Szakcikkek

Növekedésükben elmaradt, sárguló növények a kalászosokban?

Agrofórum Online

Ha az őszi búzákat és árpákat járva ilyen, a képeken is látható tüneteket mutató töveket látnánk, gondoljunk a gabonavírusokra, ugyanis ezeket most azok okozzák.

A növények megfertőződésére még ősszel került sor, ám a megbetegedések egyértelmű jelei csak ilyenkor, a tavaszi vegetáció indulásakor mutatkoznak. Mondhatnánk, szinte számtalan gabonavírus létezik, azonban hazánkban a legtöbbször az árpa sárgatörpeség vírusa (BYDV), valamint a búza törpülésvírusa (WDV) okozza a legnagyobb fertőzést és egyben terméskiesést.

1.-2. képek: Vírusos tövek az állományban

A két vírusbetegség hasonló tünetekkel jelentkezik, az, hogy az adott növényt melyik fertőzte meg, a vizuális jegyek alapján nem beazonosítható, ennek megállapítása csak laboratóriumi körülmények között lehetséges. A tünetek a növény sárgulásában, felálló levélzetében, kissé „merev” habitusában, majd a későbbieben, az egészséges növényekhez képest növekedésben való elmaradásában mutatkoznak meg.

3.-4. képek: Sárga színükkel a beteg tövek élesen elválnak az egészségesektől

A megbetegített növények vagy egyáltalán nem mennek szárba, és így kalászt sem képeznek, vagy ha ez mégis megtörténik, akkor a kalászok jórészt sterilek, magot nem nevelnek.

Az elmúlt években, bár tapasztalható némi évjárati hullámzás, egyre nagyobb a két vírusos megbetegedés jelentősége, különösen az őszi időszakban való fertőzésüknek.

Mi ennek az oka? Az okok egyaránt kereshetők egyes termesztéstechnikai változásokban az őszi kalászosok termesztésében, de vannak a melegedő, változó éghajlatunkra visszavezethető okok is a háttérben. A hibridbúzák vetésterületének növekedésével egyre nő azon területek aránya, ahol a megszokotthoz képest korábbi vetésidőt alkalmaznak.

Bár sok gazdálkodó igyekszik kissé későbbre tolni az őszi árpa területek vetését, de még így is előfordulnak olyan szituációk, amikor akár már október legelején ezzel kezdődik az őszi kalászosok vetése. A tél beköszöntéig hosszan fejlődő növények több, akár három hónapig is kitettek a vírusfertőzés kockázatának.

5. kép: Vírusfertőzött növény közelebbről

Az egyre gyorsuló éghajlati változások, az időjárásunk szokásostól való eltérő alakulása egyes évjáratokban elősegítik, hogy a gabonáinkat ősszel károsító rovarkártevők hosszú időn át aktívak maradhassanak. Ennek azért van ebben az esetben jelentősége, mert ezeket a vírusos megbetegedéseket mindkét esetben vírusvektorként rovarkártevők terjesztik.

Az árpa sárgatörpeség vírusánál több levéltetű-faj, míg a búza törpülésvírusánál egyes kabócafajok a felelősek terjedésükért. Ezek minél hosszabb időn át tudnak aktívan táplálkozni, annál nagyobb lesz az állomány fertőzésének valószínűsége és mértéke.

6. kép: A beteg növények növekedésben való elmaradása máris látványos

A két vírusfertőzéssel szembeni védekezés nem pusztán a növényvédelem feladata. A tarlók ápolása, az árvakelések irtása ebben az első lépés, de fontos lenne minél inkább elkerülnünk az őszi kalászosaink korai vetését is. A vektorszervezetek betelepedését folyamatosan figyelemmel kell kísérnünk a veszélyeztetett területeken és már megjelenésükkor meg kell kezdenünk a rovarölő készítményekkel végzett állománykezeléseket. Hosszú, meleg időjárás esetén ezt akár több alkalommal is el kell végeznünk.

Ha most, ebben a kora tavaszi időszakban fel szeretnénk mérni, hogyan állnak a tábláink vírusfertőzés szempontjából, a legkorábbi vetésekkel érdemes megkezdeni a szemléket, vagy azokkal a területekkel, amelyeken az ősz során erős levéltetű-fertőzést, vagy fokozott rovaraktivitást tapasztaltunk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Tavaszi tünetek kalászosban: diagnosztikai dilemmák

2025. április 9. 08:10

A csapadékhiány és a késő tavaszias meleg periódusok még a legszívósabb őszi vetésű kalászos gabonafajtákat is megviselték.

Kalászos gabonák fontosabb gombabetegségei és a védekezés lehetőségei

2025. április 8. 16:10

A kalászos gabonák eredményes termesztésének egyik kulcsfontosságú tényezője a gombabetegségek ellen időben és hatékonyan elvégzett védekezés.

Ragadós száj- és körömfájás: a tenyésztő szemével

2025. április 8. 10:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus terjedése hazánkban jelentős állategészségügyi téma. Az egyik legagresszívebben terjedő vírus legutóbb a '60-as '70-es években ütötte fel a fejét Magyarországon.

Egyre több figyelem irányul a korai búzafajtákra

2023. augusztus 3. 16:10

Előzze meg az érésidővel a nyári forróságot úgy, hogy közben nem köt kompromisszumot az egyéb értékmérő tulajdonságok rovására.

Kalászos Start csomag – az integrált megoldás

2021. február 16. 13:32

Az idei szezonban ismét a termelők rendelkezésre áll a Syngenta integrált kalászos csomag ajánlata Kalászos Start csomag néven. A kiváló ár-érték arányú csomagot elsősorban a búzatermesztő szakemberek figyelmébe ajánljuk. A kedvező hektárköltségű csomagban szinte minden, a tavaszi szezonban problémát okozó problémára találunk hatékony megoldást: így a kalászosok gombás eredetű betegségeinek megakadályozására, a nehezen irtható gyomfajok kiiktatására és a rovarkártevők ellen is védelmet biztosíthatunk kalászos tábláinknak.

Merjünk változtatni a gyomirtási technológián!

2024. október 2. 12:10

A manapság jellemző meleg időjárás miatt az ősszel elvégzett kezelésnek a tavaszival szemben rengeteg előnye van.

SAATEN-UNION hibridkalászos-fejlesztések 2020-ban (VIDEÓ!)

2020. július 29. 15:17

Videónkból megismerheti a sokéves tapasztalatainkra alapozott HySEED technológiát a hibridbúza, hibridárpa és hibridrozs esetében is.