Február első hetében a gabonapiaci jegyzések elsőként még kedvezőbb képet mutattak, de a hét végére kifulladt a lendület és összességében inkább negatív volt a hangulat.
Az egész világot a kínai koronavírus járvány hatása foglalkoztatja, mert egyelőre kiszámíthatatlan a hatása. Az elemzések között nézetkülönbség van arról, mi a tényleges hatás, de ha nem tudnak rövidesen úrrá lenni a járványon és megakadályozni a terjedését, az a globális gazdaság lassulását hozhatja. Egyes vélemények szerint a kínai termelés, gyártás visszaesése a legveszélyesebb tényező, mások azonban úgy vélik, a kínai termékek kiesése nem feltétlen jelent minden téren hiányt és ez akár más térségekre kedvező hatással is lehet – a verseny csökkenése révén. Az agrárium termékeinél egyelőre a kereslet csökkenés a fő veszély és ez volt a meghatározó tényező.
A búza piacán már január utolsó hetében is mutatkozott az árcsökkenés jele, most ez határozottabbá vált és a fekete-tengeri ajánlatok szintje 5-8 USD/to-val került alacsonyabbra. Ezzel együtt sem volt versenyképes és bár a francia gabonaexportot jelentősen hátráltatják a sztrájkok, mégis a francia árak csökkenése volt a legfontosabb tényező. A hét első napjaiban még a korábbi áresés korrekciója volt az uralkodó, de csütörtök-pénteken már nem tudott tovább erősödni a piac és e hét elején is inkább tartott volt csak.
A hangulatot befolyásolta, hogy a héten kedden az USDA becslésében lehetnek korrekciók, a piac ezért is visszafogott volt, várja a híreket. Ezek közül is a figyelem most az orosz gabona- illetve ezen belül főként a búza export adatait várja, lehet nem lesz meg a várt 34-35 millió tonnás export volumen.
A kukorica ára egy helyben topog, gyakorlatilag nem volt érdemi elmozdulás – az USA-ban teljesen oldalazó a mozgás, Európában a párizsi tőzsdén inkább kissé csökkenő tendencia alakult ki, gyenge forgalom mellett. A fizikai piacon is jellemző ez az eseménytelenség, az USA-beli árak annak ellenére sem tudtak emelkedni, hogy az export volumen is a várt értékek felső szélén teljesültek és az etanol gyártás is jó számokat mutatott. Változatlanul komoly nyomást jelent a piacra, hogy Brazília rekord-közeli terméssel számolhat és emiatt a piac a tavaszi-nyári időszakra jelentős exportra számít.
A RÉSZLETES ÁRAKAT IDE KATTINTVA TEKINTHETI MEG!
Az olajosmagvaknál megállt az árcsökkenés – a maláj pálmaolaj jegyzése emelkedni tudott és pénteken érte el a maximumát. Ez eredményezett tartott, enyhén emelkedő árat a szójababnál is és a repcénél is még a hét első részében. A tendencia azonban hétfőn megtört és egyelőre nem látszik arra jel, hogy újra erősödni tudjanak a jegyzések.
Hazai piacunkon is érződik a búza jegyzések csökkenése, de a kukorica esetében is érzékelhető, hogy a belső kereslet visszaesését követően az export-érdeklődés is csökkent és így első körben a búza, de most már a kukorica árának „emelkedése” is megállt. A fizikai piaci áraknál ez a vételi ajánlatok csökkenésében is megmutatkozott, a januári kereslet rövid életű volt.
Az olajosmagvak esetében a napraforgó árának ugrálása tovább tart és mivel ez a kereslet vélhetően pillanatnyi helyzet rendezése, ezért véges lehet az erősödés.