Zöldség

Új lendületet kaphat a spenótnemesítés

Agrofórum Online

A Közép-Ázsiából származó spenót mára világszerte elterjedt, 2014-es statisztikai adatok alapján 24,3 millió tonna a globális termésmennyiség. Agronómiai tulajdonságai az évszázadok folyamán javultak, melynek lenyomata a spenót genomjából kiolvasható. Ezeknek az adatoknak a segítségével a nemesítés – különös tekintettel a rezisztencianemesítésre – sokkal gyorsabbá válhat..

A sciencedaily.com szerint spenótperonoszpóra hatalmas termésveszteségeket okoz Kaliforniától egészen az északi fekvésű New Yorkig. A spenót genetikai anyagának részletes feltárása révén lehetőség nyílik a peronoszpórarezisztenciát hordozó gének azonosítására. Amennyiben ezek megvannak, könnyen átvihetők a kiváló beltartalmi tulajdonságokkal rendelkező fajtákba, javítva azok védekezőképességét.

A Boyce Thompson Intézet és Shanghai Normal Egyetem munkatársaiból álló kutatócsoport 120 termesztett és vad spenótnövény transzkriptumának (genomról képződő RNS-ek összessége) szekvenálását végezte el. A céljuk az volt, hogy azonosítsák azokat a genetikai változásokat, melyek a termesztésbe vonás hosszú évszázadai alatt történtek. E hasznos ismeretek segítségével a nemesítők fokozottabb betegség-ellenállósággal, nagyobb hozamokkal és jobb beltartalmi értékekkel rendelkező fajtákat tudnak előállítani a jövőben.

A transzkriptum feltárása során azt tapasztalták a kutatók, hogy a termesztett spenót genomja csak kis mértékben különbözik a vad ősének a genetikai anyagától. Számos kultúrnövény esetében ennek pont az ellenkezője figyelhető meg. Jó példa erre a kukorica, amelynek őse a teosinte termesztése története során hatalmas átalakuláson ment keresztül.

A spenót esetében ez azzal jár, hogy még bőven van lehetősége a nemesítőknek a kedvező tulajdonságok kialakítására. Sikerült is azonosítani több olyan régiót a spenótgenomban, amelyek közvetlen kapcsolatba hozhatók a termesztett fajták kialakulásával, azaz vélhetően a levélmennyiségre és szárhosszúságra vonatkozó kívánatos tulajdonságok hordozói.

Fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A zöldhagyma hajtatása: fólia alatt a fagyot is elviseli

2024. december 11. 11:10

Vannak, akik már ősszel talajba duggatják, és a tél folyamán fóliát húznak rá, a hideg, nagyobb fagyok beállta előtt fóliával betakarják.

Növénytermesztés egész évben: így építsünk walipinit!

2024. december 11. 06:40

A hagyományos, felszín feletti üvegházakkal ellentétben a walipini üvegház a föld természetes szigetelését és a napenergiát használja.

16 zöldség, amit télen is termeszthetünk

2024. december 5. 06:40

A tartós hideg hatására a növények anyagcseréje lelassul, és a cukor, valamint más ízanyagok a levelekben, gyökerekben és gumókban halmozódnak fel.

Fóliasátrak saját célú zöldségellátásra, II. rész – Fóliatípusok, tartozékaik, építésük és üzemeltetésük

2024. december 4. 11:40

Építésnél ügyeljünk arra, hogy a széllel, viharokkal szembeni biztonságot csak a tökéletesen megfeszített fólia adja!

A növénynemesítés kompenzálhatja a termelési veszteségeket

2021. május 29. 07:38

Az Euroseed megbízásából kivitelezett tanulmány megerősíti az európai növénynemesítés értékeivel kapcsolatos feltevéseket, valamint az innovációt elősegítő jogi keretek szükségességét.

Új létesítményt nyitott a Corteva

2023. július 11. 09:56

A központ a Corteva globális laboratóriumi hálózatába integrálódik, és kiegészíti a vállalat amerikai laboratóriumcsoportját.

Termelési kockázat mérséklése = megbízhatóan magasabb termés

2019. december 18. 14:02

Megfelelő termőhely választás esetén, jó előveteménnyel, jó tápanyag-ellátottság mellett, kiegészítve jelen hibrid esetében egy optimális vetésidő választással az SY Premeo kiváló tőszámreakciót mutatott.

Automatizált csírázási tesztrendszer

2021. augusztus 7. 05:43

A fejlesztésben alkalmazott MARVIN nevű kamerarendszer segítségével számos felvétel készíthető a kérdéses vetőmagból növekedő palántákról, amelyek ezt követően egy kategorizálást végző szoftverrel kerülnek összeköttetésbe.