A Barry Callebaut és a Lindt & Spruengli svájci csokoládégyártók azt közölték, hogy a kakaótermelők jövedelmének javítását kulcsfontosságúnak látják a gyermekmunka megszüntetése érdekében a kakaóellátási láncban.
Becslések szerint Nyugat-Afrikában 1,56 millió gyermek dolgozik a kakaógyártásban, és a csokoládégyártók a fogyasztók és a befektetők nyomására egyre nagyobb problémának tartják ezt. A Lindt vezérigazgatója, Dieter Weisskopf és Barry Callebaut vezérigazgatója, Peter Boone is megerősítették, hogy támogatják a jövedelem növelését.
Az élelmiszeripari csoportokat beszállító Barry Callebaut az egyik legnagyobb csokoládégyártó, évente csaknem egymillió tonna kakaóbabot, a világmennyiség mintegy ötödét dolgozza fel. A pontos adatait nem publikáló Lindt jóval kisebb ebben a tekintetben.
A Barry Callebaut ígéretet tett arra, hogy 2025-ig felszámolja a gyermekmunkát az ellátási láncából, ami Boone szerint fontos cél annak bizonyítására, hogy a vállalat megbirkózik a kihívással. „Ez egy óriási cél, még mindig sok a munka” – mondta Boone, aki szeptemberben vette át a vezérigazgatói posztot. „Nem hunyhatjuk le a szemünket valami előtt, amiről tudjuk, hogy nem kellene az ellátási láncunk részét képeznie.” A Barry Callebaut valamivel több mint 21 000 gyermekmunkás esetet talált az ellátási láncában az augusztusig tartó pénzügyi évben.
„A gyermekmunka olyan nagy probléma, amivel elégedetlenek vagyunk, és közben igyekszünk arra összpontosítani, hogy a gazdálkodók jobb bevételhez jussanak” – mondta Boone.
Weisskopf elmondta, hogy a Lindt gazdálkodási programja a szegénység csökkentését célozta a hozamnövelés, az infrastruktúra-programok és a szerves trágyázás révén, míg a gazdálkodók képzése, látogatása és külső ellenőrzése segíteni fog a magatartásuk megváltoztatásában. „Lépésről lépésre haladunk előre, de a nap végén el kell mondanom, hogy nagyon-nagyon nehéz kihívás előtt állunk” – mondta Weisskopf a Reuters Next konferenciáján. Azt mondta, szégyelli, hogy az elmúlt 10-15 évben az ipar milyen keveset ért el a gyermekmunka helyzetének javításában a civil szervezetek, a kormányok és az ipar erőfeszítései ellenére.
A Chicagói Egyetem nemrégiben végzett felmérése szerint az elefántcsontparti és ghánai kakaótermesztő területeken a mezőgazdasági munkát végző háztartásokban élő gyerekek 45%-a végez gyermekmunkát. Weisskopf szerint jó, hogy minden iparági szereplőnek fizetnie kell ennek leküzdése érdekében, mert így senkinek nincs versenyelőnye.