Másfél százalékkal esett a szójabab ára, a kukorica 0,8 százalékkal került kevesebbe, míg a búza 1 százalékkal drágult a tengerentúlon.
Egy tonna szójababért 307,04 dollárt adtak Chicagóban, ami 1,5 százalékos árcsökkenést jelentett. A kukorica a 0,8 százalékos mérséklődés után 124,25 dollárt ért tonnánként. A búza ezzel szemben drágult, az egy százalékos pluszt követően 191,2 dollár/tonnára emelkedett az ár. Kanadában a repce 0,6 százalékkal a 463,6 kanadai dollár/tonnás szintre csúszott le, de nap közben ennél alacsonyabb szinten 462,8 kanadai dolláron is kötöttek üzletet.
A Washington és Peking éleződő kereskedelmi konfliktus árnyékolta be a szójabab piacát. Nem tett jót az Egyesült Államok és Kína közötti viszonynak, hogy az amerikai külügyminiszter, Mike Pompeo szerint számos bizonyíték arra utal, hogy a vuhani laborból szabadult el a koronavírus. Ugyanakkor hozzátette, hogy széleskörű tudományos egyetértés van abban a kérdésben, hogy a vírust nem ember alkotta, és ezt a hírszerzési iratok is alátámasztják, így nincs oka kételkedni ebben. A meglehetősen támadó hangvételű nyilatkozatot követően tovább mérgesedhet az Egyesült Államok és Kína között a viszony – állapította meg az Equilor Befektetési Zrt. Donald Trump ezúttal a járvány miatt büntetővámokat helyezett kilátásba, így biztosak lehetünk abban, hogy a veszélyhelyzet elhárítását követően újraindul a kereskedelmi háború.
Az olaj ára és a részvénypiacok is estek az esetlegesen kiéleződő újabb kereskedelmi konfliktus miatt. „Egy sokkal jobban felpörgő exportpiacot kellene látni az Egyesült Államokban ahhoz, hogy emelkedjenek a termények árai, a kínai vásárlások nélkül ezt rendkívül nehéz lesz megvalósítani. Az elmúlt hetekben Peking vásárolt néhány szállítmány szójababot, de ez a trend egyre jobban gyengült, nincsenek most jó helyzeteben a szójabab-termelők” – világított ár Joe Vaclavik, a Standard Grain elnöke.
Közben a fekete-tengeri régióban a szárazság korlátozza a gabonák árának csökkenését, az Egyesült Államok déli sík vidékein is viszonylag kevés a csapadék, ez támaszt jelent a kurzusnak.
Európában sem volt egyértelmű iránya a piacnak. A malmi búza 0,75 euróval a 196,5 euró/tonnáig drágult a legközelebbi, májusi határidőre. A takarmánybúza is drágább lett, 70 eurócenttel a 151 euró/tonnára ment fel az ár. Mínusz hozott viszont a kereskedés a kukorica és a perce piacán. A kukorica 0,5 euróval a 164,75 euró/tonnás, míg a repce 2,5 euróval a 365 euró/tonnás szintre csúszott le.