Augusztus 30-i hatállyal két iowai üzemben mintegy 310, egy illinois-i gyárban pedig 280 alkalmazottól válnak meg.
A két iowai gyárban építőipari és erdészeti gépeket gyártanak, míg az illinois-i üzemben elsősorban mezőgazdasági betakarítógépeket, például kombájnokat. Az illinois-i termelést egy újonnan létrehozott mexikói üzembe helyezik át.
Csökkenő kereslet
Ez már nem az első ilyen lépés a mezőgazdasági gépgyártónál, ugyanis az elmúlt évben sorozatban kellett a munkavállalóknak felmondaniuk. A John Deere bevétele az Egyesült Államokban a mezőgazdasági ágazatban csökken, ezért megpróbálja tech cégként újrapozicionálni magát.
„Ezekre a változtatásokra azért kerül sor, mert csökkent a kereslet a létesítményekben gyártott termékek iránt” – áll a vállalat közleményében. Annak érdekében, hogy jobban felkészüljön a jövőben várható (valószínűleg tehát csökkenő) keresletre, a vállalat kénytelen előre gondolkodni és cselekedni a termelés és a készletek szintjében egyaránt.
A várható nyereség is visszaesik
A vállalat közlése szerint 2023-ban több mint 10,16 milliárd dolláros nettó nyereségre tett szert, majd májusban azt is bejelentették, hogy 7 milliárd dollár körüli nyereséget prognosztizálnak a folyó évre. A forgalom csökkenése a magasabb termelési költségek és az alacsonyabb szállítási volumenek következménye. A kiszámíthatatlan időjárás miatt a vásárlók óvatosabbak, amikor nagy értékű beruházásokról van szó.
„A kereslet fokozatos csökkenésére számítunk 2024 második felében – mondta Josh Beal, a vállalat befektetői kapcsolatokért felelős igazgatója. – Ennek ellensúlyozására a termelési volumenünk nagyobb mértékben fog csökkenni, mint a kereslet az év második felében, mivel proaktív lépéseket teszünk a területen lévő készletek csökkentésére.”
Ez a John Deere minden fontosabb piacára vonatkozik: Dél-Amerikára, Európára és most már az észak-amerikai nagy traktorokra is. „Úgy gondoljuk, hogy ez a hozzáállás a legelőnyösebb számunkra, ha a 2025-ös kiskereskedelmi keresletet vesszük alapul” – jelentette ki az igazgató.
Nehézségekkel küzd az amerikai mezőgazdaság
Az amerikai mezőgazdaságnak kihívásokkal kell szembenéznie, és a gazdaságok száma az elmúlt években csökkent. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma, az USDA szerint a gazdálkodók nettó bevétele 2024-re várhatóan 43 milliárd dollárral, azaz mintegy 27%-kal csökken. A feldolgozóipari munkahelyek száma stabilizálódott, bár a gépipari ágazatban az év eleje óta mintegy 9000 fővel csökkent a foglalkoztatottak száma.
Fotó: Pixabay