Agrárgazdaság

A műtrágyaárak túl magasak a gazdálkodók számára

Agrofórum Online

A műtrágyák ára alig változott, az áremelés kockázata azonban magas. Egyrészt a gázárak tovább emelkednek, másrészt a közel-keleti konfliktus a műtrágyaárakat is felhajthatja.

Az emelkedő gázárak ellenére a nitrogénárak stabilak maradtak eddig. Ennek hátterében egyrészt a nagyon gyenge kereslet, másrészt az egyiptomi és oroszországi olcsó import áll. „A közel-keleti konfliktus kiterjesztése fordulatot eredményezhet” – vélik német szakértők.

A mezőgazdaság iránti kereslet is visszafogottnak számít. Németországban a Rajna-vidék-Pfalz tartományi mezőgazdasági kamara aktuális piaci jelentésében például a következőket írja: az árak a regionális műtrágyapiacon stabilak, vagy bizonyos esetekben enyhén csökkennek. Bár még van némi kereslet, a vásárlók még mindig kivárnak. Az őszi munkálatok befejeztével várhatóan megnő az érdeklődés a vásárlás iránt.

Az importált nitrogénműtrágyák jelenleg széles körben elérhetők, és általában nyomást gyakorolnak az árakra. Alapvetően minden műtrágya rendelkezésre áll, és a meglévő szerződéseket most teljesítik.

A karbamid ára a közelmúltban ismét csökkent a világpiacon. Az ok: India körülbelül 1,67 millió tonnát vásárolt a jelenlegi karbamidtenderben 400 amerikai dollár/tonna szállítási áron. Ennek eredményeként a karbamid ára a Közel-Keleten 380 dollárra esett a korábbi 405 dollárról tonnánként.

„A pályázat résztvevői azzal a dilemmával szembesültek, hogy elfogadják-e az alacsonynak tűnő árat, vagy vállalják a kockázatot, hogy a világ más részein találnak vevőt” – magyarázzák elemzők a fejleményt. A pályázaton ugyanis eredetileg több mint 4 millió tonnát ajánlottak fel.

A kínai karbamidexport a közelmúltban megtorpant, mert Peking jelenleg visszatartja exportengedélyeit – számoltak be a kereskedők. A kínálat azonban továbbra is viszonylag nagy, a kereslet pedig gyenge. Ez a Brazíliából és Európából származó továbbra is nagyon alacsony rendelési volumenben is tükröződik – írta a német agrarheute mezőgazdasági szaklap.

Az ammónium-nitrát ára is csökkent a közelmúltban, mivel továbbra is alacsony a kereslet és Oroszország továbbra is olcsón szállít. A legtöbb kereskedő következtetése az, hogy a nitrogén iránti általános kereslet gyengébb a szokásosnál ebben az évszakban.

Németországban a karbamid olcsóbb, az ár a közelmúltban csökkent a német importkikötőkben. Az azonnali piaci árak jelenleg 480 euró körül mozognak tonnánként. Ez 10 euróval kevesebb, mint egy héttel ezelőtt.

A mész-ammónium-nitrát (KAS) ára szinte nem változott, vagy kismértékben emelkedett. Az importkikötőkben körülbelül 350 eurót kérnek tonnánként, 2-3 euróval többet, mint az előző héten.

A folyékony műtrágya ammónium-nitrát-karbamid oldat (AHL) tonnánkénti ára alig haladja meg a 310 eurót, ami alig változott az előző héthez képest.

A német gazdálkodók által használt legfontosabb foszforműtrágyáért, a diammónium-foszfátért (DAP) 620 eurót kell fizetni tonnánként az importkikötőkben.

(Kép: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1000 nap: mennyibe került az oroszok inváziója Ukrajnának?

2024. november 20. 09:10

Ukrajna az állami bevételek nagy részét a védelem finanszírozására költi. Minden egyes napi harc körülbelül 140 millió dollárba kerül.

Rohannak eladni gabonájukat az orosz gazdák

2024. november 18. 09:40

Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Történelmi csúcson a vaj és a tejszín ára az EU-ban

2024. november 15. 11:10

Az Európai Unióban a tejtermékek, különösen a vaj és a tejszín ára új rekordokat ért el. A tejszínt most történelmi, 10 155 eurós tonnánkénti áron lehet kapni.

Beszéljünk az ureázinhibitorokról úgy, hogy mindenki értse!

2024. november 20. 13:40

Bár sokat hallunk róluk, mégsem teljesen világos, hogyan „tartósítják” az ureázinhibitorok a nitrogént. Ebből a videóból Ön is meg fogja érteni.

Talpra állt az olajos magvak és a fehérjenövények termesztése az Európai Unióban

2022. október 16. 14:45

Az előrejelzések szerint az olajos magvak termése 31,9 millió tonna lesz, ami a tavalyi évhez képest 6,7%-os növekedést jelent, a fehérjenövényeké pedig 3,92 millió tonna, ami 5,1%-os javulást eredményez.

Zöldségfélék kénigénye és kéntrágyázása

2019. április 24. 04:37

A kénhiányban szenvedő növény fejletlenebb, mivel gátolt a sejtosztódása és a fehérje szintézise. A ként a növények főleg szulfát formában veszik fel a talajból, de a levegő kéndioxid-tartalmát is képesek hasznosítani. Magában ként trágya formájában nem szoktunk adni, más tápelemek kísérőanyagaként visszük a tápoldatba (talajba).

Műtrágyahiánytól tartanak Ukrajnában

2023. február 16. 08:02

A legtöbb ukrán műtrágyagyárat leállították a konfliktus miatt, a két fennmaradó üzemben a termelés 1,1 millió tonnára esett vissza 2022-ben a 2021-es 5,2 millió tonnáról.