3℃ -2℃
február 3. Balázs, Oszkár, Celerina
Növénytermesztés

A méhek védelme a szántóföldön is fontos!

Agrofórum Online

A napraforgó-virágzás időszakában vagyunk, ami nem csak szemet gyönyörködtető látványával hívja fel magára a figyelmet, hanem bizony a beporzó rovarok is nagy munkában vannak ilyenkor.

A napraforgó tányérvédelmén már túl vagyunk, viszont ebben az időszakban több kiskultúra, kertészeti növény rovarölőzése folyhat, ami nagy körültekintést igényel. A szomszédságok figyelembevétele rendkívül fontos a beporzó rovarok védelme érdekében!

„Ennek megfelelően nemcsak arra kell figyelemmel lennünk, hogy a permetezett táblában milyen a kultúrnövények fenológiai állapota, hanem arra is, hogy a táblán belül található gyomok vagy a permetezett táblával szomszédos kultúrák virágoznak-e? Továbbá felhívjuk a figyelmet arra is, hogy a levéltetvek által kiválasztott mézharmat is rendkívül vonzó a házi méhek számára.”

-írja felhívásában Tóth Péter, a magyarnovenyorvos.hu-n Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara hivatalos honlapján.

Ahogy azt egy korábbi cikkben már kiemeltem, a növényvédelmi munkálataink során kiemelt fontosságú a beporzó rovarok védelme, melynek szabályait a 43/2010 FVM rendelet 15. §-a határozza meg hazánkban. A méhekre mérsékelten veszélyes növényvédő szereket az úgynevezett méhkímélő technológiával lehet kijuttatni, a méhek napi aktív repülésének befejezését követően, leghamarabb a csillagászati naplemente előtt egy órával kezdve és 23:00 óráig befejezve a permetezést.

Veszélyt jelent a növényvédő szerek kombinációban történő kijuttatása. Ismert a szinergizmus (egymást felerősítő hatás) jelensége, ahol az egyik hatóanyag a másik hatását jelentősen, akár sokszorosára emeli. Ilyen szinergista hatást mutatnak például a külön-külön méhekre nem jelölésköteles acetamiprid és tebukonazol hatóanyagok, vagy a tiakloprid és tebukonazol hatóanyagok. Bár külön-külön ezek méhekre nem veszélyesek, tankkeverékben történő kijuttatásuk esetén azonban be kell tartani a méhkímélő technológiát.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Tippek a növénytermesztés inputköltségeinek csökkentésére

2025. február 2. 08:10

Növénytermesztési szaktanácsadók ötletei arra, hogyan növelhető a termesztés bevétele. Avagy lehetőleg kerüljük a pénzköltést, de ne mindenáron.

Kína újabb génszerkesztett növényeket hagyott jóvá

2025. január 31. 09:40

17 új GMO fajtát hagytak jóvá, ami várhatóan ellenállóbb, tehát nagyobb termőképességű, kisebb inputanyagigényű növényeket jelent.

Ha hiányosan kelt a kukorica: hogyan találjuk meg az okát?

2025. január 30. 11:10

A termelők sokszor maguk sem értik, hogy mi okozza a kukoricaállományukban a hiányos, foltos kelést. Pedig kis keresgéléssel feltárhatók az okok.

Röviden a napraforgó peronoszpóráról

2024. február 1. 10:10

A napraforgó a burgonya, illetve talán még az árpa mellett az egyik „legbetegebb” szántóföldi kultúrának tekinthető. Termesztésének biztonságát a benne rendkívül gyakran megjelenő betegségek elleni hatékony védekezés döntő mértékben meghatározza.

Bővülhet a repce vetésterülete az EU-ban

2022. november 8. 08:03

A repcével bevetett - főként étolaj, állati takarmány és biodízel előállítására használt - terület ebben a szezonban már több mint 10 százalékkal nőtt.

Ismét csökkent a repcetermés-előrejelzés az EU-ban

2024. augusztus 5. 08:10

A repcetermés várható mennyisége 17,27 millió tonnára csökkent. A napraforgó-előrejelzés is kisebb, a szója viszont valószínűleg erősödni fog.

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: rovarkártevők a napraforgóban – 11. rész

2022. január 31. 12:08

A napraforgót, amely vetésterületét tekintve a harmadik legnagyobb szántóföldi növényünk, inkább „gombás” mintsem „rovaros” növénykultúraként emlegetjük. Ami nem azt jelenti, hogy ne lennének olyan kártevői, amelyek időnként akár komolyabb károkat is okozhatnak. A tavalyi év is hozott ebből a szempontból meglepetéseket, én legalábbis így láttam.