Növénytermesztés

Jobb és több Élet – újabb ismeretek a búza táplálásáról

Agrofórum Online

A konvencionális szántóföldi gazdálkodásban, s azon belül a tradicionálisan nagy területen folytatott hazai búzatermesztés során is a felhasznált vegyszerek, a műtrágyák jelentős hányadát teszik ki a termelési költségeknek.

A kemikáliákon belül az árindexek alakulása, vagyis az előző évi árakhoz mért változás általában a műtrágyák esetében mutatja a legnagyobb ingadozásokat. Ha ezeket a mezőgazdasági áruk termelői árával együtt elemezzük, akkor jellemzően egymással ellentétes tendenciákkal találkozhatunk, vagyis egy kisebb hozamú, de jobb értékesítési árat hozó évet követő esztendőben általában megugranak a műtrágya árak (is), amihez a legritkább esetben társul a jövedelmezőség stabilitása, az ilyenkor többnyire lejtmenetet mutat.

Ezt jól példázza, hogy amíg az aszályos 2007. évben a termelői árak 70%-kal, a műtrágyák árai átlagosan 10-12%-kal nőttek 2006-hoz mérten, addig 2008-ban – az előző évihez mérten – a műtrágyákért 60%-kal kellett többet fizetni a termelői árak átlagosan 20-23%-os csökkenése mellett (AKI Statisztikai jelentések 2017/1.). Mindez a legnagyobb mennyiségben felhasznált tápanyagot, a nitrogént tekintve azt jelentette, hogy 2007-ben csak 3, 2008-ban viszont már 7 kg búzát kellett adni 1 kg N-hatóanyag vásárlásakor. Egy hosszabb időszakot, a 2002-2016 közötti periódust tekintve azt mondhatjuk, hogy csak az esetek egyharmadában, vagyis 5 évben volt 5 kg alatt a búza/N-műtrágya egyenértékűség, s a 15 esztendő átlaga szerint ez 5,3 kg volt Magyarországon.

A mono-műtrágyákat tekintve a foszfor esetében ez 7,3, míg a káliumnál 4 kg volt. Mindezek nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy tábláink többségén továbbra sem a búzafajták igényéhez, és a termőhelyi adottságokhoz igazodó trágyázási gyakorlattal találkozunk. A legutóbbi 4 év viszonylagos eredményessége, termésstabilitása ellenére a ’60-as évek végét, a ’70-es évek elejét idéző műtrágyázási gyakorlatunk az egyik oka a legutóbbi negyedszázad szerény éves termésnövekedésének (~22,2 kg/ha), és a trendfüggvények által napjainkban biztonsággal jósolható 4,5 tonnás országos átlagnak.

1. kép Évente 15 búzafajtával és 8 N-adaggal beállított, 480 parcellás martonvásári tartamkísérlet (1981 óta) látképe
(Fotó: Málovics Gabriella)

A többnyire a legnagyobb hatást kiváltó hatóanyag, a nitrogén kijuttatása során a termelőnek számtalan szempont szerint mérlegelve kell döntéseket hoznia. A műtrágyák ára, a talaj, az elővetemény, a kijuttatható műtrágyaforma, a választott fajta mind-mind meghatározó tényezői a sikernek, s akkor az időjáráshoz való alkalmazkodás fontosságát még nem is hangsúlyoztuk.

Mennyiséghez és minőséghez igazított nitrogénadagok

A gazdálkodó végcélja, a jól eladható, nyereséggel bíztató áru megtermelése, amihez a búza esetében nemcsak mennyiségi elvárások, de összetett minőségi mutatók is társulnak. Ezeknek az értékadó, értékképző tulajdonságoknak – más sajátosságokkal, pl. betegség-ellenállósággal, alkalmazkodóképességgel való – együttes mérlegelése adhat iránymutatást a fajtaválasztás során. Az, hogy a fajtára, fajtacsoportra jellemző képességek milyen technológiával, azon belül is milyen trágyaadagokkal érvényesülhetnek leginkább, az több év, vagy akár egyidejűleg több kísérleti hely vizsgálati eredményei alapján pontosítható.

Egy búzafajta N-szükséglete sem adható meg egyetlen számmal. A változékony évjáratok és eltérő adottságú termőhelyek általában szélesre tágítják az optimális tartományok határértékeit. Ugyanakkor nemcsak a termesztés környezeti feltételei, de a termesztési cél is hatással bír a N szükséges dózisára, hiszen a tervezett mennyiséghez, és az elvárt minőség többféle paramétereinek határértékeihez szükséges minimális N-adagok csak ritkán közel azonosak. Ezt igazolják azok a tartamkísérleti (1-2. kép) adatok is, amelyek 5 igen változatos évjárat (2013-2017), aszályos (2014, 2015, 2017) és csapadékban nem szűkölködő (2013, 2016) éveinek eredményeit összesítve mutatják be (1-3. ábra).

