Növényvédelem

Növénybetegségek korai felismerése a robotika segítségével

Agrofórum Online

A Cornell Egyetem kutatói kifejlesztettek egy BlackBird nevű kamerarendszert, amely az optikai mikroszkópokkal egyenértékű információt képes összegyűjteni a növény leveleinek felületéről. A robotika és mesterséges intelligencia (AI) ötvözésével kialakított eszköz a szőlő növényvédelmében tölt be jelentős szerepet.

A Cornell Egyetem kutatói kifejlesztettek egy BlackBird nevű kamerarendszert, amely az optikai mikroszkópokkal egyenértékű információt képes összegyűjteni a növény leveleinek felületéről. A robotika és mesterséges intelligencia (AI) ötvözésével kialakított eszköz a szőlő növényvédelmében tölt be jelentős szerepet.

Lance Cadle-Davidson, a Cornell Integrált Növénytudományi Intézetének (SIPS) professzora, valamint az USDA Mezőgazdasági Kutatási Szolgálatának növénypatológusa a lisztharmat-fertőzés korai felismerhetőségének lehetőségeit vizsgálta. A megbetegedés infravörös kamera segítségével már akkor is kimutatható, amikor szabad szemmel még nem észlelhetők a tünetek. Ugyanakkor a laboratóriumi munkában jelentős akadályozó tényező a levelek manuális értékelése miatti munkaerőigény. Így a szakember kutatócsoportja olyan képalkotó robotot fejlesztett, amely alkalmas a levélminták automatikus scannelésére.

Az innováció a VitisGen2 szőlőnemesítési projekt keretein belül valósulhatott meg. A műszer 1,2 mikrométer/pixel skálán képes információt gyűjteni – ez megfelel a szokásos optikai mikroszkópok teljesítményének. A robot minden egyes 1 centiméteres levélmintához 5000-8000 képpontos információt szolgáltat, ezzel támogatva a fenotipizálás folyamatát.

A számítógépek vizuális érzékelésében áttörést jelentő úgynevezett mély neurális hálózatok – melyek például az arcfelismerés terén jelentős szerepet játszanak – alkalmasak a mikroszkopikus, szőlőlevelekről készült képek vizsgálatára is.

A kutatócsoport teszteli és validálja a robot által alkotott képet, ezzel lehetővé téve az egyes biológiai vonások hatékonyabb azonosítását. Az eredmények meghökkentőnek bizonyultak: azok a kísérletek, amelyek egy teljes laboratóriumi csapatnak hat hónapjába kerültek, most csak egy napot vesznek igénybe a BlackBird robotoknak köszönhetően.

Júliusban a csapat kétéves, 150 000 dolláros támogatást kapott a Cornell Digitális Mezőgazdasági Kutatóintézeti Alapból, hogy megkezdje a BlackBird robot korszerűsítését: a vörös-zöld-kék színspektrumon túli, infravörös tartományra is kiterjesztendő az érzékelést.

Ha a kutatók olyan eszközöket tudnak fejleszteni, amelyek segítik a gazdákat a betegségek korai felismerésében, az lehetővé tenné a növényi fertőzések elterjedés előtti visszaszorítását, amely kisebb mértékű növényvédőszer-használatot és csökkenő terméskiesést eredményezne.

Forrás: https://www.farmprogress.com/grapes/robots-can-identify-grape-diseases

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 tipp a növényvédő szerek tárolásához

2024. szeptember 17. 09:40

A növényvédő szerek drágák és nem állnak el örökké. A megfelelő tárolás és a készlet nyomon követése kíméli a pénztárcát és fokozza a hatékonyságot.

Az invazív ázsiai lódarázs visszaszorításában magyar kutatók is segítenek

2024. szeptember 16. 11:10

A módszer lényege, hogy egy miniatűr jeladót rögzítenek a darazsakra, így azok elvezetnek a fészekhez.

A Salmonella baktérium lehet a klímaváltozás egyik nyertese

2024. szeptember 6. 13:10

A meleg és a pára nemcsak a növénybetegségeknek kedvez, hanem a nyomukban elszaporodó Salmonellának is, amely a nyers zöldségekkel fertőz.

Legfontosabb tudnivalók a gyomirtó szerek okozta károkról

2024. szeptember 2. 14:40

A gyomirtó szerek használata körültekintést igényel, mert elővigyázatlan használatukkal több kárt lehet okozni, mint hasznot.

2022 tavaszának kulcskérdése a repce-fénybogár elleni védekezés

2022. február 24. 15:43

A tél múlásával lassan aktuálissá válnak a repce tavaszi növényvédelmi teendői; védekezni kell a szárormányosok, majd a virágbimbók megjelenésével a repce-fénybogár ellen.

Az időjárás már a paprikát sem kíméli - súlyos veszteséget okozhat

U. Géza kérdése: Mitől romlott le a paprikám levele, hogyan tudnék segíteni rajta?

Inváziós kártevők: a nyugati virágtripsz

2019. március 28. 09:03

A nyugati virágtripsz egy ma már világszerte elterjedt, rettegett inváziós kártevő, mely hazánkban a hajtatott zöldség- és dísznövénytermesztés meghatározó károsítója. Európában megközelítőleg 30 éve van jelen, és az ellene való védekezés több kultúra védelmét alapjaiban határozhatja meg.

Hamarosan megjelennek a virágbimbók a parlagfüvön – Védekezzünk ellene!

Az Alföld észak-keleti részén a természetes vegetáció és kultúrnövények az erős aszálytól szenvednek.