Egészségesebb élelmiszer, kisebb környezeti terhelés, több értékesíthető termény – röviden így foglalható össze a mohácsi székhelyű RS Kereskedelmi és Szolgáltató Bt. célkitűzése. A vállalkozás a Videokontroll elnevezésű saját fejlesztésű berendezésével a szemestermény szárítási folyamatának ellenőrzését, a feltárt hibák korrigálását vállalta magára.
Az egészen speciális műszaki területtel, a szemestermény-szárítók optimalizálásával és a tűz elleni védelmével foglalkozó cég a szárítótoronyban lévő hőmérsékleti értékek alapján diagnosztizálja, szükség esetén pedig optimalizálja a terményszárítás folyamatát, biztosítva ezzel a precíziós szárítás feltételeit.
Sok szárítónál jól jön az optimalizálás
A betakarított termény a szárától elválasztva is tovább él, csupán a szárítás során oly mértékben lassulnak le az élettani folyamatai, hogy a tárolást hosszú ideig is károsodás nélkül kibírja. A tárolás nehézségei a betárolt termény nedvességtartalmának az eltéréséből fakadnak. Gyakori, hogy 5-6 % eltérést is látunk egyes szárítóknál, így, ha szárítás közben a 13%-os átlagot tartjuk, mindenképpen kerül a magtárba 14,5 %-nál nedvesebb kukorica, ami a mikroorganizmusok, baktériumok, gombák táptalaja. A precíziós beüzemeléssel felkészített szárítóból homogénebb nedvességtartalmú kukorica kerül a raktárba, a magasabb minőség kevesebb toxint jelent, kisebb energiafelhasználással, ezért mindez számos más ágazat eredményességére is kihat. Mivel a precíziós szárítás a helyes tárolás feltételeit szabályozza, kisebb energiaköltség mellett kisebb lesz a környezeti terhelés, csökken a raktározási veszteség, ezáltal pedig több lesz az egészséges (kevesebb toxint tartalmazó) értékesíthető termény.
„Az országban sok szárító már 15-20 éve úgy működik, hogy a precíziós beüzemelés valójában nem történt meg, de gyakran az újonnan üzembehelyezett szárítók esetében is van tennivaló, ha azt akarjuk, hogy a precíziós szárítás alapfeltételeit maradéktalanul kielégítsék. A kukorica indokolatlan túlhevítése többlet energiát igényel, de ez a probléma a szárítóra gyárilag felszerelt mérőeszközökkel nem fedezhető fel. A hirtelen növekvő hőmérséklet miatt törik, reped a kukorica” – mutatott egy tenyérnyi repedt kukoricaszemet Speiser Ferenc ügyvezető, amikor a Videokontroll-berendezés jelentőségéről kérdezzük. „A kukorica a hirtelen hőmérsékletnövekedéstől megreped, törött, lisztes, poros lesz, miközben a szárító 20-40%-kal több energiát használ el a szükségesnél. Bátran mondhatjuk, sok szárítónál jól jön az optimalizálás, és igen gyorsan megtérülnek ennek költségei.”
A szárítás mindig is tűzveszélyes volt
A szárítás tűzveszélyes technológiai folyamat, ebből fakadóan napjainkban is gyakoriak a tűzesetek. Ugyanis a kontroll nélkül növekvő hőmérséklet miatt a könnyű fajsúlyú, száraz, ezáltal gyúlékony szennyeződések, vagy épp maga az elakadt termény hamar lángra lobbanhat. A Videokontroll rendszerével a nagy kárral járó katasztrófák azonban megelőzhetők, mivel a teljes szárítózóna folyamatosan kontroll alatt van, a kezelő látja az adatokat egy monitoron, így minden eddiginél hamarabb észlelheti, ha baj van, és intézkedhet, például a szárító azonnali leürítésével.
