Július második hetében az USA tavaszi búza adata indította el az árakat ismét felfelé. A hétfői becslésben az USDA a tavaszi szárazság következményeként csökkentette a várható termés mennyiségét. Még ha ez nem is a számottevő része a betakarítandó búzának, a hangulatot meghatározta és az egy hónappal ezelőtti szinthez képest pénteken 24%-kal zárt magasabban a szeptemberi határidős ár.
Ehhez csatlakozott az európai rendkívüli csapadék is, amely jelentős területeken tette lehetetlenné a betakarítást és okozott jelentős károkat a még lábon álló termésben. E hét első felére várható egy kis szünet az esőzésekben, de a hét végére és a jövő hétre további 20-25 mm-nyi esőt jósolnak. Ez jó a kukoricának, de most már szinte minden egyéb terményt hátrányosan érint.
A keleti területeken az ukrán helyzet a jobb – rekordhozamú termés betakarítására is számítanak az elemzések, az utóbbi napokban felgyorsult a betakarítás és intenzív volt a munka. Oroszországban is a tavaszi szárazság eredményeként veszik számba, hogy romlottak a hozamok és egyes területeken a minőséggel is gondok lehetnek. Ennek is tudható be, hogy az elmúlt egy hétben az árak visszatértek 250,-USD/to fölé, ahol július elején voltak. Az a tény, hogy immár negyedik egymást követő alkalommal romániai búzát vett Egyiptom jelzi, egyes vevők túlértékeltnek tartják ezeket a szinteket és várható korrekció. A román eladás árszintje 232,-USD/to volt és az ottani FOB Constanta jegyzésekben nem volt emelkedés a múlt héten, a május végi 280,-USD/to szintről folyamatos volt a csökkenés.
A piaci híreket olvasva mindenesetre érdekes, hogy a kínálati oldalról még mindig inkább a pozitív hírek érkeznek. Nem nagy változásokról van szó, hanem arról, hogy a termelői érdekképviseletek még mindig jobb termést várnak a tavalyinál, ha csak 2-3%-kal is, de jobbat. Nagy kérdés a keresleti oldal alakulása, mert nem igazán akar beindulni a felhasználás növekedése. Inkább visszafogottként lehet jellemezni a jelenlegi helyzetet és ebben a hangulatban a pénzügyi alapok pozíciózáró eladásai folytatódhatnak.
Az európai jegyzéseknél július első hete alapján azt vártam – tisztán technikai alapon -, hogy a csökkenés folytatódni fog a múlt héten is, a búzánál és a kukoricánál is. Rám cáfolt az élet, amit az említett okok eredményeztek, de még mindig úgy érzem, hogy a május végi csúcsokhoz képest jövünk lefelé és az időről időre felfelé induló korrekció nem fogja a trendet megfordítani. Diagramunkon is látható ez a hullámzás, most éppen felfelé mentünk, de hétfőn este már éppen csak hogy „zöldben” voltak a jegyzések.
Ez a fel-le liftezés még tarthat a következő hetekben is, remélem nem lesz olyan hír, ami tönkreteszi a termést az északi féltekén.
A fizikai piacok megint eltérnek a tőzsdéktől – inkább csökkenés volt jellemző az elmúlt napokban, semmint az erősödés. Ezt mutatják táblázatunk adatai is, ahol a legutóbbi számítás már egy hónapja volt (elnézést érte, de egy ideig szabadságon voltam), ami érdemleges, az a fekete-tengeri árak folytatódó lemorzsolódása.
A hazai helyzetet is meghatározza most a csapadákos időjárás, a repce betakarítása is már időnként megakadt, most a búzáért kell drukkolni, hogy ne legyen sok „eső utáni” búza. A mostani csapadék (nálam csak vasárnapról hétfőre kb. 80 mm esett és megtelt a csapadékmérő) „kimoshatja” a sikért és az enzimaktivitást is magasan tarthatja, ami az esésszámot viszi lejjebb. Remélem annyi eső esik most, amennyi a búzának még nem sok, viszont a kukoricát és a napraforgót megsegíti.
Az árakat illetően egyelőre nem alakultak ki új irányok – az olajos magvak 200.000,-Ft/to körül vannak, a búzák 60.000,- és 65.000,-Ft/to között keresnek vevőt, az árpa ennél 5.000,-Ft/to-val lejjebb stabilizálódott. Úgy látszik, az exportárak nem engednek magasabb árakat, bár az elmúlt napok európai áremelkedése hozhat erősödést – ugyan én nem tapasztaltam még keresletet a magasabb árakon.
Jöjjön most betakarításra alkalmas idő, és remélem, mindenki megtalálja üzleti partnerét.