Növényvédelem
Fizetett tartalom

Force Evo – Starter hatású talajfertőtlenítő – talajfertőtlenítő hatású starter

Syngenta Kft.

Gyakran jelentkezik a termelők részéről az az igény, miszerint szükség lenne talajfertőtlenítésre és szeretnének mikrogranulátum formában starter tápanyagokat kijuttatni kukoricában.

Ez viszont abba a technológiai korlátba ütközik, hogy a vetőgépek döntően egy mikrogranulátum kiszórására alkalmas tartállyal rendelkeznek. Így a termelőknek választani kell: vagy talajfertőtlenítenek, vagy starter műtrágyát használnak. Ahol szükséges, ott gyakran a talajlakó kártevők elleni védekezést választják, de így nem tudják kihasználni a starter nitrogén, foszfor és cink pozitív hatását a kezdeti, különösen hideg májusi időjárás esetén.

Az újonnan engedélyezett Force Evo starter hatású talajfertőtlenítő használatával e kompromisszumot nem kell megkötni. A készítmény egy szemcsében lévő teflutrin tartalma biztosítja a talajlakó kártevők elleni rovarölő hatást, a szintén ebben a szemcsében lévő nitrogén, foszfor, mangán és cink hatás pedig a kezdeti gyors fejlődést garantálja akár hidegebb periódusban is.

Összetétele 0,5 % teflutrin + 10 % nitrogén (N) + 41 % foszfor (P) + 3 % mangán (Mn) + 2 % cink (Zn). A készítmény kijuttatása mikrogranulátum adagolóval felszerelt vetőgéppel történik sorkezelés formájában a magok közelébe. A termék kukoricában és burgonyában van engedélyezve 16-20 kg/ha dózisban. Az alacsonyabb dózis hatékony a drótférgek és a pajorok ellen, míg a magasabb dózis (20 kg/ha) akár a gyenge-közepes kukoricabogár lárva fertőzés esetén nyújt kellő védelmet a kultúrnövény számára. 20 kg/ha dózisban gyakorlatilag egy teljes starter műtrágyának megfelelő tápanyag kijuttatása történik meg. Ezzel a hatással akár egy teljes gyökéremelet regenerációja történhet meg erős kártétel esetén is, ami segíti a gyökerek gyógyulását (1. kép). Diffúzor használata javítja a drótféreg elleni hatékonyságot, mivel az eszköz abba a rétegbe (a mag feletti rész és a talajfelszín alatti szárrész) teríti a Force Evo-t, ahol a drótférgek károsítása történik.

1. kép: Jobbra Force Evo hatására nagyobb zöldtömeg és erőteljesebb gyökérzet fejlődik szemben a csak talajfertőtlenítőt kapott résszel – Létavértes 2020. május 16.

A termék elmúlt évekbeli vizsgálata során megállapítottuk, hogy minimális szintre tudja csökkenteni az egyre nagyobb gondot okozó drótféreg kártételét (2. kép), jelentősen mérsékli a kukoricabogár lárva kártételét, egyúttal a kezdeti gyökérfejlődést is serkenti és gyorsítja a gyökérzet regenerálódását esetleges kártétel esetén (3. kép).

2. kép: Balra Force Evo 16 kg/ha dózisban, jobbra kezeletlen kontroll drótféreggel erősen fertőzött területen – Mosonszolnok 2020. július 8.
3. kép: Alul Force Evo hatására több gyökéremelet marad egészségesen kukoricabogárral fertőzött területen – Bonyhád 2020. július 6.

Összességében a termék használatával ki tudjuk küszöbölni a talajlakó rovarok lárváinak kártételét, segítjük a gyökérregenerációt, javítjuk a növény stressztűrését és kezdeti fejlődését, átlendítjük a hideg által okozott relatív tápanyaghiányon.  Ezek a pozitív hatások segítik a profi kukoricatermelők azon szándékát, amellyel maximális mértékben ki akarják használni a kukorica hibridekben lévő terméspotenciált és így a hozam növelésében további lépést jelent ezen technológia használata.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cseresznye-levéltetű ellen elkéstünk + videó

2025. július 11. 16:10

Hogy mikor és hogyan lehet a levéltetvek elszaporodását és kártételét elkerülni, ezekre a kérdésekre adja meg a választ Hertelendy Péter növényorvos ebben a videóban.

Ezt nem bírja a napraforgó sem – így viseli az idei nyarat a kultúra

2025. július 11. 11:10

A szélsőséges nyári időjárás és a szívós kártevők idén sem kímélték a napraforgót – az állományokban már most láthatóak a jövőbeni terméscsökkenés jelei.

Mi rágja a kukoricát? – Kártevők nyomában a hőségben

2025. július 9. 11:10

A szárazság és a hőség már önmagában is próbára teszi a kukoricát, de a különféle kártevők tovább súlyosbítják a helyzetet.

Támadnak a címeres poloskák – bűzös roham a kiskertek ellen

2025. július 8. 11:10

Szívogatnak, bűzlenek és csúfítják a termést – a címeres poloskák kánikulában is támadnak, és idén sem hagyják békén a kerteket.

Mezőtúri gyerekeket ajándékoztak meg Syngenta munkatársai

2019. december 19. 09:53

Csaknem 450 ezer forintot ajánlottak fel a Syngenta munkatársai a vállalat idei karácsonyi gyűjtésén, amelyből a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Pedagógiai Szakszolgálat Mezőtúri Tagintézményét ajándékozták meg gyermekek fejlesztését segítő játékokkal.

Nagy GMO-csata: Európai Parlament vs. Európai Bizottság

2021. április 15. 09:42

Az Európai Bizottság és az Európai Parlament összecsapni látszik GMO ügyben. Mi a GMO, és mi van a feszültség hátterében?

Terbutilazin mentes megoldások a Syngentától

2023. február 17. 06:38

Az európai növényvédő szer hatóanyag felülvizsgálatok során 2021. december 15. után a terbutilazin tartalmú készítmények engedélyokirata módosult, miszerint „bármely terbutilazin hatóanyagot tartalmazó készítményt ugyanazon a területen hektáronként három évente egyszer, maximum 850 g terbutilazint tartalmazó dózisban lehet kijuttatni”. A döntés hátterében a talajvizek védelme áll.

Stabilan első Európában a hazai csemegekukorica szegmens

2021. augusztus 11. 11:00

A koronavírus járvány és a bizonytalan időjárás ellenére stabil a kereslet a magyar csemegekukorica iránt. A közkedvelt zöldségféléből idén 30 ezer hektárról mintegy félmillió tonnát takaríthatnak be a termelők. A termény többségéből különféle feldolgozóipari termékek készülnek, amelyek keresett exportcikkek. Jó hír a gazdáknak, hogy új fajták bevezetésével nagyban sikerült visszaszorítani egy, a növény hozamát csökkentő vírust, hangzott el a Syngenta kabai szakmai rendezvényén.