A NASA Kennedy’s Space Center kutatói paprikamagvakat vetettek el az egyik űrállomáson 2021. április 8-án, a Plant Habitat-04 (PH-04) kísérlet részeként, melyek a későbbiekben az APH (Advanced Plant Habitat) termesztőkamrába kerülnek nevelésre.
A közepes erősségű új-mexikói chili paprikát (New Mexico Hatch Green Chiles) zölden és éretten is előszeretettel fogyasztják. A “földi” tesztelések során a növény szabályozott környezeti feltételek mellett is sikeresen termeszthetőnek bizonyult.
Az APH egyike a NASA három termesztőberendezésének, melyben több mint 180 szenzor, valamint hőmérséklet-, nedvesség-, páratartalom- és szén-dioxid-szabályozó rendszerek biztosítják a növények számára szükséges környezeti feltételeket.
A kísérlet hossza megközelítőleg négy hónap lesz, mely során a kutatók két betakarítást is terveznek. A paprika próbára teszi majd az űrbéli termesztőrendszert olyan tekintetben, hogy igényesebb a környezetére, hosszabb a csírázási ideje, mint a korábbiakban NASA által tesztelt reteké, vagy éppen leveles zöldségeké.
A friss paprika gazdag C-vitamin-forrás, mely az asztronauták előre csomagolt táplálékának remek kiegészítője lehet. A tudósok visszajelzést várnak továbbá a termések csípőssége és állaga kapcsán is, hiszen egyelőre nem tudni, hogy a súlytalanság milyen hatást gyakorol a paprika beltartalmi és fizikai paramétereinek alakulására.
Az űrállomáson végzett kísérletek, beleértve a PH-04-et is, segítenek megoldásokat találni a NASA hosszútávú űrkutatásai során felmerülő élelmezési kérdések megválaszolására.
Forrás: https://www.nasa.gov/feature/pepper-seeds-ready-to-spice-up-space-station