Agrárhírek

Jelentés és talajmintavétel nitrátérzékeny területeken

Agrofórum Online

Idén is eljött a nitrátérzékeny területen gazdálkodóknak, valamint az állattartóknak a nitrát adatszolgáltatás időszaka.

A szankciókról korábbi cikkemben írtam részletesen.

Nitrátérzékeny területnek minősülnek (1) bizonyos területek geológiai, talajtani adottságaik vagy vizeik nitráttartalma alapján, valamint (2) a nagy létszámú állattartó telepek és a hozzájuk kapcsolódó trágyatárolók.

Nitrátérzékeny területen a helyes mezőgazdasági gyakorlat (HMGY) szabályainak betartását ellenőrzi a hatóság. A HMGY előírásai a következőkre terjednek ki:

–  Szerves trágyával kijuttatható nitrogén hatóanyag mennyiségi korlátozásának betartása.

–  Lejtős területen, felszíni vizek környezetében történő trágyázás feltételei.

A nitrátérzékeny területen gazdálkodóknak kötelező nyilvántartást vezetniük!

Folyamatos nyilvántartást kell vezetnie a nitrátérzékeny területen minden gazdálkodónak, nitrátérzékeny területen kívül pedig a magánszemélyek háztartási igényeit meghaladó mértékben állattartást végzőknek. Ez a nyilvántartás a gazdálkodási napló tápanyag-gazdálkodásra, trágyázásra, parcellaművelési adatokra, valamint állattartásra vonatkozó lapjainak a vezetését, vagy pedig ettől esetleg eltérő formátumban, de adattartalmilag megegyező nyilvántartás vezetését jelenti.

Ezen kívül, kötelesek adatot szolgáltatni ezekről a naptári évet követő március 31-ig ÁNYK-n keresztül a nitrát adatlap beküldésével.

A rendelet azt is kimondja, hogy műtrágya kijuttatás előtt talajlaborra alapozott tápanyag-gazdálkodási tervet kell készíteni, és ennek függvényében végezni a tápanyag-utánpótlást.

Bizonyosodjunk meg arról, hogy a legutolsó talajvizsgálati eredményünk 5 évnél nem régebbi – ha nem rendelkezünk ilyennel, végeztessük el időben, a vizsgálati jegyzőkönyvet pedig a következő talajvizsgálatig őrizzük meg!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új szintre lép az agrárszakmai tudásátadás

2025. április 26. 16:10

Új okoskönyvekkel lép szintet az agrárszakképzés – a Herman Ottó Intézet multimédiás tananyagokat kínál a jövő agrárszakemberei számára.

Egyre óvatosabbak a terménypiaci kereskedők

2025. április 26. 14:10

Inkább csökkentek a terményárak a héten. Chicagóban a búza 3,1 százalékkal, a kukorica pedig 1 százalékkal lett olcsóbb.

Ingyenes öntözés 2025-ben is a gazdálkodók számára

2025. április 24. 13:10

A kormány 2025-ben is mentesíti a mezőgazdasági termelőket az állami tulajdonú vízi létesítményeken keresztül biztosított öntözővíz szolgáltatási díjának megfizetése alól.

Felmelegedés – ki marad talpon?

2025. április 23. 16:10

Az új tanulmány átfogóbb képet nyújt arról, hogy a felmelegedés miként fogja befolyásolni az élelmiszer-termelési rendszereinket.

Talajminták tárolása, címkézése

2023. február 16. 05:38

Az átlagmintát ajánlatos közvetlenül a kb. 12 kg talaj befogadására alkalmas polietilén tasakba tenni és felcímkézni, milyen céllal vettük.

Hogyan vegyünk általában talajmintát?

2023. február 15. 05:36

A talajmintavétel célja általában az adott területre jellemző átlagminta felvétele, mely a talajtulajdonságok és a tápanyagtartalom meghatározására alkalmas.

Figyeljünk a talajlakó kártevőkre

2021. március 9. 09:15

A tavasz közeledtével egyre több károsító kezdi meg idei tevékenységét és kezd veszélyt jelenteni az idei vetésekre. E károsítók közül szinte a legelsők, amelyek kártételével a gazdák a kelés során (vagy annak hiányában) szembesülhetnek, azok a talajlakó kártevők.

Kerttervezés az alapoktól a kivitelezésig

2023. október 27. 06:40

Hogyan készül egy kertterv, és muszáj egyszerre kivitelezni? Ezernyi kérdés merül fel egy magánkert tulajdonosában, amikor eljön a pont: terveztetni kellene.