A cég története 1871-ben kezdődött, amikor Franz Pöttinger grieskircheni órás, lakatos és kovácsmester megalkotta takarmány-kötöző gépét. Az 1875-ben szabadalmaztatott kötözőgépen kívül a cég sok más tevékenységet is folytatott.
Az első 150 év
A gyártmányválasztékot, a céget 1909-ben öröklő Alois Pöttinger bővítette: gyümölcsprés, malomgépek, körfűrész, kézi szecskavágó. Fiaival együtt létrehozta a „First Grieskirchen Mechanical Engineering Institute” intézetet, majd az „Alois Pöttinger Machinery Factory and Iron Foundry Grieskirchen” vállalatot.
A második világháború után új üzemet építettek, amelyben rendképző gépeket és rendfelszedő kocsikat kezdtek nagy sikerrel gyártani. A kapacitási lehetőségeket azonban nagyon gyorsan túlnőtték, ezért 1960-ban a város mellett építették fel új gyártelepüket, amely folyamatos fejlesztésekkel ma is a fő bázist jelenti. Az új üzemben új konstrukciók (LW14 rendfelszedő kocsi, MEX kukoricaszecskázó) születtek, amelyekkel a cég a zöldtakarmány technológia piacának vezetőjévé vált.
A Bavarian Plough Factory (Landsberg am Lech, Németország) 1975-ben történő megvásárlásával a Pöttinger cég kiterjesztette portfólióját a talajművelő gépek gyártására (eke, szántóföldi kultivátor, hajtott forgóborona).
A kilencvenes évek elején a cég vezetésébe belépett a negyedik Pöttinger generáció. A mezőgéppiac nehézségeire tekintettel Klaus és Heinz Pöttinger átszervezte a céget, amelynek eredményeként a talajművelő gépek gyártása Grieskirchen-be került. A fellendülés következtében a cég kilépett a nemzetközi munkamegosztás területére, amikor megalapította első leányvállalatát (Alsace, Franciaország), amelyet azóta 14 újabb követett. A fejlődés újabb portfóliónövelést eredményezett, amikor 2001-ben megvásárolták a Rabe vetőgépgyárat és megalapították a Pöttinger Sätechnik GmbH céget.
A technológiai fejlődés követelményeinek kielégítése céljából a talajművelő gépek gyártását egy nagymértékű beruházást követően áthelyezték Vodnany-ba (Csehország). Ugyanakkor Grieskirchen-ben egy modern vevőszolgálati, oktató és gépbemutató központot építettek. A kutatás-fejlesztés jelentőségére tekintettel beléptek a TIZ (Technology and Innovation Centre) központba és kibővítették a központi telepet (összeszerelő és logisztikai csarnokok).
A portfólióbővítés is folytatódott, mivel a korábbi bálázógyártás tapasztalatai alapján 2015-ben kifejlesztették első hengeres bálázójukat.
A Pöttinger cég jelenlegi portfólióját a következő gyártmányok jelentik:
- Szálastakarmány gépek: fűkasza, rendsodró, rendlazító, rendfelszedő pótkocsi, hengeres bálázó.
- Talajművelő-vető gépek: eke, szántóföldi kultivátor, tárcsás borona, hajtott forgó borona, vetőgépek (mechanikus, pneumatikus), talajművelő vetőgép kombináció.
- Digitális mezőgazdasági technológia (ISOBUS, Data management: Agrirouter, NEXT Machine Management, MyPöttinger).
A cég fejlődését azonban nemcsak a gyártás-, hanem a gyártmányfejlesztés eredményei is jól szemléltetik:
2006 – az Alpha Motion frontfüggesztésű fűkasza elnyerte az év gépe (Machine of the Year) címet.
2009 – a JUMBO rendfelszedő pótkocsi az Agritechnica kiállításon jelölt az év gépe címre. DLG ezüstérem: automatikus késélező rendszer, intelligens rendfelszedő pótkocsi rendszer.
2013 – az AEROSEM pneumatikus vetőgép az Agritechnica kiállításon elnyerte az év gépe címet. Az AEROSEM vetőgép IDS (Intelligent Distributor System) és PCS (Precision Combi Seeding) rendszere megkapta a DLG ezüstérmét. Az AEROSEM sikere 2014-ben folytatódott, amikor a Polagra-Premiere kiállításon aranyérmet kapott.
2017- négy innovációs ezüstérem (Innovation Award): SENSOSAFE vadriasztó berendezés, kamera vezérelt magágykészítő, PÖTPRO Guide és Agrirouter rendszer.
A cég megmaradt a Pöttinger család tulajdonában, de a vezetést 2018-ban egy öttagú team vette át, miközben Heinz Pöttinger a felügyelő bizottság elnöke lett.
A jövő kihívásai
A jövő kihívásai: klímaváltozás, digitalizáció, mesterséges intelligencia. A műszaki fejlődés és a digitalizáció a mezőgazdasági szektor jövőbeni meghatározója, mivel a farmok száma csökken, méretük viszont folyamatosan nő.
A válasz az automatizálás, amely az elektrifikáció és a művelési módszerek fejlesztésével segít a fenntartható gazdálkodás megvalósításában. A Pöttinger cég 150 éves tapasztalatai alapján képes a kihívásoknak eleget tenni. Ennek érdekében választotta a család ötödik generációja új jelszavát „Respect the past – be the future” (támaszkodj a múltra – sikeres leszel a jövőben).
A Pöttinger portfólió legújabb bővítése is az új kihívásoknak történő megfelelés jegyében született, amikor megállapodást kötöttek a CFS Cross Farm Solution (Stoitzendorf, Ausztria) céggel a növényápoló gépek közös gyártásáról.
A kémiai növényvédő szerek felhasználásának csökkentése, a fenntartható egészséges élelmiszer-előállítás követelménye, a farmerek számára új kihívást jelent. A farmerek igényének kielégítése érdekében a Pöttinger cég úgy döntött, hogy gyártmányskáláját kibővíti a növényápoló gépekkel (küllős kapa, rugós borona, sorközművelő kultivátor). A cég portfóliójának kiegészítése a CFS gyártmányok 2021.08.01-i bemutatásával kezdődik.
Forrás:
https://www.poettinger.at/en_in/unternehmen/portraet
https://www.poettinger.at/en_zs/Newsroom/Artikel/12580/poettinger-adds-to-its-product-range