A szemléltetés kedvéért Speiser Ferenc ügyvezető szárítótornyok hőképein mutatta meg a rendellenes működést jelző piros foltokat. „Ezek a piros foltok 20-40%-os energiamegtakarítási lehetőséget rejtenek, illetve – tért át a vörös jelzésektől mentes hőképekre – a már optimalizált szárítók működésének 10 percenként rögzített adatai is nyomon követhetők távjelzéssel, akár mobiltelefonon is”.
„Van olyan partnerünk, aki a tavalyi szezonban használta először az optimalizált szárítóját, és ő is meglepődött azon, hogy nemcsak megtérült az erre fordított befektetése, de még nyereséget is hozott számára.”
Videokontroll – a gyakorlatban
Egy nagyobb (pl. 468 érzékelőből álló) rendszer gyártása Speiser Ferenc szerint 2-3 hetet vehet igénybe, a telepítés pedig egy napot. „Szezonban nagyon csekély esély van arra, hogy hozzáférjünk a szárítóhoz, mert a terménynek minél előbb a raktárba kell kerülnie, de ha terményváltások közt van egy hét, már képesek vagyunk reagálni a hozzánk érkező kérésre” A szakember azt is elárulta, hogy az általuk már ismert szárítótípusok hibajelenségeiből a Videokontroll felszerelését megelőzően is lehet javítani a beállításon, ami a megrendelő számára jelentős megtakarítást jelent.
A szemléltetésként beállított berendezés az emberi kéz érintésének hatására a testhőmérsékletre is azonnal reagál. Adódik is a kérdés, hogy a fejlesztést miért az agráriumban hasznosították?
„Mert én mezőgazdasági gépjavító üzemmérnök és mezőgazdasági energiagazdálkodási szaküzemmérnök vagyok” – felelte nemes egyszerűséggel Speiser Ferenc. „A szárítás feladatával, mint felelős műszaki vezető 1976-ban találkoztam először, ezután 15 évig üzemeltettem is a gépeket, a négy évtizedes tudás, tapasztalat és emlékek pedig nem múlnak el nyomtalanul. A Videokontroll, a szárítódiagnosztika, a precíziós beüzemelés és precíziós szárítás komplex rendszerében, annak gyakorlati bevezetésében hasznosulnak. A feltárt eltérések műszaki korrekcióját is fontos feladatnak tartottuk, de a kivitelezésben nem találtunk megfelelő partnerre. Mivel a technológia manuális műszaki részével már 40 éve is foglalkoztam, a szerelés feladatát is magunkra vállaltuk, ebben tapasztalt ipari alpinistákkal dolgozunk együtt.”
A cég munkatársai azt is a fontos teendőik közé sorolják, hogy partnereik számára a mindennapokban hasznosítható szakmai ismereteket nyújtsanak. Ezt a tevékenységet döntéstámogató management szolgáltatásuk keretében, valamint már több mint 40 szakcikk publikálásával látják el.
Díjak, elismerések
Odaadó tevékenységüket az elégedett partnerek mellett a szakma és más tudományágak jeles képviselői is elismerik, ugyanis a Videokontroll az elmúlt három évben számos díj birtokosává vált.
A tavalyi DELFIN Díj (Díj egy ELkötelezett, Fenntartható, Innovatív Nemzedékért) a fenntartható fejlődés iránti példamutató elkötelezettségük jutalma, melyet a szemestermény-szárítók felügyeleti rendszere az innovációs kategóriában érdemelt ki. Berendezésük szintén 2016-ban az AGROmashEXPO termékfejlesztési pályázatán logisztika kategóriában érdemelt Prémium Elismerő Oklevelet, mint ahogyan az azt megelőző évben hazai fejlesztések kategóriájában kapott Elismerő Oklevelet. A 77. Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállításon 2015-ben (OMÉK) a gépesítési kategória győzteseként díjazták fejlesztésüket, 2014-ben pedig a környezeti terhek, a CO2 kibocsátás jelentős csökkentéséért a Greennovációs Nagydíj pályázat Különdíját nyerték el.
(Csomós Éva – Agrofórum Online; Fotók: Gribek Tímea)