Növénytermesztés

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: rovarkártevők az őszi kalászosokban – 3. rész

Agrofórum Online

A szántóföldi növénytermesztés elmúlt szezonjára történő visszatekintés harmadik része következik, a kalászosok rovarkártevőivel kapcsolatban tapasztaltak összegzése. Ahogyan azt én láttam.

Kalászos növényeinknél a kártevőknél lényegesen nagyobb súllyal esnek a latba a gyomnövények, valamint a gombabetegségek, amelyekről e kis sorozat első két része szólt, ugyanis viszonylag kevés olyan rovarkártevőjük van, amely jelentős károkat lenne képes okozni. Van azonban néhány faj, amelyek egyedeiből az elmúlt szezonban nagyobb számban láthattunk, mint a megelőző évben.

A rovarkártevők tárgyalását mindenképpen a vetés utáni időszakkal kell kezdeni, ugyanis már ősszel is találhatunk a gabonatáblákban olyan kártevőket, amelyek figyelmet érdemelnek. Ezek közül ki kell emelni a levéltetveket és a kabócákat, amelyek nem is a közvetlen károkozásuk, hanem a gabonavírusok terjesztése miatt lehetnek veszélyesek. Ha 2020 őszére visszagondolunk, akkor eszünkbe juthat a csapadékos, a szokásosnál hűvösebb október, a nem sok csapadékot hozó, de a hideglégpárna-hatás miatt ködös, ködszitálásos november. Ezek a körülmények nem kedveztek ezeknek a kártevőknek, így bár észlelhető volt pl. a levéltetvek betelepedése az állományokba (1. kép), végül jelentős egyedszámuk nem alakult ki. Ennek köszönhetően a gabonatáblákon viszonylag kevés vírusfertőzött tövet találhattunk tavasszal.

1. kép: Levéltetvek az őszi gabonán (2020.10.06.)

A hűvös és csapadékos időjárási körülmények azonban kedveztek egy másik kártevőnek, a fritlégynek. Én magam hosszú évek óta nem találkoztam olyan erős károsításával, mint ami 2020. év őszén bekövetkezett. A kártétel a lárva (nyű) fejlődése során alakul ki a hajtásokban (2. kép), sok esetben magában a vezérhajtásban, amely miatt az elhal (3. kép). Bár ez látványos módon nem jelentkezik, azonban megmutatkozhat a betakarított termés mennyiségében.

2. kép: Fritlégy lárvája a hajtásban (2020.10.27.)
3. kép: Fritlégy kártétele miatt pusztuló hajtások a búzaállományban (2020.11.24.)

A kalászosokban a legtöbb figyelmet érdemlő, egyben a legnagyobb károkozásra képes tavaszi kártevő a „vetésfehérítő”, ami szinte minden esetben a vörösnyakú árpabogár és lárvája. Kártétele ellen tíz évből kilencszer biztosan kell védekezni, sőt, még az is megesik, hogy egy kezelés nem elegendő az általa okozott probléma kezelésére. Az én tapasztalataim szerint az elmúlt év volt a tízből az egy, amikor még az is előfordulhatott, hogy egyáltalán nem kellett védekeznünk a kártevővel szemben. Tavasszal megkezdődött ugyan a kifejlett egyedek gabonaállományokba való betelepedése (4. kép), még lerakott tojásaira is rá lehetett akadni, azonban olyan mennyiségű lárva nem kelt ki ezekből, amelyek komolyabb kárt lettek volna képesek okozni és így okot adtak volna rovarölő kezelésre. Az elhanyagolható mértékű kártétel (5. kép) mellett történtek ugyan rovarölő szeres beavatkozások, de azok inkább a jól megszokott rutin miatt történtek, nem pedig azért, mert valóban indokoltak lettek volna. A kártétel elmaradását én az időjárási körülmények alakulására vezetném vissza. A hűvös és – nálunk – száraz áprilist egy hűvös és csapadékos május követett, amelyek együttesen megakadályozhatták tömeges megjelenését.

4. kép: Az első vetésfehérítők egyike (2021.03.25.)
5. kép: Kismértékű vetésfehérítő-kártétel jellemezte az elmúlt szezont (2021.05.19.)

