A búza kurzusa 0,9 százalékkal, a kukoricáé 0,7 százalékkal csökkent, míg a szójabab ára stagnált. Európában nem volt határozott iránya a piacnak. A malmi búza és a takarmánybúza olcsóbb lett, míg a repce és a kukorica ára feljebb ment.
Kína, a világ legfontosabb szójavásárlója a hírek szerint közölte, hogy az állami tulajdonú cégeknek le kell állítaniuk a szójabab és a sertéshús vásárlását az Egyesült Államokból. Két, az ügyet ismerő belső forrás is azt mondta, miután Washington kijelentette, hogy a kínai jogsértés miatt visszavonja Hongkong különleges kereskedelmi státusát, ezzel is szankcionálni akarják Pekinget.
„Az a tény, hogy Kína csökkentheti vagy lelassíthatja az amerikai szójabab, sertéshús vagy bármely agrártermék behozatalát, természetesen nem jó hír az amerikai termelők és feldolgozók részére” – hangsúlyozta Mark Schultz, a Northstar Commodity agrárpiaci elemzőcég vezető elemzője.
Közben azonban amerikai kereskedők közölték, hogy a kínai állami tulajdonban lévő cégek legalább három teherhajónyi szójababot vásároltak, így a kereskedelmi konfliktussal kapcsolatos hírek miatt egyelőre nem alakult ki határozott irány a szójabab kereskedésében.
Közben a főbb kukoricatermelő vidékeken meleg és száraz időjárásról érkeztek hírek, ami kedvez a termésnek és árcsökkentő hatást generált. A Mississippi-folyótól keletre tartósan fennmaradó hideg, nedves időjárási körülmények közben azonban féken tartják a csökkenést.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) hétfői adatai szerint a kukorica 94 százalékát, a szójababnak pedig a 79 százalékát ültették már el az országban.
Párizsban vegyesen alakult a kereskedés a gabonapiacokon. A repce és a kukorica drágult a következő határidőre, ám a malmi búza és a takarmánybúza kurzusa csökkent. Egy tonna malmi búzáért 186,5 eurót adtak záráskor, ami 1,75 eurós kurzuscsökkenésnek felel meg. A kereskedés nem volt túl élénk, 13 097 kontraktus kötöttek. A takarmánybúza ára 2,8 euróval a tonnánkénti 160,8 eurós szintre csökkent. A repce befektetői örülhettek, 1,25 euróval a tonnánkénti 371 eurós szintig drágult az ár. A kukorica piacán 1,5 eurós pluszt láttak a piacon és egy tonna ár egészen 168,5 euróig emelkedett.