Hollandiában az elmúlt hetekben egyre több helyről tudósítottak a kabakosokat fertőző CABYV (Cucurbite aphid-borne yellow virus), vagyis a kabakosok levéltetű okozta sárgaságvírusa intenzív terjedéséről.
A szakembereket meglepetésként éri az alapvetően mediterrán eredetű kórokozó júniusban történt azonosítása óta megfigyelt gyors terjedése, mely közvetítői különböző levéltetű fajok lehetnek.
A betegség tünetei a növény leveleinek feltűnően gyors sárgulásában nyilvánulnak meg, amit – a jelentések szerint – számos holland termelő tapasztal országszerte – írja a hortidaily.com. A szakmabeliek szerint a fertőzés hatására jelentős terméskiesés várható, mely német uborkatermesztők szerint elérheti akár az 50%-ot is.
A Delphy zöldségszakértője, Ewoud van der Ven szerint a kórkép változatos eloszlásban jelentkezhet az állományokban: előfordul, hogy csupán néhány növény mutat tüneteket, de gyakori, hogy akár 10% esetében is észlelhetők az elváltozások. A kórokozó gyors terjedését elősegíti az, hogy számos levéltetűfaj vektora ismert. Néhány éve spanyolországi szabadföldi sárgadinnyében okozott jelentős terméskiesést a vírus megjelenése. A különböző tökfélék is érzékenyek a kórokozóra, így, mivel rendkívül széles a gazdanövényköre, a vírus fennmaradása és terjedése is könnyen megvalósulhat.
A betegség megjelenésének megelőzése a levéltetvek legrövidebb úton történő kiiktatása, a termesztőberendezések vektorhálóval történő védelme útján valósítható meg. Első lépés a kártevők betelepülésének megakadályozása, annak megfigyelése ragacslapos csapdák segítségével. Számos, a levéltetvek ellen sikerrel használt készítmény már nem hozzáférhető, valamint jelen esetben a levéltetvekkel szemben alkalmazott biológiai növényvédelem sem jön szóba, mivel az nem eredményez azonnali kártevő-pusztulást.
A vírus inkubációs ideje 10-14 napra becsülhető. A német irodalomban rendelkezésre áll információ vírusrezisztens növényekről, ugyanakkor ezt a tulajdonságot még nem sikerült hasznosítani a haszonnövények esetében.