Az elmúlt héten tovább folytatódott a nyári forróság. A nappali hőmérséklet rendszeresen elérte a 30-36 Celsius fokot, éjszakánként a levegő csupán 18-20 fokig hűlt le. A nagy hőségben helyenként zápor-zivatar alakult ki, néhol jégesővel társulva hatalmas károkat okozott. Országos csapadék immár egy hónapja nem hullott, ezért a talajok vízkészlete a minimálisra csökkent. Több növényen az extrém UV sugárzás hatására napégés alakult ki.
A cseresznye és a meggy fajták egy része már leérett, a későiek betakarítása még tart. A cseresznyelégy rajzása továbbra is folyamatos, a csapdák fogása 3 naponként 1-5 darab között mozog. A termés lárvafertőzöttsége a még szüretelésre váró fajtákon már eléri a 25-50 %-ot. Ez az érték meghaladja az előző évi fertőzöttséget. A fertőzött gyümölcsök a nagy melegben erjedésnek indultak, más részükön pedig a moníliás gyümölcsfertőzés tüneteit lehet észlelni.
Más csonthéjas gyümölcsféléken a keleti gyümölcsmoly rajzása folyamatos és magas létszámú, 3 naponként a csapdákban 15-30 lepkét lehet megszámlálni, akárcsak szilvamolyból. A védekezéseket tovább kell folytatni, de figyelembe kell venni, hogy egyes kajszi és őszibarack fajták már érnek. A hőség miatt a levéltetű fertőzöttség most stagnál, de a várható lehűlés hatására ismét erőre fog kapni.
A vértetvek szaporodása szempontjából kedvező az időjárás, kiskertekben igen jelentős fertőzések alakultak ki. Az almások lisztharmat fertőzöttsége több ültetvényben elérte a 20 %-os szintet, és a varasodás fertőzöttség is kis mértékben emelkedett a hőség ellenére mind levélen mind pedig a termésen. Házikerti körtésekben a varasodás mind a leveleken mind pedig a gyümölcsökön szintén jelentős mértékű. Az almamoly repülése folyamatos, időnkénti létszámbeli ingadozás figyelhető meg. A molyfertőzés immár nemcsak az almaféléket, hanem a dió termését is érinti, így a hamarosan rajzó nyugati dióburok fúrólégy mellett erre is figyelni kell. A diófák lombkoronájának felső régiójába helyezzék ki a sárga színű ragacsos fogólapokat a rajzás ütemének figyelemmel kísérése érdekében. A korábbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a kártevő rajzása szeptember végéig is eltart, tehát csak többszöri védekezéssel oldható meg a dió kártevő mentessége.
A szőlő ültetvények virágzása lezajlott, általában 2-3 mm-es bogyók figyelhetők meg, de több helyen a hőség hatására sok az elrúgott virág, ami kötődési problémára utaló jel. A sűrű, zárt lombozat kedvez a lisztharmat és a peronoszpóra levéltünetek egyre gyakoribb megjelenésének. A permetezésekkel egyidejűleg igen fontos elvégezni a zöldmunkákat is, hogy a lombozat minél átjárhatóbbá váljék a légmozgásnak és a permetlé is a védendő felületre jusson. A feketerothadás egyelőre csak tüneti szinten figyelhető meg az alsó leveleken, de ez is jelzi, hogy fel kell készülni a kórokozó elleni védekezésre. A tarka szőlőmoly rajzik, de helyenként fürtkárokat okoznak a hernyók. Az amerikai szőlőkabóca lárvák háromnegyede L3-as fejlettségű, a védekezés most indokolt. A déli tájak ültetvényeiben már megfigyelhető a lepkekabóca imágók betelepedése, ezért erre a kártevőre is figyelemmel kell lenni.