Agrárhírek

100 millió euró a magyar, bolgár, lengyel, román és szlovák termelők támogatására

European Commission

Az Európai Bizottság a Bulgáriával, Magyarországgal, Lengyelországgal, Romániával és Szlovákiával április 28-án kötött megállapodást követően előterjesztette a tagállamok képviselőinek a 100 millió euró értékű támogatásra vonatkozó javaslatát.

Az Európai Bizottság a Bulgáriával, Magyarországgal, Lengyelországgal, Romániával és Szlovákiával április 28-án kötött megállapodást követően előterjesztette a tagállamok képviselőinek a 100 millió euró értékű támogatásra vonatkozó javaslatát. Ezt az összeget, amelyet a 2023-as mezőgazdasági tartalékalapból vesznek ki, a gabonaféléket és olajos magvakat termesztő gazdáknak folyósítják a szóban forgó öt tagállamban.

A támogatás segíteni fogja az Ukrajnával határos tagállamokat abban, hogy ellensúlyozzák az Ukrajnából származó mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek behozatalából eredő logisztikai problémák okozta nehézségeket. Ezzel párhuzamosan Bulgária, Magyarország, Lengyelország és Szlovákia kötelezettséget vállalt arra, hogy feloldja az Ukrajnából származó búzára, kukoricára, repcemagra és napraforgómagra, valamint minden más termékre vonatkozó egyoldalú intézkedéseit.

Az Európai Bizottság Bulgáriának 9,77 millió eurót, Magyarországnak 15,93 millió eurót, Lengyelországnak 39,33 millió eurót, Romániának 29,73 millió eurót, Szlovákiának pedig 5,24 millió eurót kíván folyósítani. Ezt az uniós támogatást az érintett öt ország 200%-ig nemzeti forrásokkal egészíthetné ki, ami összesen 300 millió eurós pénzügyi támogatást jelentene az érintett termelőknek. Az összeg felosztásakor figyelembe vették az érintett országok szerepét az Unió mezőgazdasági ágazatán belül, a Közös Agrárpolitika (KAP) keretéből származó közvetlen kifizetések összege alapján, valamint az ukrán gabona- és olajosmag-behozatal relatív növekedését az érintett tagállamokban.

A Bizottság javaslatának részleteiről a tagállamok képviselőivel a mezőgazdasági piacok közös szervezésével foglalkozó ad hoc bizottság ülésén folytattak egyeztetést. A következő bizottsági ülésen valamennyi tagállam szavaz majd a javaslatról.  Ha a tagállamok jóváhagyják az intézkedést, a Bizottság elfogadja azt. Ezt követően az Európai Unió Hivatalos Lapjában kihirdetésre kerül, majd a kihirdetést követő napon hatályba lép, így az öt érintett tagállam késedelem nélkül végrehajthatja azt.

A támogatást az öt tagállam illetékes hatóságai osztják szét az érintett területeken gabonaféléket és olajos magvakat termesztő mezőgazdasági termelők között, figyelembe véve nehézségeik és gazdasági káruk mértékét, valamint biztosítják, hogy a pénzügyi támogatás végső kedvezményezettjei valóban ők legyenek.

A kifizetéseket 2023. szeptember 30-ig kell teljesíteni.

Bulgáriának, Magyarországnak, Lengyelországnak, Romániának és Szlovákiának értesítenie kell a Bizottságot az intézkedés végrehajtásának részleteiről, nevezetesen a támogatás kiszámításához használt kritériumokról, az intézkedés tervezett hatásáról, annak értékeléséről, valamint a versenyhelyzet torzítását és a túlkompenzációt megakadályozó intézkedésekről.

Háttérinformációk

Az Ukrajnával szomszédos tagállamok termelői aggodalmukat fejezték ki az ukrán gabonafélék és olajos magvak megnövekedett importjának a helyi piacokra gyakorolt, a logisztikai szűk keresztmetszetekből eredő hatása miatt. Amikor a megnövekedett hazai termelés és az Ukrajnából érkező behozatal egybeesett, az túlzott kínálatot eredményezett a piacon. A gabonafélék és olajos magvak e bőséges kínálata jelentős nyomást gyakorolt a helyi gazdákra az árak, a tárolási lehetőségek és a megugró szállítási költségek tekintetében. Emellett csökkentek a piaci értékesítési lehetőségek is.

