A gyapottok bagolylepke hernyója (1. kép) jól ismert kártevője több növénykultúránknak is, de szántóföldi körülmények mellett leginkább a kukoricát veszélyezteti. Kártételében érzékelhető évjárati hatás, az a legtöbbször a forró és száraz évjáratokban jelentkezhet fokozott mértékben. Mint amilyen az idei évünk is!
Egyes területeken, különösen azokon, amelyek valamilyen ok miatt kicsit előrébb vannak a fejlettségükben, talán már túl is vannak a virágzás és terméskötődés időszakán, rendkívül erős gyapottokbagolylepke-fertőzést tapasztalhatunk.
Ennek mértékére jellemző, hogy csövenként akár két (2. kép), sőt három hernyót is találhatunk, amelyek lehetnek a legkülönbözőbb fejlettségű állapotúak is. A kihelyezett csapdák is nagy, akár máris százas nagyságrendben fogják a kifejlett egyedeket. Ezek az előjelek az egész nyári időszakra magas egyedszámot jeleznek, érdemes komolyan vennünk ezeket.
Milyen károkat okozhat a gyapottok-bagolylepke a kukoricában? A kártevő lárvája már a kukoricacsövön károsít ebben az időszakban, főként a csővégi magkezdeményeket, majd később a fejlődő magokat rágja (3. kép).
Azonban a kártétel nem korlátozódik a csővégre, egyre gyakoribb, amikor oldalról rág be a cső felületére (4. kép), és az ott található szemeket károsítja. Ez a csőkártétel mindenképpen jelentős mennyiségi veszteséget jelent, akár áru- akár vetőmagcélú termesztésről beszélünk, de különösen nagy károkat okozhat, amennyiben a fertőzés csemegekukoricát érint, amelynél a károkozás inkább minőségi, tekintve, hogy a termeltető erős fertőzés esetén akár el is tekinthet a terület ilyen célra való betakarításától.
A kártétel legnagyobb veszélyét mégis az jelenti, hogy a hernyó által okozott kiterjedt, minden esetben ürülékkel szennyezett rágásnyom mentén a sérült csőrész nagyon könnyen fertőződhet olyan gombafajokkal, amelyek toxintermelésükkel ronthatják a betakarított termés minőségét, és tegyük hozzá, értékesítési lehetőségeit. Ebben az esetben főként a fuzárium-fajokra, a csőfuzáriózisra kell gondolnunk, amely ellen akár fungicides, akár agrotechnikai védekezési lehetőségek is a rendelkezésünkre állnak, de a legfontosabb lépés mégis a molykártevők elleni védekezés, így a gyapottokbagolylepke-lárvák kártételének megelőzése.
Mindenképpen érdemes nyilvánosan hozzáférhető adatbázisok felhasználásával figyelemmel kísérnünk a kártevő tágabb környezetünkben való felszaporodását, és ezen túl helyi csapdázással információkat gyűjtenünk a területünkre való betelepedéséről és szükség esetén védekeznünk. Pillanatnyilag az előjelek nem jók, a gyapottok-bagolylepke most fokozott figyelmet igényel!