Agrárközélet

Prioritás az ökológiai gazdálkodás fejlesztése az EU-ban

Az Európai Bizottság 2021. március 25-én adta ki az EU fenntartható mezőgazdasági stratégiájába illeszkedő Ökogazdálkodási Cselekvési Tervet. A tervben többek között az Európai Unió mezőgazdasági területeinek 25%-os arányú ökológiai átállásához (2030-ig), valamint az ökotermékek keresleti és kínálati piacának további bővítéséhez szükséges iránymutatások és konkrét intézkedések szerepelnek.

A Bizottság a biogazdálkodás népszerűsítéséért és az ökológiai termékek iránti, fokozódó kereslet további fellendítéséért 49 millió eurós költségkeretet különített el az agrárpromóciós kampányok finanszírozását biztosító pályázati forrásokból. Az ökológiai termékek beszerzése a fenntartható közbeszerzési folyamatok egyik alapfeltétele lesz. A Horizon Europe kutatási keretprogram mezőgazdaságot, erdőgazdálkodást és vidéki térségek fejlesztését célzó költségvetésének legalább 30%-át az ökológiai gazdálkodást is érintő témákra fordítják. Továbbá tanulmány készül az élelmiszerek valódi, a negatív környezeti hatások költségeit is figyelembe vevő árazásáról és az adózás szerepéről a fenntartható mezőgazdasági átállásban. Az előrehaladás monitorozása és a jó gyakorlatok díjazása érdekében az EU évente ‘Ökológiai Napot’ szervez az ágazati szereplők számára a cselekvési terv teljesítményének nyomon követésére.

Az Ökogazdálkodási Mozgalmak Európai Szövetsége, az IFOAM Organics Europe, hangsúlyozza: nem szabad megfeledkeznünk a nemzeti, regionális és helyi szereplők részvételének fontosságáról, annak érdekében, hogy a cselekvési tervben kitűzött, EU-átlagban 25%-os ökoterület és a fenntarthatóbb élelmiszer-ellátó rendszerekre való áttérés sikeresen megvalósuljon. Az új Ökológiai Cselekvési Terv olyan eszközöket biztosít a tagállamok számára, amelyek lehetővé teszik az ökológiai gazdálkodásban rejlő potenciál kiaknázását az európai mezőgazdaság megújítása, a fenntarthatóság és versenyképesség egyidejű megvalósítása érdekben. Az Ökogazdálkodási Cselekvési Terv intézkedéseit a tagállamok a nemzeti szintű KAP Stratégiai Terveikbe tudják beépíteni és a fenntarthatóságra nyitott termelők ezen keresztül tudnak élni az új lehetőségekkel. Ugyanakkor ez a mezőgazdasági szaktanácsadók szerepének megerősítését is megkívánja az ökológiai gazdálkodás területén.

Az Európai Bizottság honlapján megjelent további hírek és az akcióterv itt érhető el:

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/hu/qanda_21_1277

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ha gyorsan akarsz haladni, menj egyedül – Ha messzire akarsz érni, keress társakat

2024. november 15. 12:10

A Magyar Növényvédelmi Szövetség küldetése a növényvédőszer-gyártó vállalkozások szakmai érdekképviselete hazánkban.

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

2024. november 12. 13:10

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökének. Mit várhatnak tőle az amerikai mezőgazdasági termelők?

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

Jön a biogazdálkodók legnagyobb rendezvénye

2023. február 3. 09:31

Változatos szakmai programokkal, érdekfeszítő témákkal, hazai és nemzetközi előadókkal, a tapasztalatcserének helyt adó műhelymunkákkal várják a biogazdálkodás jelenlegi és jövőbeli szereplőit.

Készülhetnek a gazdák: tovább nő 2024-től az ökológiai gazdálkodás támogatása

2023. november 28. 09:10

A jövőre induló agrárpályázatok minden korábbinál nagyobb előnyöket biztosítanak majd az ökológiai gazdálkodást vállaló termelőknek, ami megfelel az unió azon célkitűzésének, hogy a termőterületek negyedén biogazdálkodás folyjék 2030-ra ‒ hívta fel a figyelmet dr. Roszík Péter, a Magyar Biokultúra Szövetség alelnöke.

Ökológiai termelés Magyarországon – úton a kémiai növényvédő szer nélküli mezőgazdaság felé

2020. október 30. 11:00

Az ökológiai gazdálkodás a mezőgazdasági termelés sajátos formája, amely a helyi erőforrásokat és a természetes folyamatokat részesíti előnyben, és korlátozza a külső, szintetikus input anyagok felhasználását. Cikkünkben az ökológiai ágazat hazai helyzetéről adunk áttekintést, kitérve a fő fejlődési lehetőségekre is.

Egyszerű, de nagyszerű anyagok - növényvédelem káros hatások nélkül

2019. november 18. 05:38

L. Ferencné kérdése: Vannak-e olyan anyagok, melyek nem növényvédő szerek, ennek ellenére növényvédelmi céllal használhatók? Engem különösen házi kerti alkalmazásuk érdekelne.