2. kép N-adagok hatása az őszi búza fejlettségére martonvásári trágyázási tartamkísérletben (Fotó: Dr. Bónis Péter)

A magyar búzatermesztés Baross László bánkúti búzáinak is köszönhetően a múlt század elejétől kezdődően nemzetközi hírnevet vívott ki magának. Ezt a kivételes, piacos minőséget szem előtt tartva születtek meg Martonvásáron napjaink azon búzái, amelyeket képességeik alapján az ún. prémium kategóriába sorol a szakmai köztudat. Az ilyen típusú, és az új évezred elejétől meghatározó jelentőséggel bíró fajták egyidejűleg két fő termelői elvárást képesek kiszolgálni.

Vetésükkel a műtrágyát korlátozottan felhasználó, extenzív technológiákat alkalmazó gazdaságokban is tervezhető a biztos piaci értékesíthetőséget garantáló malmi minőség elérése. Ugyanakkor az országos átlagot meghaladó trágyázással, intenzív termesztéssel ezekkel a fajtákkal a legigényesebb felhasználók extra minőségi elvárásait is meg lehet valósítani. Ezek egyik reprezentánsának, az Mv Kolo 5 évének eredményei azt bizonyítják, hogy az ilyen típusú búzákkal a terméscsúcsokhoz közeli (maximum 95%-a) teljesítményhez, a 7 tonnát meghaladó produkcióhoz közel 160 kg/ha N-adagra van szükség (1. ábra).

1. ábra Prémium minőségi kategóriába tartozó búza (Mv Kolo) mennyiségi és minőségi N-reakciói (Martonvásár, 2013-2017)

A N-trágyázásnak ez az intenzitása csapadékos években, mint például 2016-ban a 8 tonnás szint elérését is lehetővé teszi, és aszályos években is 6 t/ha-t „garantál”. A három, itt bemutatott minőségi paraméter szerint ugyanakkor ez a típus 100 kg/ha-nál kisebb N-adaggal is malmi I. búzát eredményez. A hatóanyag-szükséglet természetesen a minőségi mutatók függvényében is változhat. Amíg a termésmaximumhoz közeli teljesítményhez szükséges N-dózis a fehérjetartalom, és a szedimentációs érték (Zeleny-szám) szerint elegendő volt a prémium minőség eléréséhez, addig a nedves sikér szerinti prémium kategória ennél némileg nagyobb adagok kijuttatását tette szükségessé.

A nagy fehérje- és sikértartalmú búzák átlagosnál stabilabb, örökletesen meghatározott képessége, hogy sikérjük mennyisége alacsony tápanyagszinten vagy nedves évjáratban sem csökken 30% alá, kedvező körülmények között viszont eléri a 35%-ot, vagy még afölé is emelkedhet. Az ebbe a csoportba tartozó Mv Kolompos (2. ábra) szemtermésének N-optimuma 150 kg/ha adagnál kisebb volt, ami az évek átlagában 7,6 t/ha, kedvező évjáratban 9 tonna feletti termést elérését segítette. Ez a N-mennyiség stabil malmi I. minőséget biztosít az ilyen típusú búzák termesztése során, sőt egyes paramétereket tekintve akár prémium kategóriás terméket is eredményezhet.

2. ábra Nagy fehérje- és sikértartalmú búza (Mv Kolompos) mennyiségi és minőségi N-reakciói (Martonvásár, 2013-2017)

A harmadik főcsoportot a jó malmi minőségű búzák alkotják, amelyek a piacos, jó lisztminőség mellett igen nagy termőképességgel is rendelkeznek. Ilyen típusú búza az Mv Nádor (3. ábra) is, amelyek 8,6 t/ha-os termésszintjéhez a vizsgált 5 év átlagában a N-adag optimum alsó határértéke 160 kg/ha volt.

3. ábra Malmi búza (Mv Nádor) mennyiségi és minőségi N-reakciói (Martonvásár, 2013-2017)

Méréseink eredményei, és az eddigi gyakorlati tapasztalatok is visszaigazolják, hogy a trágyázásnak ez az intenzitása kedvező évjáratban 11 tonnához közeli teljesítményhez is elegendő a kísérleti körülményeinkhez hasonló, 2,7%-os humusztartalmú, foszforral és káliummal jól ellátott, mikroelemekben sem hiányos talajokon. A minőségvizsgálatok szerint ugyanakkor ez a N-mennyiség a stabil malmi I. minőség eléréséhez jellemzően csak a fehérjetartalom tekintetében elegendő, a nedves sikér, valamint a Zeleny-érték malmi határértékéhez még valamivel (+8-10 kg) több nitrogénre van szüksége az ilyen búzáknak.

