Tápanyag-utánpótlás

Nitrogén-szükséglet meghatározása az N-Pilot® készülékkel

Agrofórum Online

A növények nitrogén-ellátottságának figyelemmel követése a sikeres trágyázási stratégia egyik legfontosabb eleme. A megosztott kijuttatás alapvető feltétele annak, hogy a nitrogén-ellátást folyamatosan biztosítani tudjuk, és ezzel a megcélzott termésmennyiséget és minőséget elérjük. Ehhez viszont szükséges egy, a N-ellátottsági állapotot felmérni tudó eszköz használata, mely a termelőt gyorsan és pontosan tájékoztatja az aktuálisan fennálló nitrogén-igényről.

Az N-Pilot® egy olyan optikai szenzor, amely a növény levélzete által visszavert fényt méri, és ebből határozza meg a gabona klorofill-tartalmát, valamint a biomassza mennyiségét. A termőterület és egy optimális nitrogén-ellátottságú zóna (ún. referencia terület) összehasonlításával az N-Pilot® az adott táblán – a fajtára kalibrálva – különlegesen megbízható nitrogén-ajánlást képes adni.  A referencia zóna egy, a vegetációs időszak elején az adott táblán többlet nitrogén kijuttatással létrehozott kicsi terület (egy szórásszélességen kb. 30-40 m hosszú sáv). A műszerrel a későbbi mérések során a referencia zónában növő, nitrogénnel túltrágyázott növények és a tábla többi részén lévő állomány tápanyag-ellátottsági szintjét tudjuk összehasonlítani. A teljes mérési procedúra mintegy 15 perc, amely során több, mint 14.000 növény mérhető meg. A műszer végül megjeleníti az eredményt, amely az adott táblán lévő, adott fajtájú növényállományra aktuálisan kijuttatandó nitrogén hatóanyag mennyiségét jelenti kg/ha-ban megadva. Ezt a mennyiséget érdemes olyan műtrágyákkal kijuttatni, amelyek azonnal felvehető – nitrát – formában tartalmazzák a nitrogént, ezzel gyorsan és hatékonyan tudunk reagálni a növények igényeire.

A N-Pilot® jelenleg étkezési-; takarmány-; és durumbúzákon, valamint őszi és tavaszi árpán használható.

Az N-Pilot®-tal szárbaindulást követően, 1-2 szárcsomós állapottól egészen a zászlóslevél megjelenéséig folyamatosan végezhetünk méréseket. Így a második és a harmadik fejtrágya mennyiségét az N-Pilot® javaslata alapján juttathatjuk ki.

Ahogy a mellékelt grafikon is mutatja, az N-Pilot® alkalmazása – azon túl, hogy a növények számára optimális nitrogénellátást biztosít – mérhető profitot is hoz a gazda számára. Tavalyi kísérleteink átlagában a hagyományos trágyázással szemben az N-Pilot® javaslata alapján műtrágyázott parcellák 540 kg többlettermést adtak 9 kg-mal kevesebb nitrogén hatóanyag hektáronkénti felhasználása mellett. Ez közel 5000 Ft többletbevételt jelenthet a gazda számára hektáronként. 2015-ös eredményeink szerényebbek voltak, de az N-Pilot® ott is mintegy 2700 Ft többletjövedelmet hozott hektáronként.

A készülékkel és felhasználásával kapcsolatos kérdéseivel forduljon bizalommal értékesítő kollégáinkhoz, illetve számos hasznos információt talál honlapunkon is!

Hoyer Rita
Borealis L.A.T Hungary Kft.
www.borealis-lat.com

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az őszi alaptrágyázás jelentősége őszi búzában

2024. november 21. 16:10

Kísérletek bizonyítják, hogy a búza még csernozjom talajon is képes megduplázni, hektáronként 9 tonna fölé növelni a termés mennyiségét.

A tápanyagellátás hatékonyságának fokozása jó időzítéssel és tápoldatozással a szabadföldi zöldségtermesztésben, 2. rész

2024. november 19. 14:40

A növény a tápanyagokat vízzel együtt veszi fel, ezért az intenzív termesztésben érdemes a trágyakijuttatás tápoldatos formáját választani.

A nitrogén-műtrágyázás hatása a szója hozamára és táplálóanyag-tartalmára

2024. november 15. 14:40

Számos kísérlet igazolja, hogy a szója terméshozama – csakúgy, mint a termés fehérje- és olajtartalma – nem mutat összefüggést a N-műtrágyázással. Ugyanakkor hasonló számban találkozhatunk olyan kutatási eredményekkel, amelyek a N-műtrágyázás eredményességét bizonyították.

Hektáronként több mint 800 adat precíziós talajszkenneléssel a megfelelő tápanyagellátásért

2024. november 7. 11:10

Az elmúlt évtizedekben sokat romlott a talaj szerkezete, ami talajvesztéshez - deflációhoz és erózióhoz - vezethetett, és csökkent vízmegtartó képessége is.

Tavaszi talajvizsgálat fontossága

2023. március 17. 05:39

A tavaszi talajvizsgálat elmaradása könnyen vezethet nem megfelelő tápanyag-utánpótláshoz, aminek következménye lehet a jelentős terméskiesés is.

Szervestrágya-kijuttatás: sertéstrágya

2022. szeptember 18. 10:38

A sertéstrágya értékes szerves trágya, például a benne lévő mikroelemek jelentősen növelhetik a talaj termékenységét.

Első – közös - lépések a 6 tonna felé vezető úton – avagy a napraforgó nitrogén hasznosítása

2021. december 7. 10:15

Magyarország, köszönhetően a genetikának valamint a magyar gazdák szakértelmének és technológiai fegyelmének a világ napraforgó termesztésének élvonalába tartozik.

Nitrogént a búzának…, de mikor és mennyit?

2018. március 19. 09:34

A növények nitrogénigénye nem állandó, az a tenyészidőszak során folyamatosan változik. Mikorra is érdemes időzíteni a kijuttatást?