Az Euronext határidős terméket fejleszt ki az ukrán búza számára, hogy kielégítse a növekvő fekete-tengeri gabonaexport-piac felől érkező igényeket- közölte csütörtökön az európai tőzsde. Az Argus Media nyersanyagár-ügynökséggel dolgoznak együtt a termék kifejlesztésében, amely határidős ügyleteket és opciókat kínál majd - mondta Nicholas Kennedy, az Euronext árucikkekért felelős vezetője a párizsi gabonanapi konferencián.
Az Euronext készpénzben kiegyenlített kontraktusok bevezetésére készül, kezdve a durumbúzánál és a takarmányárpánál, amelyek még ebben az évben érkezhetnek. Céljuk, hogy bővítsék a kínálatot, amely jelenleg fizikai szállítási határidős ügyleteken alapul.
„Az Argus Media-val együttműködünk egy ukrán fekete-tengeri búza referencián” – mondta Nicholas Kennedy. „Számunkra egyértelmű, hogy az európai búzára vonatkozó termék mellett meg kell ragadnunk az ukrán és a fekete-tengeri piaci lehetőségeket is.”
Az Euronext, amelynek meglévő búza határidős ügyleteit széles körben használják az európai piacon, az utóbbi években fontolóra vette a fekete-tengeri gabonatermékek fejlesztését. A rivális piaci szereplő, a CME Group már készpénzzel kiegyenlített határidős terméket dolgozott ki az orosz búza számára, amely a fekete-tengeri övezetben a fő gabona-export terméke.
Piaci igény van egy termékre, amely 11,5 százalékos fehérjetartalmú ukrán búzát tartalmaz, szemben az orosz piac fő mutatójának számító 12,5 százalékos fehérjetartalmú búzájával – mondta a konferencián Fiona Poynter, az Argus mezőgazdasági vezető üzletfejlesztése.
Az Argus az ukrán búza fizikai árainak nyomon követésére a tavaly felvásárolt tanácsadó cég, az Agritel ukrán jelenlétére épít. A tervezett szerződés az Euronext árupiaci platformján keresztüli kereskedelmen alapulna – hangsúlyozta a Thomson Reuters hírügynökség.
A tervezett szerződés további részleteit egyelőre nem hozták nyilvánosságra – közölte az Euronext és az Argus.
Az Euronext több tőzsde összeolvadásával jött létre. Az Euronext Paris Franciaország tőzsdéje, amely 2000 szeptemberében olvadt össze az amszterdami, a lisszaboni és a brüsszeli tőzsdékkel. Ezen országok együttese alkotja az Euronext NV-t, amely Európa második legnagyobb tőzsdéje a Londoni Értéktőzsde után. Az Euronext üzemelteti a MATIF határidős tőzsdét, amely határidős ügyletekkel és opciókkal kereskedik kamat- és nyersanyagpiacon, így az agrárpiacokon is. Az összes termék elektronikus kereskedelmet folytat az úgynevezett NSC rendszeren, amelyet az Euronext valamennyi tagja elfogadott.