Gabonabehozatal Ukrajnából a frontországokba

A Bizottság egy olyan közös európai megoldás kifejlesztésén dolgozik, amely orvosolná az ezzel kapcsolatos aggályokat, és támogatná az érintett termelőket. Április 28-án megállapodás jött létre az érintett négy országgal és Romániával, amely a Szolidaritási Láncon keresztül az ukrajnai export szempontjából a frontvonalban van. Május 2-án a Bizottság az ATM-rendelet alapján kivételes és ideiglenes megelőző intézkedéseket fogadott el Ukrajna vonatkozásában, hogy csak a repcemag, napraforgómag, kukorica és búza tranzitját engedélyezze ezeken az országokon keresztül.

Ezzel párhuzamosan az EU intézkedéseket foganatosít annak érdekében, hogy megkönnyítse az Egyesült Arab Emírségek gabonakivitelének a szolidaritási útvonalakon keresztül történő tranzitját a leginkább rászoruló régiókba. Ez magában foglalja az általános logisztikai költségek csökkentésére irányuló folyamatos munkát, a tranzit jobb koordinálását és az infrastruktúra fejlesztését a kikötőkben, a határösszekötőkben és az EU szolidaritási útvonalain belüli egyéb csatornákon, valamint a fekete-tengeri gabonakezdeményezés támogatását.

A Bizottság az Ukrajnából érkező túlzott behozatal hatásával kapcsolatban már elfogadott egy 56,3 millió euró értékű, a mezőgazdasági tartalékból fedezett, Lengyelország, Bulgária és Románia számára elkülönített támogatást. Az intézkedés 2023. április 6-án lépett hatályba.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Vietnam fokozza az európai agrár-erdészeti exportot

2025. május 6. 16:10

Vietnam természeti adottságai lehetővé teszik olyan termékek előállítását, amelyek az EU-ban kevésbé hozzáférhetők.

Crister Stark kiemelkedő munkájáért érdemrendet kapott

2025. május 6. 14:10

Crister Starkot, a svéd ipar és a mezőgazdaság érdekében tett kiemelkedő munkájáért, Svédország egyik legrangosabb kitüntetésével díjazták.

Fiatal gazdák támogatása: csaknem 5300 igénylő kap segítséget

2025. május 5. 14:10

Április utolsó napjaiban elindult a fiatal mezőgazdasági termelőknek járó kiegészítő támogatás végfizetése.

Újabb innovációs díjat nyert az AMAZONE

2025. május 4. 13:10

Az AMAZONE 2025-ben sorozatban másodszor nyerte el a stern Innovációs Díjat, megerősítve vezető helyét a mezőgazdasági technológiában.

Végre: megkezdődött az AKG és ÖKO támogatások előlegfizetése

2023. november 24. 12:10

Megkezdődött a 2023. évi agrár-környezetgazdálkodási (AKG) és ökológiai gazdálkodási (ÖKO) támogatások előlegfizetése – jelentette be Nagy István agrárminiszter.

Agrártámogatások: vége a könnyű pénz időszakának

2020. február 14. 10:02

Az idén is nyílnak még új pályázatok, a következő támogatási ciklusban pedig Magyarország a vidékfejlesztési forrásokat a mostaninál koncentráltabb rendszerben osztaná szét.

Konferencián emlékeztek meg Mathiász Jánosról, a szőlők fejedelméről

2021. december 5. 09:36

Az ünnepi megemlékezés végén a résztvevők megkoszorúzták a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Budai Campusának kertjében álló Mathiász János mellszobrot.

Módosult a fiatal gazdák induló támogatási pályázata

2019. június 11. 14:37

Módosult „A fiatal mezőgazdasági termelők számára nyújtott induló támogatás” című felhívás (VP2-6.1.1-16).