Szakcikkek

Meglepetés a repcetáblán!

Agrofórum Online

Néha megesik, hogy az ember kimegy egy repcetáblára, kigondolja előre, mit fog keresni, mit fog figyelni, és aztán alaposan meglepődik.

Én pont így jártam a napokban. Mielőtt nekiindultam a kártevőkeresésnek, végiggondoltam, mit is találhatok most a repcenövényeken, repcedarázs álhernyót, káposztamoly és káposztalepke hernyóit (1. kép), földibolhákat, nagy repcebolhát.

1. kép: Káposztalepke és (a kép jobb alsó sarkában kissé elmosódva) káposztamoly lárvája

Ezeket mind meg is találtam, de amire nem számítottam, az a nagy számú gyapottokbagolylepke-hernyó (2.-3. kép), amiket a növényeken láttam. Itt most nem egy-két darabra kell gondolni, bizony tömegesen volt jelen ez a kártevő, egy növényen akár több is károsított.

Magát a kártevőt persze jól ismerjük, majd mindegyik szántóföldi növényünkön képes kárt okozni, én magam a búzától kezdve a napraforgón át a szójáig mindenhol megtaláltam már, de persze a legtöbbször ez kukoricában történt meg. A repcében viszont kifejezetten ritkán találkozom a kártételével. A hernyónak fejlődéséhez generatív növényi részeket kell fogyasztania, ezért szinte minden esetben virágbimbón, virágon vagy termésen találjuk meg. Az, hogy most repcenövényeken is megjelentek, egyszerre jelent nagy egyedszámot, gradációs hullámot, amely egyébként az idei évben valóban tapasztalható volt az ország jelentős részén, illetve mutat táplálékhiányt, ami miatt a hernyó nem válogathat a tápnövények között. Azt persze nem állítom, hogy ez a jelenség általános lenne és minden egyes repcetáblán előfordulnának a gyapottok-bagolylepke hernyói, de az, hogy egy területen ilyen nagy számban találtam, mindenképpen figyelmeztető jel.

A megtalált példányok a nem megfelelő táplálék és az érkező fagyok miatt persze nem fogják tudni fejlődésüket befejezni, de addig komoly károkat okozhatnak a repceállományokban (4.-5. kép), mielőtt megérkezne a lehűlés. Nagy étvágyú hernyókról lévén szó, ha nagyobb egyedszámban vannak jelen egy területen, az veszélyes szituációt teremt a fiatal repcenövények számára. Ezért, ha a repcetáblákban járunk, keressük ezt a kártevőt is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Akár már drónnal is!

2025. április 28. 16:10

A kukorica mikotoxin-fertőzése csökkenthető a rovarkártevők elleni védekezéssel.

Fertőz a rozsda: kritikus időszak a tüskétlen szedernek

2025. április 28. 08:10

A szeder sárgarozsdája most fertőz a leginkább – időben végzett, felszívódó szeres permetezéssel a termés is megmenthető.

Hatékony kukorica-gyomirtás minden körülmények között

2025. április 27. 13:10

Az elmúlt évek időjárási anomáliái folyamatosan növelik a posztemergens gyomirtási technológiák jelentőségét a kukoricatermesztésben.

Szeszélyes április: új lendületet kaptak a kórokozók és kártevők

2025. április 27. 08:10

Az áprilisi esők és meleg kedveztek a kórokozóknak – több kultúrában sürgőssé vált a növényvédelmi beavatkozás.

Mi rágja a muskátli bimbóit?

2019. szeptember 13. 06:38

M. Gizella kérdése: Muskátli virágaim bimbóit valami megrágta, befúrta magát a virágba, tönkretette. Mi okozhatta, tudok-e ellene védekezni?

A nyárutói gyomok által okozott termésveszteség őszi káposztarepcében

2019. szeptember 10. 11:48

A címben szereplő érdekes kijelentésre, kérdésre sokan legyintenek, mivel azt gondolják és vélik, hogy a nyári gyomokat majd az első fagyok elintézik, és nem okoznak gondot. A probléma azonban ennél összetettebb. A szerző által elvégzett vizsgálatok eredményei azt igazolják, hogy igenis foglalkozni kell ezzel a kérdéssel.

Új biológiai növényvédelmi eljárás hidropóniás rendszerben

2021. május 25. 05:37

Az eddigi eredmények nagy jelentőséggel bírnak a Paenibacillus xylanexedens felhasználásának további optimalizálása és előnyös tulajdonságainak kiaknázása tekintetében.

Külföldi nyaralás és növényegészségügy I.

2023. július 22. 13:40

Érdemes tisztában lenni a növényegészségügyi előírásokkal, ha külföldi utazást tervezünk olyan emberként, aki nem tudja még nyaralás alatt sem levenni a szemét a szebbnél szebb növényekről és termésekről. Mit kell tudnunk ezekről az előírásokról és a növényegészségügyről? Miért fontos szigorúan betartanunk mindezeket?