Terményárak

Az új kulcsszó a Covid-19

Agrofórum Online

Február második fele is a Covid-19 névvel jelzett koronavírus hatásának találgatásával kezdődött. A terménypiacok jellemzően néhány napig tudtak erősödni, de a gazdasági lassulás kilátása megállította ismét ezt a folyamatot és az árak megint nagyot estek.

A Kínából elindult fertőzés hatása minden nap más és más irányba hat, az látszik jelenleg a leginkább valószínűnek, hogy a több száz millió ember mindennapjait érintő korlátozások hatása mindenképpen negatív a gazdasági folyamatokra. A belső felhasználás csökkenése és a kereskedelmi tárgyalásokon elért megegyezés az USA és Kína közötti áruforgalom növeléséről egyelőre nem hozott eredményt. A február 15-én életbe lépett szabályozásoknak nem volt érdemi hatása, a várt kínai vételi hullám, ami az amerikai exportot segíthette volna – elmaradt.

A helyzetet jellemzi, hogy a tengeri fuvarok díjának várt 25-30 %-os emelkedése is elmaradt, sőt egyes viszonylatokban csökkentek is a jegyzések. Ennek eredményeként a dél-amerikai kínálat folyamatosan nyomja lefele az árakat, a jó és egyre jobb terméskilátásokról érkező hírek is ezt a hatást erősítik. Argentínában búzából, Braziliában szójából és kukoricából is emelték az ottani elemzők a várható hozamokat, és egyelőre úgy várják, hogy az időjárás sem lesz hátráltatója a betakarításnak.

Az időjárás Ausztráliában már nem tudja tovább csökkenteni az amúgy is rendkívül gyenge búzatermést, de ezt a piac már feldolgozta, így sem volt áremelő hatással.

Az északi féltekén a búza kilátásai jók, a párizsi tőzsdén, a MATIF-on a jegyzések mégsem csökkentek a múlt hét végéig, mert a dollár és az euró árfolyamának alakulása vonzóbbá tette az európai búzát és ezzel némi keresletet tudott felmutatni. Ezzel egyidejűleg a francia hivatalos előrejelzések az EU-n kívüli export növekedését várták és ez a hír is tudott támaszt adni az áraknak. A devizaárfolyamok változása azonban itt is megálljt parancsolt és tegnap már nagyobb hatással volt az árakra az orosz kínálati többlet híre.

A következő évi kereslet-kínálati helyzetet is befolyásolja, hogy a jelenlegi eladások üteme alapján nem várható, hogy Oroszország 34 millió tonna búzát tudjon június végéig kiszállítani, és ez a szezon végi átmenő készleteket akár 4-6 millió tonnával is emelheti. Az eddigi adatok alapján nem zárható ki az sem, hogy a búza export 30-32 millió tonna között lesz csak. Az export elősegítése érdekében az orosz hatóságok támogatást nyújtanak a belső vasúti szállításokhoz a keleti, szibériai területekről a Fekete-tengeri kikötők irányába, hogy az ottani árakat stabilizálni lehessen. Különösen fontos lett ez azt követően, hogy Oroszország teljesen lezárta Kínával közös határát és az egyébként nem jelentős forgalom sem tudott már lebonyolódni.

Az európai területeken a búza állapota nem igazán jó, a korai meleg és csapadék miatt a téli nyugalmi időszak rövidebb volt az átlagosnál és ez a későbbiekben még eredményezhet problémákat. Keleti régióban viszont kedvezőbb a helyzet, ott a termelők meg tudták kezdeni a tavaszi munkákat, a műtrágyázás és a tavaszi vetések előkészítése indult el.

A kukorica piac helyzetéről szinte semmi újdonságot sem lehet említeni, mindenütt a tartott, oldalazó mozgás jellemző, gyakorlatilag nem volt új fejlemény. Számunkra fontos, de az árakban nem érzékelhető hír volt, hogy a múlt héten megint volt ukrán kukorica eladás Kínába és ez az EU27-ek felé történő ukrán értékesítési nyomását enyhítheti.