Van azonban olyan kártevő, amelyből a tapasztalataim szerint nagyobb egyedszámban láthattunk az idén a búzatáblákon a korábbi évhez képest. Összefoglaló néven a gabonapoloskákra gondolok, amely alá azonban több faj tartozik. A leggyakrabban a mórpoloskával (6. kép), és a közönséges szipolypoloskával találkozhatunk a kalászokon. Kártételük a táplálkozásuk nyomán alakul ki, ennek egyik jele a „zászlós kalász” (7. kép), amely a kalászorsó megszúrása után, a szúrás fölötti kalászrész elhalása miatt alakul ki. Bár ez jól látható és látványos is, a valódi veszélyt mégis az jelenti, ha a szemeket éri a kártétel. Ha ez a tejesérés időszakában történik, a szem nem fejlődik ki, aszott, töpörödött marad. Ha a szúrás a viaszérés időszakában éri a szemet, akkor az ugyan kifejlődik, de a táplálkozás során bekerülő enzimek a szem sütőipari felhasználását megnehezítik. Ezért tartalmaz a Magyar Szabvány szigorú paramétereket a poloskaszúrt szemekkel kapcsolatban, például a javító minőségű tételben egyáltalán nem lehet ilyen búzaszem, de egyik kategóriánál sem lehet 4%-ot meghaladó mértékben a tételben. A gabonapoloskák felszaporodását minden esetben segítik a száraz és meleg időjárási körülmények. Az idei év nyara közel optimális volt a fejlődésükhöz, így nem kizárt, hogy jövőre nagyobb problémát okozhatnak a búzatáblákon. Érdemes lesz figyelni egyedszámuk alakulását.

6. kép: Mórpoloska a búzakalászon (2021.05.28.)
7. kép: A „zászlós kalászok” a gabonapoloskák kártételére utalnak (2021.06.01.)

Szintén nagyobb egyedszámban voltak jelen a szipolyok (8. kép) is a búzaállományokban. Bár több fajuk is károsíthatja a kalászokat, a legtöbb esetben a széles szipoly a kártevő. Ezek a nagyméretű bogarak már messziről jól láthatók, ahogyan – többnyire – fejjel lefelé táplálkoznak a kalászokon. Kártételük a szemek megrágását jelenti (9. kép), amelyek tömegük jelentős részét is elveszíthetik, így betakarításkor a kombájn tisztítóberendezése, vagy a szárítóüzemi rostálás eltávolítja azt a tételből. Nedvesebb időjárási körülménye között ezek a szemek gyakorta fertőződhetnek gombabetegségekkel is. Elméletileg a kártevő számlájára a magok kalászból való kitúrása is írható, de én még sosem tapasztaltam ilyet, így az idén sem. A nagy egyedszám miatt egyes helyeken célzott védekezésre volt szükség a komolyabb kártétel megelőzésére.

8. kép: Szipolyok (2021.06.08.)
9. kép: Szipoly által károsított búzaszem (2021.06.18.)

Bár e faj nem a rovarkártevők közé tartozik, de tegyünk említést a mezei pockokról is, amelyek gradációs években bizony nagyon komoly károkat képesek okozni az ország egyes termőtájain. Szerencsére ilyen helyzet nem alakult ki a kalászosaink előző szezonjában, azonban ennek ellenére 2020 őszén a „pocokjárta” vidékeken nagy számban lehetett ablakos táblákat találni, ahol a kiritkult foltok a pockok kártételét mutatták (10. kép).

10. kép: Mezei pocok kártétele miatt „ablakos” búzatábla (2020.11.13.)

A kalászosokkal foglalkozó következő rész az állományokban mutatkozó élettani eredetű jelenségeket, azok tüneteit mutatja be.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A precíziós nemesítésé a jövő? + videó

2025. május 16. 10:10

A klímaváltozás és következményei kapcsán olyan növénynemesítési eljárások bevezetésén dolgoznak, mint a precíziós nemesítés.

Ragaszkodjunk a terméshez! – Az Elastiq Ultra szerepe a repceszemek kipergésének megelőzésében

2025. május 9. 15:30

Az Elastiq-kal kezelt növények jobban ellenállnak a betakarítás alatti erős mechanikai hatásoknak is, így kevésbé peregnek el az érett szemek.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Kísérleti tanulmány a fény spektrumának a növények fejlődésére gyakorolt hatásáról

2022. június 21. 09:16

A vertikális gazdálkodási környezet megvilágításának különböző hatásairól szóló kutatások egyre nagyobb figyelmet kapnak.

Első szemlétől az aratásig – ingyenesen letölthetők a legfrissebb Nufarmer Magazinok (PDF)

2020. március 20. 11:18

Az idén 11. évfolyamába lépett Nufarmer Magazin friss, 28. száma minden eddiginél gazdagabb tartalommal jelentkezik: januártól egészen a betakarítási munkák utánig mutatja be a növényvédelmi feladatokat, valamint a Nufarm által forgalmazott növényvédő szereket.

A dél-afrikai áfonyatermesztő a németországi szállítmányok jelentős növekedését tapasztalja

2022. március 4. 07:38

Dél-Afrika 33%-kal több áfonyát szállított Németországba az idei szezonban, mint az előzőekben.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: fertőz a nemezes és a szemölcsös gubacsatka

2022. június 15. 14:09

A csapadékot kapott tájegységekben megnőt a nedvességet kedvelő kórokozók fertőzési veszélye.