Az éhezés mérése

Az Agrofórum elmúlt évi 9. számában – korábbi kísérleti eredményeink alapján – már írtunk a különböző, gyors mérést biztosító szenzorok (NDVI, SPAD) adatai alapján szabályozott műtrágyaszórás megbízhatóságáról, illetve annak esetleges korlátairól. 2018-ban megkezdtünk egy olyan, több évre szóló vizsgálatot, amelyben a szenzoros méréseket egyidejűleg növényi mintavétellel (föld feletti teljes növény, ill. külön zászlós levelek is) összekötve, laboratóriumi mérésekkel pontosítjuk a martonvásári tartamkísérletben különböző búzafajták 8 eltérő N-dózistól függő N-tartalmát. A kalászolás kezdetén végzett mérések szerint a betakarított termés mennyisége, az NDVI-, a SPAD-értékek, és a zászlós levélben mért százalékos N-tartalom szoros összefüggést jelzett, vagyis mindhárom mérési metodika segítheti az éhezés mértékének, a szükséges N-pótlásnak a meghatározását.

Amint azonban az 1. táblázatból látható, az egyes fajták között különbséget találtunk a mérési megbízhatóságot tekintve. A zászlós levelek N-tartalma alapján a kielégítő ellátottságra vonatkozóan a nemzetközi szakirodalomban több határértéket is találhatunk. Mérvadó európai adatok szerint 4,01-4,50% között megfelelő a búza tápláltsága. Tavaszi búzát bemutató amerikai eredmények 4,2-4,3% közé teszik azt a mennyiséget, amely felett már a minőségre sincsen bizonyítható hatása a N-trágyázásnak. Legfrissebb eredményeink szerint 2018-ban az Mv Kolo és az Mv Krajcár fajtáknál 160 kg/ha N-adagig volt hatásos a N-trágyázás, az ennél nagyobb adagok már nem bírtak bizonyítható termésnövelő hatással, annak ellenére, hogy a levelek N-tartalma az eggyel nagyobb adaggal (200 kg/ha) még tovább nőtt.

A szenzoros vizsgálatok esetében viszont két fajtánál (Mv Kolo, Mv Mente) is azt tapasztaltuk, hogy bár a N-dózis növekedése a mérési eredményt már érdemben nem változtatta meg, ám a termés mégis bizonyíthatóan több lett. Mindezek azt jelzik, hogy ugyan egyetlen módszer sem garantálja teljes biztonsággal a búzafajták tápláltságának objektív megítélését, de az egyidejűleg elvégzett többféle teszt és mérés viszont segíthet közelebb kerülni az arany középúthoz.

Eredményeink közreadását a GINOP-2.3.2-15-2016-00028 pályázat segítette.

Dr. Árendás Tamás, Dr. Bónis Péter, Dr. Vida Gyula, Dr. Sugár Eszter, Dr. Fodor Nándor
MTA Agrártudományi Kutatóközpont, Martonvásár
Borsiczky István
Tomelilla Kft., Boda

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Enyhíteni tudja a súlyos aszálykárokat az emelkedő légköri szén-dioxid-koncentráció?

2024. november 21. 12:40

Előrejelzések szerint a következő évtizedekben várhatóan a jelenleginél is több és intenzívebb aszályos időszakra számíthatunk majd számos mezőgazdasági szempontból kulcsfontosságú területen.

Korszakváltás küszöbén: 600–650 ezer hektárra fog csökkenni a szemes kukorica vetésterülete Magyarországon

2024. november 21. 08:10

Az EU déli tagállamai a kukoricánál stabilan magas hozamokkal dolgoznak. Kukoricát csak oda vetnek, ahol minden igényét ki tudják elégíteni.

Magyarország vetőmag-nemesítése méltóbb pályát érdemel

2024. november 19. 10:40

Az eddig bevált megközelítések helyébe új módszereket kell léptetnünk annak érdekében, hogy a vetőmag-nemesítésünk ismét megfelelő helyet foglalhasson el mind hazai, mind külföldi megközelítésben.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

Drágult a kukorica a kínai vásárlások hatására

2023. március 17. 07:34

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) sorozatban a harmadik alkalommal számolt be az ótermésű amerikai kukorica értékesítéséről Kínának.

Tíznapos csúcson a búza ára

2020. május 22. 08:02

A Kína és Egyesült Államok közötti kereskedelmi feszültségek éleződése sok energiát követel a szereplőktől és rányomja bélyegét a piaci hangulatra is az agrárpiacon.

Az ellátási problémákra fókuszáltak a kereskedők

2023. június 10. 09:49

Továbbra is vevői fölény jellemezte a terménypiacokat, így a hét alapvetően zöldben, azaz áremelkedést hozó mutatókkal fejeződött be.

Megjelent a Nufarmer Magazin 32. száma!

2022. április 5. 10:37

Magazinunkban azokat a gyomirtó, gomba- és rovarölő termékeket, valamint technológiákat mutatjuk be, amelyek tavasszal hatékonyan használhatók a szántóföldi kultúrákban, szőlőben és gyümölcsösökben.