Növényvédelem

Utolsó esély – a mezei pocok elleni tavaszi védekezésre

Agrofórum Online

Az idei tél és tavasz meglehetősen kedvezően alakult a szántóföldek növényállományát veszélyeztető mezei rágcsálók számára. Pedig az ősz végi és a téli hónapok egészen február végéig elméletileg apasztaniuk kellett volna ezen kártékony rágcsálók egyedszámát. A folyamatosan nedves, párás környezet ellenére járványos betegségek a rágcsálók állományában most (sem) léptek fel, így március hónapra a mezei rágcsálók populációja meglehetősen magas szintet ért el.

Irtanánk, de mivel?

A területüket ismerő gazdák természetesen tisztában is voltak ezzel a problémával és jelenleg is tisztában vannak a mezei rágcsálók magas egyedszámával. Amelynek döntő hányada a mezei pocok (Microtus arvalis), de több helyütt nagyon gyakori a pirók egér (Apodemus agraricus), illetve az erdősültebb területek környezetében a sárganyakú erdei egér (Apodemus flavicollis) is. További probléma, hogy helyenként már megkezdődött a mezei rágcsálók szaporodása is. Utódok ugyan még nincsenek, de vemhes nőstények már igen.  Ettől az időponttól kezdve a rágcsálók populációja – beavatkozás híján – csak nőni fog!

Téli fagy és pocok együttes kártétele

Az, hogy a mostani időszakra még ekkora rágcsáló létszám él és károsít a szántóföldeken, több előnytelen dolog együttes hatásának tudható be. Az egyik a nagyon csapadékos őszi és téli időjárás, amely nem igazán tette lehetővé a fertőzött területek kezelését.  A nedves körülmények között eleve hatástalanok a fémfoszfid hatóanyagú készítmények, így gyakorlatilag a mezei rágcsálók állományának csökkentésére egyedül a véralvadásgátló, klórfacinon hatóanyagú készítmény, a szükséghelyzeti engedéllyel felhasználható Pocok Tox volt alkalmazható.

A csírázó nöényke a járatban annak lakatlanságát jelzi

Azaz csak lett volna, mivel a hatóanyagához gyakorlatilag világszerte hónapokon át lehetetlen volt hozzájutni. Hatóanyag híján a forgalmazható készítmény elfogyott és sokáig úgy tűnt, hogy nem is lesz már az idei év első felében elérhető. Időközben elmúlt a tél, elmúlt a kora tavasz és a rágcsálók populációi kémiai védelem híján csak a természetes ellenségek tevékenysége folytán csökkentek valamennyire. Messze nem olyan mértékben, amely a gazdálkodókat megnyugvással tölthetné el.

Utolsó lehetőség az állománygyérítésre

Szerencsére a Pocok Tox ellátás terén változás várható. Igen jó eséllyel már ezen a héten elkezdődhet a készítmény gyártása és forgalmazása. A gyártó május végéig kérte és meg is kapta a szükséghelyzeti engedély meghosszabbítását. Lesz tehát nemsokára hatékony rágcsálóirtó készítmény és a szükséghelyzeti engedélyek megszerzése után lesz legális lehetőség is a használatára.

Kócsag vadászik a mezei pockokra

Kérdés: Mire lehet ez elég? Szerencsére az idei március közepe inkább volt télies, mint tavaszias és a szántóföldi kultúrák növekedése, fejlődése megtorpant. Lehetőséget és időt adva ezzel a gazdálkodóknak a gyors cselekvésre. Nyilvánvalóan csak addig van értelme a véralvadásgátló használatának, amíg a repce, árpa, búza állományok nem nőttek meg olyan magasra, hogy elrejtsék az alattuk levő rágcsáló járatokat. Ez még szerencsére jó pár hét, így azok a gazdák, akiknek problémájuk van a rágcsálókkal a földjeiken még kaptak egy lehetőséget a „pocok helyzet” javítására.

Mi a teendő?  Elsőként mindenképpen minél gyorsabban fel kell mérni az egyes táblák mezei rágcsálók által történő fertőzöttségét. Ez a felmérés történhet a járatok betaposása és 1 nappal később újra ellenőrzése útján is, de tapasztalt gazdák a járatok környezetében levő jelekből egy alkalommal is igen nagy biztonsággal meg tudják állapítani a járatok lakott, vagy elhagyott voltát. A felmérés eredményeit a szükséghelyzeti engedély kérelem benyújtásakor jelezni kell a döntést hozó hatóság felé.

Pocokvár 3 lakatlan és 1 lakott járattal

Amennyiben megvan az engedély a véralvadásgátló készítmény használatára, úgy mielőbb gondoskodni kell a beszerzésről, valamint még a felhasználás előtt a szükséges kiértesítések (vadásztársaságok, természetvédelmi hatóság,…) végrehajtásáról. Ez így első olvasásra kicsit hosszú folyamatnak tűnik, de nem egy ördöngősség az elvégzése. Ugyanakkor a rendelkezésre álló idővel versenyt futva most ez az egyetlen legális és hatékony védekezési lehetőség a jelenleg meglehetősen nagy mezei rágcsáló népesség visszaszorítására.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

A gubacsokról, 6. rész – zoocecidiumok: rendszertan, gubacsok a levélen, virágon, száron és ágon

2025. április 11. 08:10

A 6. részben a zoocecidiumok okozóinak rendszertani csoportjaival foglalkozunk és a gazdanövényeken előforduló gubacsokra mutatunk példákat.

Tavaszi tünetek kalászosban: diagnosztikai dilemmák

2025. április 9. 08:10

A csapadékhiány és a késő tavaszias meleg periódusok még a legszívósabb őszi vetésű kalászos gabonafajtákat is megviselték.

Kalászos gabonák fontosabb gombabetegségei és a védekezés lehetőségei

2025. április 8. 16:10

A kalászos gabonák eredményes termesztésének egyik kulcsfontosságú tényezője a gombabetegségek ellen időben és hatékonyan elvégzett védekezés.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

Csak a lakott járatokban irtsuk a mezei pockokat! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. október 5. 08:40

Október első napjaiban folytatódott a csendes kora őszi időjárás, csupán egy gyenge hidegfront vonult át a Kárpát-medencén. Csapadék szórványosan esett, de nem áztatta át a talaj felszínét. Az időjárás elősegítette az őszi kalászosok vetőágy-előkészítését, valamint a kukorica betakarítását.

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: rovarkártevők az őszi kalászosokban - 3. rész

2021. november 30. 04:46

A szántóföldi növénytermesztés elmúlt szezonjára történő visszatekintés harmadik része következik, a kalászosok rovarkártevőivel kapcsolatban tapasztaltak összegzése. Ahogyan azt én láttam.

Pocokinvázió: jövőre nagy valószínűséggel érkezik az újabb csapás

2023. december 5. 14:40

Példátlan mértékű pusztítást végeztek idén a mezei pockok a magyar földeken, és úgy néz ki, hogy jövőre ennek megismétlődésétől kell tartanunk.