Az amerikai törvényhozók fokozott felügyeletet igyekeznek gyakorolni a marhahús ágazatában, mivel a világjárvány és a nagy húsipari vállalat, a JBS USA elleni kibertámadása után fokozódik a versenyellenes magatartás aggodalma.
A mezőgazdasági tisztviselők időközben nagyobb feldolgozási kapacitás elérésére törekszenek, a gazdálkodók pedig új vágóhidakat nyitnak, miután üzemek leállítása világított rá annak hátrányaira, hogy az Egyesült Államokban négy fő feldolgozó uralja a piacot.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) legfrissebb adatai szerint négy vállalat uralja az amerikai gabonával táplált szarvasmarhák körülbelül 85 százalékát. Ezek termékeiből steakeket, marhasülteket és egyéb húsárukat készítenek a fogyasztók számára.
Ha a hamburgerhús előállításához használt egyéb szarvasmarhákat is figyelembe vesszük, a vállalatok az Egyesült Államok teljes marhahústermelésének körülbelül 70 százalékát adják.
Az Egyesült Államok marhahús-ágazatának négy legnagyobb feldolgozója a következő: Cargill, a minnesotai székhelyű globális árukereskedő; A Tyson Foods Inc, a csirketermelő, amely az eladások szerint a legnagyobb amerikai húsipari vállalat; a brazíliai székhelyű JBS SA, a világ legnagyobb húselóállítója; és a National Beef Packing Co, amelyet a brazil marhahústermelő, a Marfrig Global Foods SA irányít.
Az USDA adatai szerint a négy cég által levágott szarvasmarhák aránya az 1977-es 25 százalékról 1992-re 71 százalékra nőtt. A nagyobb feldolgozóüzemek felé történő elmozdulás a szarvasmarha-vágás piacán az élesen megnövekedett koncentrációjához vezetett – közölte az USDA egy jelentésben.
A húsáru előállítói azt hangsúlyozzák, hogy csökkenteni az egyes állatok feldolgozásának költségeit a piaci koncentráció.
Három különálló esemény 2019-ben, 2020-ban és 2021-ben rávilágított arra, hogy az ország a négy legnagyobb feldolgozó által működtetett nagy marhahús-üzemekre támaszkodik.
Először is, a Kansas állambeli Holcombban egy nagy Tyson Foods üzem négy hónapra bezárt egy 2019. augusztus 9-i tűzvész következtében, amely csökkentette az amerikai marhahús-termelést és megszüntette a piacot, ahol a gazdák eladhatták szarvasmarháikat.
A második megszakítás a COVID-19 tavalyi terjedésével történt.
2021. május 30-án a JBS ransomware, azaz hecker-támadást észlelt rendszerei ellen, és ideiglenesen bezárta az összes amerikai marhahús-előállító üzemét.
A mezőgazdasági termelők csalódottak, hogy a nagyüzemek bezárásakor a szarvasmarha ára csökken, míg a húsipari vállalatok továbbra is profitálnak az emelkedő húsárakból.
A törvényalkotók törvényjavaslatot terjesztettek elő egy hivatal létrehozásáról, amely a hús- és baromfiipar versenyellenes gyakorlataival kapcsolatos aggályok kezelné.
A húsárut előállító vállalatok képviselői szerint a feldolgozók és a mezőgazdasági termelők „profitálnak a tisztességes és versenyképes piacból”.