelkedését is és ez a továbbiakban sem zárható ki. A nemzetközi vételi tendereken is emelkedett a búza ára 2-5 USD/to-val és ez a folyamat a jelenlegi helyzetben akár folytatódhat is. Az időjárás is szerepet kap ebben, az északi félteke vetési munkái kissé elhúzódtak és így a korábban várthoz képest valamelyest csökkenhet a tényleges vetésterület. Erre vonatkozóan még azért sem lehet egyértelműen állást foglalni, mert a szokásostól eltérően vannak – még Franciaországban is – olyan területek, ahol nem végeztek a tervezett vetéssel. Várhatóan már nem is fognak. Hasonlóan kérdéses, hogy a tavaszi vetések esetében mi lesz a helyzet, a talajelőkészítés, a csapadékhelyzet kérdése még változtathat a helyzeten.

A RÉSZLETES ÁRAKAT IDE KATTINTVA TEKINTHETI MEG!

Hazánkban sem következett be nagyobb mozgás, néha már meglepő a csendesség, úgy érezni, korán jött el a téli szünet mind a termelőknél, mind a kereskedők egy részénél. Több helyről is lehetett hallani, hogy a bizonytalan helyzetben inkább a várakozás lett a döntő, a 2019-es év nem sikerült rosszul, amit kellett értékesítették a termelők. A továbbiakra hatással van, hogy nem a csúcsok közelében vannak az árak, a kivárás hozhat jobb árakat még.

Bidló Gábor
Budagabona/Prudens Ceres

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Négy mínuszos nap után drágult a búza

2024. november 16. 07:10

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Zuhantak a chicagói árak a dollár erősödésével

2024. november 15. 07:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, ám a repce olcsóbb lett.

Csökken a búza ára a jobb termésállapotok hírére

2024. november 14. 07:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Lenyomta a búza árát az orosz kilátások javulása

2024. november 13. 07:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Tavaszi növekedésszabályozás repcében

2020. március 4. 11:43

A téli időszakot követően a repceállományok rendszerint kissé legyengülten várják az év eleji tápanyag-utánpótlást. A repce lombozatának alsó részét képező levelek a tél folyamán elhalnak. A levelek elvesztése a téli időszak következménye. Ennek hatására természetesen lassul az állomány tavaszi fejlődése, de nem jelent közvetlen veszélyt a növényre.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: nem halasztható a repcevetések őszi gyomirtása

2022. szeptember 27. 08:42

Az őszi betakarítási munkálatok és a kalászos vetési előkészületek folyamatosan haladnak, időnként az esők miatt megállásra kényszerülnek a gazdálkodók.

Vérengzéssel zárult a hét a gabonapiacokon

2020. augusztus 9. 11:03

Párizsban is mindegyik fontosabb agrártermék ára csökkent a hét utolsó napján. A malmai búza kurzusa 1,25 euróval ment lejjebb és 178 euró/tonnás szinten ment hétvégi pihenőre.

A bankszektor rendkívüli piaci mozgásai a gabonapiacon is érződtek

2023. március 14. 06:57

Amerikában az eladók, Európában pedig a vevők dominálták a hétfői kereskedési napot a terménypiacokon.