A búza kurzusa 6,2 százalékkal, a szójababé 2,7, a kukoricáé pedig 1,7 százalékkal emelkedett múlt héten Chicagóban. Európában is a pluszok domináltak, a malmi búza csaknem 2, takarmánybúza 0,4, a repce pedig jó két százalékot szedett magára. Párizsban az egyetlen kivételt a kukorica jelentette, amely az elmúlt öt kereskedési napon 0,3 százalékot veszett értékéből.
A búza tonnánkénti ára 49 dollárcenttel a 210 dolláros érték fölé emelkedve 6,2 százalékkal lőtt ki a múlt héten. Az Egyesült Államokban múlt héten látványos felvásárlási láz bontakozott ki az élelmiszerboltokban a koronavírus miatt. Sokan kenyeret és tésztát kezdtek felhalmozni, a malmok és a pékségek nem mindenhol tudtak lépést tartani a növekvő igényekkel és azok kiszolgálása miatt nagy tételben rendeltek lisztet, ami felhajtotta a búza árát a tengerentúlon. Ezt a trendet erősítette meg, hogy szintén a koronavírus terjedésével összefüggésben Oroszországban a belföldi kereslet biztosítása érdekében felmerültek kiviteli korlátozások a gabonapiacon. Ez nem csak azonnali hatással járhat, hanem hosszú távon is magasan tarthatja az amerikai búza árát, amely múlt hetihez hasonló szinteken utoljára január végén járt. Ha a kurzus a 216,74 dollár fölé emelkedne a közeljövőben, akkor csaknem öt éves csúcs dőlne meg az árjegyzésben, ugyanis utoljára 2015 júniusában került ennél többe egy tonna búza, akkor egy rövid ideig 226 dollárnál is többe került ez az agrártermék.
A kukorica drágulása mögött korrekciós tényezők álltak múlt héten, ugyanis az azt megelőző hetekben sokat vesztett értékéből a termék az üzemanyagkereslet csökkenése miatt. A kötelezően bekeverendő etanolra nincs olyan mennyiségben szükség mint korábban, mert a számos országban bevezetett kijárási korlátozások jelentősen mérsékelték a benzin iránti keresletet.
Európában múlt héten a malmi búza 1,96 százalékkal a tonnánkénti 195 euróig drágult, míg a takarmánybúza kurzusa 0,4 százalékkal került feljebb és 159,3 euró/tonnán ment hétvégi pihenőre. A repce befektetői is örülhettek, hiszen a 356,5 euró/tonnás pénteki záróár 2,2 százalékos heti drágulást jelent. A kukorica volt ez egyetlen kivétel Európában, amelynek csökkent az ára, a 0,3 százalékos heti mínusz után egy tonna 167,75 euróba került.