A kukorica 1, a búza 0,4 a szójabab 0,2 százalékkal drágult azt követően, hogy az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) közzétette kereslet kínálati adatsorait.
A kukorica tonnánkénti ára 152,2 dollárnak megfelelő szintig drágult, a búzaért 207,3 dollárnyit adtak tonnánként míg a szójabab 347,6 dollárba került. Az árak azt követően emelkedtek, hogy az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma, az USDA közzétette a tavalyi évre vonatkozó, felülvizsgált kereslet-kínálati adatait. Az USDA adatai csak szerény mértékben tértek el a várakozásoktól, de nem tartalmazták azokat a várható kilátásokat, amelyek a Kínával szembeni megújuló kereskedelemből adódhatnak.
A piacon egyébként már türelmetlenül várták a friss adatokat a kukorica és szójabab termeléséről, ezekkel kapcsolatban azt közölték hogy öt északi államban csökkent a hektáronkénti betakarított mennyiség a rossz időjárás miatt. „Ez a jelentés nem hozott gyökeresen új irányt a kereskedésben” – mondta Don Roose, az iowai West Des Moines árupiaci elemzőcég szakértője.
„A piacnak a jövőben dél-amerikai időjárási adatok és a kínai megállapodással kapcsolatos konkrétumok adhatnak majd határozottabb irány” – tette hozzá.
Szakértők szerint a héten az ázsiai országgal kapcsolatos hírek mozgathatják majd az agrártermékek piacát, ugyanis a tervek szerint ekkor írják alá az ideiglenes kereskedelmi megállapodást Peking és Washington között. Bár bizonyos aggodalmak is felmerültek. Egyes hírek szerint mégsem 15-én írják alá a kereskedelmi megállapodást. Donald Trump amerikai elnök egy televíziós interjúban homályosan fogalmazott a kereskedelmi megállapodás aláírásának időpontjával kapcsolatban.
A negyedéves gabona-készlet adatok szerint a raktárakban lévő mennyiség enyhén csökkent az egy évvel ezelőtti állapothoz képest. Az őszi búzával kapcsolatosan viszont komoly aggodalmak merültek fel, ugyanis az USDA becslései szerint a várható termésmennyiség 1909 óta, azaz amióta ilyen adatsort készítenek, a legalacsonyabb lehet jövőre. Ez segítette a drágulást.