Chicagóban a búza ára 1,1 százalékkal emelkedett, miközben a kukorica 0,3, a szójabab pedig 2,2 százalékot vesztett értékéből. Párizsban mind a négy fő gabonatermék kurzusa csökkent a kőolaj árának zuhanása miatti drámaian romló befektetői hangulatban.
Az agrártermékek piacán is az okozott rossz hangulatot, hogy a befektetők gazdasági visszaesésre számítanak azt követően, hogy gyakorlatilag összeomlott a kőolaj ára és fontos részvénypiacokon is drámaian megnőtt az eladói nyomás.
A befektetők a részvény- és árupiacról a kötvénypiac felé vették az irányt azután, hogy az olaj ára harminc százalékkal zuhant. A kőolaj világpiaci ára az 1991-es első öbölháború óta nem tapasztalt mértékben, több mint 30 százalékkal csökkent hétfőn annak hatására, hogy Szaúd-Arábia árháborút indított a kitermelés további csökkentését elutasító Oroszország ellen. Szaúd-Arábia áprilistól 6-8 dollárral csökkenti különböző nyersolajtermékei hordónkénti árát, és jelentősen, újra napi 10 millió hordó fölé akarja növelni kitermelését. Az olajár csökkenése nagy veszteségeket okozott az olajipari részvények piacán.
Közben egész Olaszországban életbe léptették a vasárnap elsőként az északi Lombardia tartományban és további 15 városban elrendelt intézkedéseket, amelyek minimálisra korlátozzák a lakosság mozgását, a lakóterületet kizárólag engedéllyel lehet elhagyni.
„Az agrártermékek ára a külső környezet miatt csökkent, napközben a búza kurzusa is mínuszban állt. A kőolaj és a koronavírus miatti aggodalmak miatt alakult ki vevői túlsúly a parketten” – mondta Matt Ammermann, az INTL FCStone árupiaci elemzője.
A búza piacán fontos fejlemény, hogy a kőolaj ára miatt jelentősen gyengült az orosz rubel, ami nagy mennyiségben hozhat a globális piacra olcsó orosz búzát.
Az amerikai kukoricatermelőknek nem jó hír, hogy Argentínában és Brazíliában is jó termés várható.
Kanadában a repce ára 1 százalékkal a 455,3 kanadai dollár/tonnára csökkent.
Európában, a párizsi árutőzsdén mindegyik főbb agrárpiaci termék ára csökkent. A malmi búza kurzusa 3,25 euróval a tonnánkénti 178,5 euróra ment le. A takarmánybúza 1,8 euróval, szintén csökkent és 145,4 euró/tonnára csúszott le az árjegyzés. A repce befektetői sem örülhettek, hiszen 9,75 euróval 368 euró/tonnára zuhant az árjegyzés. A kukorica kereskedése is mínuszt hozott, 165 euró/tonnára csökkent az ár, ami 1,75 eurós értékvesztésnek felel meg. Ezek az árak a következő határidőre vonatkoznak, de a következő két határidőre is sorra mínuszokat hozott a kereskedés Párizsban.