Az olajosmagvaknál tovább folytatódott az egyszer fenn, aztán gyorsan lenn hullámzás, tendenciájában azonban ez továbbra is inkább lefelé mutat. A nyers napraforgóolaj európai jegyzése az év eleje óta 130 USD/to-val, 15 %-kal csökkent és most a tavaly októberi szinten áll. A piacmozgató maláj pálmaolaj ára a tavalyi felfutást követően visszaesett az egy évvel ezelőtti szintekre és az elmúlt hetekben is gyakorlatilag csökkent, mégha volt is egy-két napig tartó korrekció.

A szójabab jegyzését és az USA-beli kukorica árát is befolyásolhatja, hogy egy, a múlt héten tartott rendezvényen az amerikai termelők várakozása alapján idén tavasszal nagyobb területtel számolnak mindkét növénynél, és az eddigiek alapján az adottságok nem rosszak. A terület növekedésére az is lehetőséget ad, hogy a búza vetésterülete az elmúlt 100 év legalacsonyabb szintjére süllyedt és nem is várható, hogy ez a tavaszi búzák esetleges vetésterület-növekedésével ellensúlyozni lehessen.

Hazai hírek közül a napraforgómag árának további szárnyalása a legkiemelkedőbb, nehezen magyarázható ez a rally, belső igény eredményezheti ezt a mozgást, az export nem valószínű, hogy ebben szerepet kapott volna.

A gabonafélék és a kukorica esetében a kínálat erősödése jellemző, a szokásos február végi árcsökkenés már a hónap közepén megkezdődött, nem utolsó sorban az export kereslet csökkenése miatt. A piacon megjelentek az új termésre szóló első tényleges (nem csak papír-üzlet) ajánlatok – a búzánál 10-15 EUR/to-s csökkenés jellemző, a kukoricánál változatlan árak adódnak. A forintban számolt árak esetében is érzékelhető volt 2-3.000 Ft/to-s csökkenés, mind a tavalyi, mind az új termésre.

KÉRDEZZEN ÉLŐBEN A TERMÉNYÁRAKRÓL!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Lehúzta a szójabab árát a pálmaolaj zuhanása

2024. november 23. 07:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a repce olcsóbb lett, ám a takarmánybúza kurzusa pluszban zárt.

Az orosz búza ára egy hónap után csökkent

2024. november 22. 07:10

Európában a malmi búza és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, a kukorica stagnált, a repce ára pedig zuhant.

Esetleges béketárgyalások előtti támadásokat áraz a piac

2024. november 21. 07:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, miközben a repce olcsóbb lett.

Ukrajna először lőtt ki nagy hatótávolságú rakétákat Oroszországra, és ez felhúzta a búza árát

2024. november 20. 07:40

Európában a malmi búza stagnált, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa viszont mínuszban zárt.

Kijózanító árzuhanás a terménypiacokon

2023. november 28. 11:10

Nem indult túl jó hangulatban a kereskedés a terménypiacokon. Chicagóban a búza 2,9 százalékkal, a kukorica 1,4 százalékkal, a szójabab 0,1 százalékkal, a repce pedig 0,2 százalékkal zárt alacsonyabb árszinten, mint pénteken. Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, ám a repce drágult.

A pánik most áresést hoz?

2020. február 4. 09:02

A januári búza-áremelkedés megakasztotta a belső keresletet, az export megint nehézségekbe ütközik, „eltűntek” a teherautók, a dunai szállítás sem tud teljes sebességgel haladni, nincs hova.

A megrongálódott tárolók befolyásolták a kukorica árát

2020. augusztus 12. 08:23

Chicagóban a búza kurzusa 0,8 százalékkal, a kukoricáé és a szójababé pedig 0,2-0,2 százalékkal emelkedett. A repce ezzel szemben 0,3 százalékot vesztett értékéből. Párizsban is javult a hangulat és nagyobb szerepet kaptak a kereskedésben a vevők. A malmi búza és a takarmánybúza kurzusa emelkedett, a kukorica ugyanannyiba került, mint előző nap, a repce ára viszont csökkent.

Csökkentek az árak a terménypiacokon

2023. április 5. 06:36

Eladói fölény alakult ki a terménypiacokon a keddi kereskedési nap során. Chicagóban a búza 0,2 százalékkal, a kukorica 0,5 százalékkal, a szójabab pedig 0,1 százalékkal ért kevesebbet, mint előző nap.