Mindhárom fő agrártermék árjegyzése emelkedett Chicagóban. A búza 0,7, a kukorica 1,1, a szójabab pedig 0,2 százalékkal drágult.
A gabonafélékkel kereskedők az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) jövő heti kereslet-kínálati előrejelzésével kapcsolatban találgattak a piacon. A koronavírussal kapcsolatos aggodalmak is enyhültek némileg, de még nem teljesen világos a kép az agrárpiaci következményekkel kapcsolatban. A kínai import kapcsán merülnek fel sorra kérdések. Ez leginkább a szójabab árát érinti, amelyre ráadásul a várhatóan rekordméretű brazil termés is árcsökkentő hatást gyakorol.
„Dél-Amerika és Kína szorításában lehet most kereskedni a szójababbal. Most az a leginkább valószínű forgatókönyv, hogy az árak középtávon inkább csökkennek addig, amíg nem derül ki, hogy Kína mennyi amerikai terméket akar pontosan vásárolni” – mondta a Thomson Reuters hírügynökségnek Ole Houe, a Sydneyben működő IKON Commodities árupiaci tanácsadócég igazgatója.
A január 30-án zárult hat napban öt hónapos mélypontra csökkent az Egyesült Államokból Kínába szállított szójabab mennyisége, közölte az USDA. Ezért is várják nagyon a piacon a jövő héten megjelenő, következő hónapra vonatkozó kereskedelmi becsléseket. A kínai vámhivatal közben bejelentette, hogy nem ad ki előzetes januári adatokat, hanem a januári és a februári adatsort a szokásoktól eltérően majd egyesítve teszi közzé.
Kínában különben tovább nőtt a koronavírus áldozatainak száma. A hivatalos számok alapján már 636-an vesztették életüket és több, mint 31 ezren fertőződtek meg. A Japán melletti hajón is egyre agresszívabban terjed a vírus, a hajón tartózkodók közül már 61-en betegedtek meg. Telefonon egyeztetett Donald Trump amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök. Trump támogatásáról biztosította Kínát és kijelentette, hogy biztos benne, hogy Kína meg fogja tudni oldani a problémát – emlékeztetett az Equilor Befektetési Zrt.
A dollár is drágult közben, a több fontos valutával szemben számított dollárkosár értéke négy hónapos csúcsra ért. Ez az exportpiacon hátrány az amerikai termelőknek.