Növénytermesztés

Műtrágyahiány : máshol is nagy a baj

via foter.ro

Keserves év elé néznek a gazdák Romániában, és emiatt mindenki más is: a marosvásárhelyi Azomureș vegyi üzem bejelentette, hogy péntektől meghatározatlan ideig nem gyárt műtrágyát – ami azért nagy baj, mert ez a legnagyobb gyártó a szomszédos országban.

Az ok: az egekbe szökött földgázár, a műtrágyagyártáshoz ugyanis elengedhetetlen a nagy mennyiségű energiahordozó. A cég nem hiteget senkit: mint közölte, akkor folytatja a műtrágya gyártását, amikor a körülmények lehetővé teszik – írja a Főtér.ro.

Az Azomureș még december 6-án lebegtette meg, hogy a magas gázárak miatt leállíthatja a termelést, és a jelek szerint mostanra jutottak arra a következtetésre, hogy ilyen körülmények között tényleg nem érdemes folytatni. A cég szemléletes példát is közölt: míg 6-án még megawattóránként 90 euróba került a 2022 januárjában leszállítandó földgáz, addig ez 15-én már 132 euróba került.

Ráadásul Romániában még az átlag európai árhoz képest is jobban drágult az energiahordozó. Az év elejéhez képest még szembe tűnőbb a növekedés: míg 2021 első felében Romániában az európai referenciaárhoz képest 3 euróval olcsóbb volt a gáz, az utóbbi egy hónapban 9 euróval meghaladja azt.

Ha pedig mindez nem lenne elég, a széndioxid-kvóta ára is durván megdrágult: míg az év elején tonnánként 30 euró volt, ma már több mint 80 eurót kell érte a kibocsátó cégeknek fizetniük.

Ha ezt a gyár beépítené az áraiba, az azt jelentené, hogy Románia azon országok közé kerülne, ahol a legdrágább a műtrágya – márpedig a romániai gazdák egyszerűen képtelenek lennének kifizetni a valós árat.

Ezért aztán az Azomureș inkább leállítja a termelést. A cég nem kertel: előrevetíti, hogy a tavaszi mezőgazdasági munkálatok durván megsínylik majd a műtrágyahiányt, de a következmények igazán majd jövő év nyarán ütnek be.

A román mezőgazdasági tárca mindennek nyomán borús jövőt jósol, a minisztérium becslései szerint a műtrágya hiányában jövőre 30 százalékkal csökkenhet a mezőgazdasági termelés, ami súlyos érvágást jelent.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Tippek a növénytermesztés inputköltségeinek csökkentésére

2025. február 2. 08:10

Növénytermesztési szaktanácsadók ötletei arra, hogyan növelhető a termesztés bevétele. Avagy lehetőleg kerüljük a pénzköltést, de ne mindenáron.

Kína újabb génszerkesztett növényeket hagyott jóvá

2025. január 31. 09:40

17 új GMO fajtát hagytak jóvá, ami várhatóan ellenállóbb, tehát nagyobb termőképességű, kisebb inputanyagigényű növényeket jelent.

Ha hiányosan kelt a kukorica: hogyan találjuk meg az okát?

2025. január 30. 11:10

A termelők sokszor maguk sem értik, hogy mi okozza a kukoricaállományukban a hiányos, foltos kelést. Pedig kis keresgéléssel feltárhatók az okok.

Búza nitrogén reakciója 10-12 elemet tartalmazó starterek adagolása mellett

2022. március 3. 09:53

Az Agrofórum gabonatermesztéssel foglalkozó, 2021 márciusában megjelent különszámában már írtam - a kollégáinkkal közösen folytatott tesztekre alapozva - a gabonafajták mezo- és mikroelem reakcióiról. Abban az volt a fő tanulság, hogy 7,9 t/ha alatti termőhelyeken a gyökéren keresztül történő mezo- és mikroelem ellátás statisztikailag bizonyíthatóan jelentős terméstöbblettel jár. Most, két kisparcellás kísérlet eredményeit elemezve azt vizsgáljuk, hogy a nitrogén ellátás milyen hatással van a búza termésére.

A CE vagy nem CE jelölésű termésnövelő anyagok forgalmazása

2020. január 26. 13:06

A CE jelölésű uniós termésnövelő anyagok követelményeinek való megfelelés vagy nem megfelelés a gyártó, forgalmazó, importőr, exportőr részéről választható.

Műtrágyát a repcének! – de melyiket?

2019. február 5. 07:51

A tavaszi fejtrágyával kijuttatott tápanyagok közül az őszi káposztarepce esetében is elsődleges a nitrogén. Az ammónium-nitrát és a MAS – nitrát-nitrogén tartalmuk miatt - gyors, azonnali hatást biztosítanak; míg a karbamidnak először át kell alakulnia a talajban, amely folyamat az időjárás függvényében akár hetekig is eltarthat.

UTEC®, a stabilizált karbamid már Magyarországon is elérhető!

2018. november 19. 10:02

Az EuroChem kifejlesztette az UTEC®-et, amely hetekkel késlelteti a karbamid átalakulását!